Kezdőoldal » Állatok » Madarak » Hogyan tanítsam meg a hullámos...

Hogyan tanítsam meg a hullámospapagájom trükkökre, hogy a kezemre szálljon stb?

Figyelt kérdés
Sziasztok,van egy hullámos papagájom (kb. olyan fél éves lehet),és szeretném őtet tanítani dolgokra,mint például,hogy a kezemre szálljon.Eddig még csak ara sikerült jutnom,hogy a kezemre álljon ha eléteszem.De hogyan tanítsam arra,h a kezemre repüljön,vagy hogy felvegyen dolgokat,és mondjuk berakjon egy dobozba (most kis dolgokról,pl pénzérméről van szó).Eddig azért jutottam csak a kézre állásig mert nagyon magas minden szoba a lakásban,és magas szekrények is vannak és mindig mostanában az a mániája h felrepül és ott áll egész álló nap szegénykém :D,a válaszokat előre is köszönöm :D

2012. jún. 20. 08:54
 1/10 anonim ***** válasza:

Szelíd már? Kézhez van szokva?

Egyébként a hullámos papagáj nem éppen arról híres, hogy millió trükkre meg lehet tanítani. Az enyém amikor nem volt szelíd, de kézhez volt szokva akkor néha sikerült hogy a tenyerembe fektettem és úgy maradt egy kis ideig...

Én a nimfámnál úgy próbálkozok, hogy amikor felé közeledek egy bizonyos füttyöt hallatok, addig amíg oda nem érek és a kezembe nem veszem. Ezt azért próbálom, mert egy idő után talán ha fütyülök magától is a kezemre száll. De persze ő nimfa, nem hullámos. Nimfából csak egy van, szelíd. Hullámosból van három is, abból az egyik félig-meddig kézhez van szokva.

2012. jún. 20. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Ha a kézhez szoktatásra ztat érted h rááll a kezemre mikor oda rakom meg megengedi a fejét a csőrét dörzsölgetni,akkor szelíd:D
2012. jún. 20. 09:20
 3/10 anonim ***** válasza:

Először is gondold át, hogy mi a madarad kedvence, amit minden másnál szívesebben fogyaszt. Ez egyéni, mert valamelyik a fürtös kölest imádja, másik az almát, stb stb. Ez lesz a jutalomfalat. Ezt a valamit innentől kezdve soha máskor ne kapja, csak ha tanítod és jutalmazod. Ez fontos!


A kézre szállás megtanítása talán a legegyszerűbb, én a következőképpen csináltam. Amikor a madár már megbízott bennem (ez nálad a leírtak alapján megvan), benyúltam a röpdébe, viszonylag közel tettem a kezem a madárhoz, vele egy szintben. Másik kezemmel fogtam a kedvencét - ez a fürtös köles - és odanyújtottam neki, hadd csipegessen belőle párat. Aztán a fürtös kölest finoman odaütögettem a hhoz a kezemhez, amelyre majd a madarat akarom ültetni. Ezt sokszor elismételtem, míg a madárnak leesett, hogy a kéz és a köles valamiképpen összefügg. Ez az első lépés.


A továbbiakban kicsit távolabbra tettem az "ülős" kezem, a másikkal pedig mögé helyeztem a fürtöst, hogy a madár jól lássa. Ha kellően fel van ajzva a madár (erről gondoskodok előtte a "beetetéssel"), előbb-utóbb rá fog lépni a kezemre. Ilyenkor hagyd, hogy csipegethessen a kedvencéből. Aztán fokozatosan távolítsd mindig tőle a kezed, hogy ne tudjon már rálépni, hanem csak ugrani. Ez a második lépés, hogy a madárnak ugornia kelljen.


A harmadik az, hogy még mindig ilyen ugrótávolságba teszed a kezed, amire ültetni kívánod. A fürtöst viszont már eldugod a hátad mögét. Persze mindig beszélni kell hozzá, s ha jót csinál, dícsérő hangon. Ha nem esne még le neki, hogy rá kell ugrani a kezedre (anélkül, hogy közel nyomnád hozzá), akkor előveheted a fürtöst, odateszed, odaütögeted a kezedhez, majd megint eldugod.

Előbb utóbb rá fog ugrani. A lényeg, hogy amikor úgy ugrik rá, hogy nem látta a fürtöst, akkor azt azonnal vedd elő és jutalmazd meg azzal, hogy hagyod kicsit csipegetni. Aztán megint eldugod, a madarat visszateszed az ülőrúdra és kezded elölröl.


Végül, fokozatosan távolodsz tőle. Olyannyira, hogy az ugrás már nem elég: röppennie kell. Fokozatosan elhagyod a kalitot, majd a szobában is egyre távolabb kerülsz. Fokozatosság, jutalmazás és türelem - ezek a kulcsszavak.


Ha úgy látod, hogy kezdi unni, hagyd abba, ne erőltesd. Naponta többször is lehet vele foglalkozni, de pihenni mindig kell.


Nekem ez a módszer bevált, mégpedig olyannyira, hogy már a foglalkozás első napján rájött, hogy a kézre ugrás az egyenlő a jutalommal, ezért ha meglátja a kezem, máris izgalomban van. A szobában pedig ha kint van és felteszem a karom, hamarosan érkezik rá a madár. De mindig jutalmazni kell, következetesen.

Értelemszerűen ha a madár nem a kezedre, hanem mondjuk a fejedre repül, akkor semmit nem szabad neki adni, mert nem teljesítette a "feladatot". :)

2012. jún. 20. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Kérdező, a madár akkor szelíd ha eszik a kezedből, nem csíp, engedi a simogatást stb...

A második válaszoló szépen megfogalmazta a lényeget. A fürtös kölest a legtöbb madár kedveli. Az én nimfámnak a fürtös köles és a fénymag a kedvence. Mondjuk itt most hullámosról van szó...

2012. jún. 20. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Szia!


Youtube-n érdemes nézelődni, egyszerűbb, mintha itt próbálnám leírni. Általában klikkert szoktak hozzá használni (állatosboltban 500Ft), ezzel egyértelműsíteni lehet benne, hogy jól csinálja, amit csinál. Klikkelés után jutalomfalat. Először minden klikk után, később lehet kihagyni párszor.


Na de a lényeg, youtube-n pl "kiliparrot" nevű felhasználótól többféle videót láthatsz.


itt pl hámhoz akarja szoktatni: http://www.youtube.com/watch?v=QdJ8mLoep4k

http://www.youtube.com/watch?v=VpiY_48a1Mc


itt karikán átmegy:

http://www.youtube.com/watch?v=1d4BLDArPd0


a csávó barátnőjének pl pont hullámos papagája van, az is nagyon okos (DUKE a neve):

http://www.youtube.com/watch?v=l-8WHd50bQ8

http://www.youtube.com/watch?v=KMxqUARmbZA


Na de nem rakom tele linkekkel, magad is meg tudod találni, csak a következőkre keress rá:

How to teach parrot trick

How to learn parrot trick

parrot trick

parrot training


Itt egy weboldal (kiliparrot felhasználójé)


Ja, és itt egy videó, hogy lehet megtanítani, hogy kézre szálljon pl.:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=X3SuP..


Legfontosabb, hogy nagyon szelíddé válljon, a videókon általában kézzel nevelt madarak szerepelnek, és az oktatók is profik! Ezt ne feledd, Neked/Nekünk biztos minden nehezebben megy.


Sok sikert! ;)

2012. jún. 20. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi válaszolóknak megpróbálom még ma,amúgy van olyan papagáj amit leköt a monitor,a tévé,mert az enyém oda repül mindig és elkezdi forgatni rá a fejét meg a csőrével kaparva az üveget :D
2012. jún. 20. 09:27
 7/10 anonim ***** válasza:
Az említett weboldal lemaradt: [link]
2012. jún. 20. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Igen, valamelyiket érdekli, de van olyan is, aki egyszerűen ki nem állhatja, halottam olyat, hogy ha meglátta szörnyű kiabálásba kezdett, így át kellett rendezni a szobát, ne lássa a tévét :)
2012. jún. 20. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Pénzérme és hasonló fém dolgok ne kerüljenek a csőrébe mert fémmérgezést kap tőlük +a pénzérmétől mivel nem túl tiszta még meg is betegedhet.
2012. jún. 20. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Ha sokat foglalkozol vele, és szeret téged, akkor magától is a kezedre száll. Ha nem teszi, akkor próbáld meg kézből etetni, később nem közvetlenül elé tartod a kezedet, amelyikben a mag van, hanem kicsit mindig távolabb tőle.
2012. jún. 24. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!