Kezdőoldal » Állatok » Madarak » A tőkés réce lábai miért nem...

A tőkés réce lábai miért nem fagynak meg a fagypont közeli vízben?

Figyelt kérdés
A szárazföldön is hideg van egy embernek, el se tudom képzelni, hogy a víz hány fokos lehet, ők pedig békésen úszkálnak benne, látszólag nem is szenvednek a hideg miatt.

2023. jan. 27. 18:30
 1/2 anonim ***** válasza:
81%
A tőkés réce lábai nem fagynak meg a fagypont közeli vízben mert a madarak teste által termelt vérrögök a lábakban jelentősen csökkentik a vérkeringés ütemét, ami kisebb mennyiségű vér áramlik a lábakban és ezáltal a hőveszteség is csökken. Emellett a réce lábán található egy speciális bőrkitin réteg is, ami védelmet nyújt a hideg ellen.
2023. jan. 27. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

ezekre a vérrögökre tudsz linket adni első?


Alapvetően én úgy tanultam élettanon, hogy a madarak lábában ellenáramlásos rendszer működik:


A test felől érkező meleg vér felmelegíti a láb felől érkező hideg vért, valamint fordítva:

A test felől érkező vért lehűti, a lábak felől érkező vér, így a lábakban alacsonyabb a vér hőmérséklete, így a hőmérséklet-különbség kevésbé számottevő, azaz nem alakul ki olyan hideg érzet, mintha mondjuk mi tennénk bele a lábunkat a hideg vízbe.


Ez egy speciális kapilláris hálózatnak köszönhető a vízimadarak lábaiban.

2023. jan. 27. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!