Kezdőoldal » Állatok » Madarak » Hullámos papagáj szelídítése?...

Hullámos papagáj szelídítése? Többi lent!

Figyelt kérdés
Tapasztalatokra vagyok kiváncsi.Van egy fiatal hullámos párom. A hímet most vettem két hete, azért mert a két tojó hullámos nem fért megy egymással, és egy tenyésztővel le kellett cserélnem az egyik tojómat hímre! Az a problémám, hogy nagyon fél mindkettő, hiába ülök mellettük és beszélek hozzájuk Hirtelen mozdulatra is megijednek. Próbálkoztam mindenféle csemegével csalogatni őket a kezemhez, eddig sikertelenül. A korábbi papagájaim hamar szelídültek, és később ki is engedtem őket reptetni a szobába, és nem féltek a kezemtől sem. Mit tehetnék? Hogyan szelididítsem meg őket?
2014. aug. 25. 19:19
 1/5 anonim ***** válasza:
72%

rettentő sok türelemmel, a hullámosok alapból is elég félősek.


Én mikor szelídítettem párban mire elfogadták a kezemből a fürtös kölest úgy hogy a köles végét fogtam, addigra teljesen elhalt a kezem :D


Meg utánna is nagyon sokat kell velük gyakorolni, mert pl. egyik nap már hívásra szépen odarepültek az ujjamra, következő nap csak néztek bambán, toporogtak féltek.

2014. aug. 25. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
köszi szépen. És az ugye nem kínzás, ha egy napra elteszem a kajájukat, és hagyom h a kezemből elvegyék a magot? Az előzőt így szelidítettem meg! :)
2014. aug. 25. 19:37
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Én a 2 fiatal hullámosomat már második-harmadik nap ujjra ültettem,kézből etettem.

1 hónapja befogadtam egy több éves nem szelíd,félős hullámost. Már 2 hét után kiengedtem repülni mert kalitkán belül evett kézből,ujjamra ült. Ma már azt is engedi hogy vakargassam a fejét.


Ne éheztesd őket! Ez is egy működő módszer lehet de akkor se ezzel próbálkozz először meg amúgy is 1 nap éhezés túl sok egy hullámosnak max. estétől reggelig azaz fél nap legyen az éhezésük.


Én mindig azt csinálom hogy az első nap 6 vagy több órát mellettük vagyok. Körülöttük sétálok, közel hajolok hozzájuk,stb de van hogy csak a tévét nézem,stb mellettük ülve. Közben figyelem a reakciójukat és arra figyelek hogy ne ijedjenek meg túlságosan mert nem az a célom hogy megijesszem őket hanem az hogy már az első pillanattól kezdve szokják azokat a dolgokat amik mindennaposak. Ez azért jó mert... mondok egy példát: megveszed a madarat,berendezed a kalitkát(beleteszel egy mondjuk piros hintát is egyebek mellett) majd beteszed a madarat a kalitkába. Azt a bizonyos piros hintát mivel kezdettől fogva ott van az új környezet,új kalitka részeként megszokja és lehet már első nap rámegy,közelébe ül. Ha viszont 2 hét után tennéd be a kalitkába a piros hintát félni fog tőle lehet napokig a közelébe se menne mert új. Tehát ha 1 hétig nem foglalkozol velük a szükséges etetésen,itatáson kívül mondva hadd szokják meg az új helyet akkor bizony megszokják a környezetet de nélküled,az emberek nélkül. És amikor 1 hét után foglalkoznál velük félni fognak tőled és sokkal nehezebben szoknak meg. Ha viszont te is ott vagy a mozdulataiddal együtt az első perctől kezdve akkor az új környezet részeként megszoknak és már akár másnap nem félnek ha ott motoszkálsz a közelükben. Habár ez nálad már nem fontos mert erről már lemaradtál.

Az első lépés a szelídítésben hogy ne féljenek a jelenlétedtől,mozdulataidtól.

Második nap szintén(igazából az első 1 héten mindennap mindenképp) 6 vagy több órát töltök mellettük. Második nap kezdetben ugyanazt csinálom mint első nap majd pár óra után fogok egy egész, hosszú fürtös kölest és a végénél fogva benyújtom a kalitkába nekik(igaz hogy már hetek óta nálad vannak de ezt kezd el velük csinálni). Közben figyelem a reakciókat mert a fiatal madarak nem ismerik fel hogy mi az így félhetnek tőle. Ha nem félnek tőle akkor a következő néhány mondatot hagyd figyelmen kívül. Ha félnek tőle akkor érdemes óvatosan beakasztani az etetőjük vagy ülőrúdjuk mellé attól függően hol ülnek a madarak(oda tedd ahol elérik az ülőrúdról,etetőről de nem kell közel nyúlnod hozzájuk mert akkor megijeszted őket amit nem kéne). Ezután a következő pár napban nem tudsz mást tenni mint első nap tehát ott vagy mellettük,beszélsz,mutogatsz,stb hogy szokják. Pár nap után amikor már ettek a beakasztott fürtös kölesből tehát felismerik,tudják hogy mi az akkor kiveszed és a végénél fogva lassan újra odanyújtod nekik. Ezt ismétled minden egyes nap gyakran amíg bátran nem eszik. Utána félbetöröd a fürtöst és csak a féllel kínálod őket szintén a végénél fogva és lassú mozdulatokkal. Ha így is bátran eszik akkor fokozatosan kezd el alkalmanként egyre közelebb fogni hozzájuk a fürtöst. Látni fogod a viselkedésükből mikor kezdi őket zavarni a közelség amikor látod lépj egyet vissza és néhány alkalomig ne fogd közelebb hozzájuk. Utána tovább léphetsz egyet és megint több alkalomig ne közelítsd hozzájuk tovább. Ezt csináld addig amíg egy negyed fürtös kölest majd egy kisebb darabot majd csak egy fürtöt is nyugodtan odanyújthatsz nekik és megeszik. Az 1db fürt után az jön hogy 1db magot is elvegyenek. Ez általában nehezebb de gyakorlás,kísérletezés után menni fog. Ha ez jól megy akkor fogsz egy fél fürtös kölest és úgy fogod hogy az egyik ujjad a madár lába előtt legyen(használhatod mindkét kezedet is). 1 falat után távolabb húzod a fürtöst hogy alig érje el majd pár falat után még távolabb teszed hogy csak akkor érje el ha legalább 1 lábával rálép az ujjadra. Ezzel lehet hogy egy ideig kísérletezned kell de ha kitartó és TÜRELMES vagy menni fog. Az első ujjra lépés után másodszorra már egy fokkal könnyebb lesz és minden egyes alkalom után még könnyebb. Ha rálépett a kezedre 2 lábbal akkor időnként pár falat után húzd el a fürtös kölest és hagyd hogy csak úgy a kezeden üljön. Fél perc után visszaadhatod neki ha még a kezeden ül hogy egyen egy kicsit majd ismét húzd el hogy ne ahhoz szokjanak hozzá hogy csak akkor kell a kezedre ülniük amikor kaját kapnak, hadd szokjanak hozzá kaja nélkül is a kezeden maradni. Amikor már párszor rálépett az ujjadra akkor szoktasd hozzá hogy innentől csak akkor kap fürtös kölest ha rálép a kezedre(ezen persze később változtathatsz de a szelídítés ezen pontján így a legjobb).

Ezután nincs más dolgod mint a közelükbe,föléjük hajolást, különböző módokon kézből etetést(2 ujj közül,tenyérből), ujjra állítást és minden eddig megszokott dolgot gyakorolni velük minden nap mert ha eljutsz eddig ez még csak egy bizonytalan,ingatag bizalom a részükről. Ismételni kell mindent újra és újra hogy teljesen hozzászokjanak és egyre jobban megbízzanak benned.

2014. aug. 25. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
köszi ezt a nagy és terjedelmes választ! Nekem sajnos nincs mindennap 6órát velük lenni, de azért szoktam. Az új fjú még nagyon félős, de legalább elértem azt h az ujjamról eszik. Csökkent a félénksége, vajon elérem azt h egyszer kireptessem és rászálljon a vállamra? Egyszer volt egy ilyen papim.... nagyon szerettem. Azt is megengedte, hogy bekapjam a fejét! :D Néha hülyéskedtem vele, de nem ijedt meg semmitől :D
2014. szept. 4. 19:31
 5/5 anonim válasza:
3 as! valóban nem jó módszer az éheztetés kérdező ezt felejtsd el de azért tudni illik hogy a hullámos papagáj egy sivatagi papagáj!Tehát bírja az éhezést sőt a szomjazást is akár napokig de SENKI SE PRÓBÁLJA KI! Üdv egy tenyésztő :)
2014. szept. 25. 05:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!