Kezdőoldal » Állatok » Madarak » Hogy van ez a hull. papagáj...

Hogy van ez a hull. papagáj genetikájában? Miért jönnek ki nekem vajszínű egyedek?

Figyelt kérdés
Csak érdekel, h hogy jönnek ki, mert nekem mindig véletlenül jön ki ez a szín. Am tenyésztő vagyok és külön szaporítom a lutínókat és az albínókat, de az azok utódja mindig vay sárga vagy hófehér. Amikor meg ez a szín jön ki mindig vagy két zöld, vagy két kék a szülő. Valaki ért hozzá? Én nem találtam ilyen oldalt, amin ezt megnézhetném :S

2013. aug. 28. 17:12
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Az a gond, hogy a szaknyelvet magyarul sem ismerem (nem vagyok tenyésztő és sosem volt hullámos papagájom), így angolul ugyan találtam jónak tűnő linkeket, de fogalmam sincs, mit is keresek valójában. De ha abból a párosításból, aminél várnád sosem jött ki ez a szín az azt jelenti, "fejlebb" helyezkedik el a genetikai útvonalon az egyik eleme, legalábbis erre enged következtetni az, hogy erősebb pigmentécióval rendelkező egyedek párosításánál viszont kijön. Talán a kék/zöld egyik génjének recesszív állapota kell hozzá. De még keresek valamit a témában, csak így nehéz.
2013. aug. 29. 01:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen:9 Linkelhetsz angol szöveget is, de megköszönném, ha találnál magyart is. :)
2013. aug. 29. 14:43
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

[link]

Angol, de elég sok képpel jön. Én ezt használtam kiindulási pontnak, de nem tudtam megtippelni, melyik a vajsárga egyed. Azt viszont sejtem, mi lehet a gond: a "sárgaarcú", azaz yellowface jegyűeknél jöhet ki vajsárga utód, viszont a lutínó ino génes, neked a kék ágból kell a yellowface gén. Ezért jön ki kék/zöld párosításból vajsárga, lutínó esetén viszont lutínó. Az albínó elméletben rendelkezhet yellowface génnel, mivel az kék (jól értem?), de ha albínóxalbínó párosítás van, ez el is veszhet, mivel nem jelenik meg fenotipusosan (könnyebb rossz párosítást hozni).

2013. aug. 29. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm, az oldal hasznos.

Am nem értem pontosan mit írtál. Igen van a yellowface gén. Amiről én beszélek, akkor meg az egész papagáj olyan színű, mint a feje a kék papagájnak. Tehát akkor az én esetembe miért lesz az egész papagáj sárga és miért nem csak a feje?


Mint itt a bal oldali.

[link]

2013. aug. 29. 21:53
 5/13 A kérdező kommentje:

Asszem ha jól értelmeztem kaptam választ.

De eléggé bonyolult. Ha jól szűrtem le, akkor a színes párom hímjébe kell lenni az ino génnek. És, ha ezt örökíti, akkor 50%-ban jöhet ki lutínó, de csak tojó lehet lutínó ilyen esetben. És igaz is, nekem amik így jöttek ki, lutínók, mind tojó lett :))

2013. aug. 29. 22:06
 6/13 anonim ***** válasza:
Igen, az ino szex-kromoszómához kapcsolt és recesszív. A madarak genetikája egy pillanatra megzavart, hogy miért a tojók lesznek lutínók ilyen esetben, de a ZW rendszer miatt. Amúgy evileg két lutínó párosításból 100%-ban lutínó egyedek lesznek. Hím lutínót nehéz "kikeresztezni", nem is írja a honlap, miért nem pároztat normal/ino hímet ino tojóval, de így a hímek fele lutínó lenne. (Normal/ino hím normál és ino párosításból jön 100%-ban.) Szóval végig lehet menni ezen a vonalon elég hamar, a nemi kromoszómás jelleg gyorsan "engedi" kiszelektálni magát.
2013. aug. 29. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
normal/ino hímet ino tojóval párosítanak, akkor nem csak a hímek fele lutínó, hanem a tojóké is. De lwhwt, h a tojók nagyobb számban, de ezt írja a honlap nem?
2013. aug. 31. 11:50
 8/13 anonim ***** válasza:
Persze, de épp a lutínó hímekről beszéltem, a tojók nem érdekeltek. (Azért a két nemet meg lehet különböztetni.) :)
2013. aug. 31. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim válasza:
Szioo !!! Bocsi ha zavarnék...azt írtad h Te tenyészted a hullámosokat....valahogy rá lehet bírni őket h legyenek picik ???? kb fél éve vannak együtt...jól megvannak egymással..eteti...stb... ivarérettek...a tojó csőr feletti viaszhártyája hol világos kék...hol sötét barna...:s de tojások nincsenek ::(
2013. szept. 2. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Akkor vannak kotlási időszakba, amikor a csőrük sötétbarna.

Milyen ketrecben vannak? Lehet, hogy környezet változásra van szükségük. Nekem a mély és sötét odút kedvelik a legjobban. Nekem, amikor nehezen indulnak be szénaszálakat lógatok ki az odú lyukán, h kíváncsivá tegyem őket és ez általában bejön. A főtt tojás ösztönzi a tojót a költésre. De vigyázni kell, h jó kemény legyen. Én a kezdetektől adom nekik minden nap. Am pontosan mennyi idősek?

2013. szept. 2. 21:47
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!