Kezdőoldal » Állatok » Madarak » Mekkora a kockázata egy...

Mekkora a kockázata egy hullámos papagáj megröntgenezésének?

Figyelt kérdés
Olvastam, hogy veszélyes dzámukra az altatás. Az állatorvosunk az mondta, csak bódítással csinálnák, nem inekcióval mint a nagyobb állatoknál, de eléggé tartok tőle, bár már csak az az egyféleképp tudhatjuk meg, mi baja lehet. Érdekelnének, milyen tapasztalataitok vannak, vittetek már kismadarat röntgenre?

2021. ápr. 19. 20:34
1 2
 11/15 A kérdező kommentje:
Csak ráhasal és majdnem merőleges szögben tartja a farktollát lefelé de nem billegeti. Így van már egy éve. Sajnos ezen nem tudtunk segíteni, de ennek ellenére még aktív volt, repült. Minden nap ki volt engedve amíg tudott repülni. 2 lábon alszik. Az ürüléke teljesen normális, olyan mint a többié. Havonta 1-2szer adtam neki szépiát, mivel szokása volt azonnal szétrágni az egészet, most csak rágcsálja. Magkeveréket kap, sokáig a Prestige-től, az utolsó fél évben váltottunk Vitakraftra, mivel azt mondták abban több vitamin és jód is van. Ezen kívül időnként almát adok neki, sajnos más gyümölcsöt nem hajlandő megenni. Újabban pépet vagy szörpöt készítek a többiből, és úgy sikerül 1-2 cseppet megetetnem vele. Lágyeleséget is vettem neki, de nem eszi. Ja, meg a kölest nagyon szereti. Eddig aktív volt, csak az utolsó kb 10 napban kevésbbé. Igaz, még most sem mondhatom, hogy gubbaszt, csak nyugodtabb. Van egy fiatal hím vele (a párja kb 1 hónapja elpusztult), most az gondozza, eteti, meg tollazza néha, mikor hagyja neki.
2021. okt. 12. 22:03
 12/15 anonim ***** válasza:

A nagy ürüléket valószínűleg a gyümölcsturmix, vagy stressz okozta, bár ennyi infóból ezt csak saccolni tudom.

Nem kell röntgen. Helytelenül táplálás okozta súlyos vitaminhiánya van. A vitaminhiány nagyon sok problémát idézhet elő, többek közt, gyengeséget, izomsorvadást, izületi illetve terherbírási problémákat, röpképtelenséget, testtartás megváltozását, csontdeformitást stb. Minden vitaminnak meg van a szerepe. Mész, foszfor, kálcium, D-vitamin, A-vitamin. Ezek járulnak hozzá az egészséges csontozat fenntartásához, tollfejlődéshez (vedlés időszakban kifejezetten fontos), illetve az izomzat fenntartásához. A szépia nem csak csőrkoptatásra jó, mész, kálcium és foszfor forrás. A madár általában ösztönösen érzi, hogy szüksége van rá és annyit fogyaszt belőle, amennyire szüksége van. Vedlésnél szükség esetén, a tollcsere problémamentes lezajlása miatt, a magkeverékbe vagy lágyeleségbe is lehet keverni reszelt, porrá tört szépiát, hogy minél több kerüljön a madár szervezetébe. Napoztatás is fontos, kell a D-vitamin.

A változatos zöldeleség adása is nagyon fontos, hiszen a többi vitamint, ásványi anyagot ebből nyerik. Rengeteg féle zöldséget, gyümölcsöt, fűszernövényt, fa rügyeit, leveleit, virágot és gyomnövényt ehetnek. Próbálkozni kell, nincs olyan, hogy semmi mást nem eszik meg, csak az almát, szimplán nincs hozzá szoktatva máshoz.

Kell nekik állati és növény fehérje egyaránt. Állatiból a főtt tojás a legjobb, kb 2 hetente (30perces főzéssel) eldarabolva. Mehet rá/mellé a reszelt sárgarépától kezdve bármi. Lehet venni bolti lágyeleséget is, ha nem akarsz vacakolni vele házilag, vagy a madárnak nem szimpi a házi. Növényi fehérje pedig a madárfű (cserépbe ültetett magkeverék), vagy különféle magok csírája (szinte bármilyen mag). Ezen kívül lehet adni laktózmentes túrót/sajtot, sótlan főtt rizst, lisztkukacot stb.

Időközönként, főként téli időszakban (pláne, ha nem eszik elég zöldeleséget), vagy betegség, legyengülés esetén, ajánlott vitamin kúrát csinálni. Phylasol Combi, Jolovit, Omni-vit, Muta-vit. /A Vetri DMG immunerősítésre, stresszoldásra stb való. Nála jelenleg nem erre van szükség./

Tehát összegezve: szépia mindig legyen előtte, kapjon elég napfényt, változatos étrendet biztosíts és kapjon vitamin kúrát. Ha jól tartod, javulni fog az állapota, akár teljesen rendbe is jöhet idővel. Viszont azt hozzáteszem, hogy mivel 1 éve fennálló probléma, a csontozata is deformálódhatott, ami ugye nem fog vissza alakulni, tehát lehet, hogy a testtartása maradandó.

2021. okt. 13. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm azépen a hasznos tanácsokat! Az kifelejtettem, hogy tojásfehlrjét szoktam adni, azt szereti. Próbálkoztam reszelt répával is, de semmi... Akkoriban még nem adtam neki turixot, mikor az a nagy potyija voltm utána kezdtem adni időnként. A szépiát valójában nem is ette, inkább mint egy kis hód szétrágta kb fél óra alatt, most inkább csak rágcsálja, nézem, hogy mindig legyen neki. A vizébe is szoktam cseppenteni vitaminkeveréket, de most hogy említetted az Omni-vit-et, azt egyszer ajánlotta a régi dokink is aki elment, holnap el is megyek beszerezni.

Nem tudom honnan jöhetett, már meglevő szokásai voltak, amiken nehezen tudtam változtatni. Esetleg megkérdezhetem, a zöldeleségből mit adhatok neki biztonságosan, tartottam a permetezéstől ezért kerültem a salátaféléket. Próbáltam magam termeszteni, de sajnos nem jött össze.

Köszönöm szépen még egyszer a sok hasznos tanácsot!

2021. okt. 13. 21:52
 14/15 anonim ***** válasza:

Főtt tojásnál kapjon sárgáját is, az is nagyon hasznos. Szerintem tarts majd egy külön D-vitamin kúrát is.

Saláta inkább tiltólistás, kivéve ha házi, de akkor is csak mértékkel adható, jól tetted, hogy kerülted. Ha érdekel, privátban ajánlok egy Facebook csoportot, ott viszonylag sok minden össze van szedve, hogy mit kaphatnak és mit nem.

2021. okt. 15. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 A kérdező kommentje:

Megkérnélek rá, ha lehet, írj privátban. Köszönöm szépen! :)

Prábáltam már úgy átverni, tojással keverni, de nem jött be, még meg is sértődött.. (ugyanigy mikor orvosságot is tettem rá, többet rá sem nézett a tojásra aznap xd )

Hogy tudok D-vitaminkúrát tartani?

2021. okt. 17. 00:32
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!