Kezdőoldal » Állatok » Madarak » Egy madarat mentettem ki...

Egy madarat mentettem ki néhány órája a macskám szájából, mit tegyek, hogy életben tartsam?

Figyelt kérdés

A madárka kb. ökölnyi nagy, azt hiszem veréb. Bár nem túl nagy, szerintem már felnőtt madár.


Repülni nem repül, de szaladgál, próbál menekülni. Próbáltam megetetni, de nem nyitja ki a csőrét. :(

Mindenfélét kipróbáltam ami itthon volt: macskatápot, mert azt olvastam, az jó neki, búzacsírát, zabpelyhet és szezámmagot találtam még, de hiába rakok bármit csipesszel a csőre elé, nem nyitja ki, fél tőlem nagyon.


Már több mint két órája itt van egy kis ketrecben. El fog pusztulni? Hogy és mivel tudnám mégis megetetni?


2011. máj. 8. 22:15
 1/5 anonim ***** válasza:

Sajna nálunk kis rigókkal szokott ez lenni (ha kiesnek a fészekből), nem is fogadják el az ételt tőlünk :(

"Amint lehetőségünk van rá, próbáljuk megitatni a madarat. Ehhez használhatunk egy szívószálat, műanyag orvosi fecskendőt, pipettát, kiskanalat, de akár az ujjunkat is, ha vízbe mártjuk, és a lecsurgó cseppeket a madár csőrébe irányítjuk. Egyszerre mindig csak kevés vizet adjunk, és figyeljük a madár reakcióját, hogy nyel-e. Ilyen lassú itatással nem kell félnünk attól, hogy „megfullasztjuk” a madarat, mert ha elég neki vagy nincs kedve inni, azt a fej megrázásával jelzi. Az ivóvízben feloldhatunk némi szőlőcukrot, és akár kalcium pezsgőtablettát is, előbbi energia-utánpótlást jelent, utóbbi az izomgörcsöket csökkenti és sokktalanító hatású. A sérült madaraknak többnyire nincs szükségük elsősegély jellegű táplálásra, ami alól csak a hosszabb ideje éhező példányok kivételek. A madár éhezési állapota kis gyakorlattal megállapítható a mell közepén függőlegesen végighúzódó tarajos szegycsont kitapintásával. Ha késpengeszerűen vékonynak érezzük, az azt jelenti, hogy a madár akár napok óta nem evett. Ilyenkor érdemes megpróbálni néhány falattal megetetni a madarat. Verébszerűen kúpos csőr esetében magevő madárral, kampós vagy hegyesedő végű egyenes csőr esetében ragadozó vagy rovarevő madárral van dolgunk. A macskák számára készült konzervhús; a túróból, reszelt sajtból, főtt tojásból álló keverék; a forrázott lisztkukac; a nyers marhahús (elsősorban szív) az elsősegély jellegű madáretetés alapanyagai. A megtalálást (a madarak ekkor vannak a legrosszabb állapotban) követő első néhány etetéskor a táplálékfalatkákat - gyors energia utánpótlásként - szőlőcukorba (oldat vagy por) is márthatjuk. Ezek a „húsevő” táplálékok az önállóan táplálkozni nem tudó magevőket is átsegíthetik a krízisen. A falatok egyik madárcsoport képviselője esetében se legyenek vastagabbak a csőr átmérőjének felénél, és ne legyenek hosszabbak a csőrnél. Az etetéshez a legjobb hosszú szárú, lekerekített végű fémcsipeszt használni, mert ezzel a táplálékot mélyen a torokba tudjuk tolni. Ha a madár nem tátog, nem nyitja ki a közeledésünkre a csőrét, mutató és hüvelykujjunkkal felülről fogjuk meg a két oldalát, majd óvatosan nyissuk szét addig, hogy a csipesszel a falatot a szájnyílásba tudjuk csúsztatni. A falatokat érdemes az itatóvízbe mártani, mert ez könnyíti a nyelést, és egyben gondoskodik a vízutánpótlásról is. Az elsősegély jellegű etetés szerepe a veszélyes mértékben eléhezett madár azonnali energia-utánpótlása, ezért egy-egy alkalommal csak 3-4 falatot és lassan etessünk, a kínálások között hagyjunk időt a madárnak a nyelésre, pihenésre. Ha sikerült a madárba belediktálnunk némi ételt, és az benne is marad, csukjuk vissza a doboz tetejét, hogy alhasson, emészthessen. Egy felnőtt madarat rigó méretig elegendő naponta 3-4, az ennél nagyobbakat 2 alkalommal megetetni és megitatni.


Amint elláttuk az állatot, elkezdhetünk foglalkozni az elhelyezésével, mert ne felejtsük el, hogy a sérült egyednek korszerű szakellátásra van szüksége, amit csak az erre szakosodott intézményekben kaphat meg! " Ennyit találtam :S Remélem jobban lesz és sikerül majd felépülnie!!

2011. máj. 8. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Nem fog tőled elfogadni táplálékot! He nem tudod elengedni, mert még nem tud repülni, akkor feszítsd szét a csőrét és tömd bele!Amiket kínáltál az jó. Én egy kismadarat neveltem fel a következő táplálékkal: reszelt répa,kukoricadara, karfiol, zabpehely, kutya vagy macska száraz táp víz keveréke. Vagy főttojás. Lehet, hogy holnap már el tudod engedni, biztosan összeszedi magát!
2011. máj. 8. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
ha a cica megkarmol egy egeret (pl) , az elpusztul akkor is ha elmenekül. mert a cica nyála fertőző . emberre nem halálos de sokáig fáj akár. de egy terhes nő el is vetél a karmolástól. ha a madárkát a cica szájjábol vetted ki akkor több cicanyál juthatott a madár vérébe (ez álltal bacik) mint a karmoláskor . (mert a cica nyalogatja a körmeit is) ugyhogy nem sok esélyt látok hogy megmarad.
2011. máj. 8. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
2011. máj. 8. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Azt hiszem kicsit véres a szárnya alatt, lehet, hogy komolyabban megsérült. :(


Hoztam vizet meg szőlőcukrot, de továbbra sem tudom beleerőszakolni... Hogy érted azt, hogy feszítsem szét a csőrét? Nekem nem sikerült. Ha otthagyom bent a ketrecben egy tálban a vizet és a magokat + macskakaját, akkor lehet, hogy iszik magától?


Újabb probléma, hogy elkezdett csipogni, remélem fogok tudni aludni... :)

2011. máj. 8. 22:41

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!