Kezdőoldal » Állatok » Madarak » Az lehet hogy a nimfám nem...

Az lehet hogy a nimfám nem eszi meg a kölest, csak megrágja és már ki is köpi? Miért visíthat egész nap, mikor bent vagyok nála akkor is?

Figyelt kérdés

Mindig mikor eszik látom hogy aztán kiköpi és nem látom hogy lenyelné.. Ezt csak én gondolom így, vagy tényleg nem nyeli le?

Olyan másfél hete egész nap visít a kis drága, de nem tudom miért..Lehet hogy azért mert jó kedve van, azért nem hiszem mert nincs kajája vagy nem tetszik neki valami.. Esetleg valami ötlet?



2015. febr. 8. 21:25
 1/10 anonim ***** válasza:

Szerintem csak a köles héját köpi ki, ugyanis megpucolja :)

Hogy miért visít, azt nem tudom. De egyedül nem jó papagájt tartani.

2015. febr. 9. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

A papagájok megpucolják a magokat és csak a belsejét eszik meg, a maghéjat kiköpik.


Az állandó visítás minden csak nem boldogság inkább pont az ellenkezője. Az állandó visítás viselkedésprobléma és a viselkedésprobléma kialakulása azt jelenti hogy nincs megfelelően tartva a madár.

Ugyanis ha 2 méter magas, 70cm mély és másfél méter hosszú röpdében lenne, FAJTÁRSSAL, különböző vastagságú nem mérgező faágakkal mint ülőrudak, vékony nem mérgező faágakkal és egyéb természetes dolgokkal mint játékok, napi több óra szobában való kiengedéssel, szobában nem mérgező faágakból kialakított kiülőkkel, változatos étrenddel, rendszeres fürdési lehetőség biztosításával, közvetlen napfény/napozás lehetőségének rendszeres biztosításával, ingergazdag környezettel biztos nem lenne ilyen problémája se neki se neked mert kb. a fent körülírt tartás a megfelelő papagáj/nimfa tartás.

Gondold át mi különbözik a felsorolásban és a nimfád tartási körülményeiben. Majd változtass amin kell.

2015. febr. 9. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm, mindenre oda fogok figyelni, de úgy gondolom, a tartásával nincs baj, mert nagy kalitkában van, rendszeresen tisztítom. Mikor kedve van hozzá mindig zuhanyozik:) Talán a változatos étrenddel lehet a baj, de egyszerűen semmit nem eszik meg, csak a magokat.. Még az almát se,semmit. A tojástól kifejezetten fél. De ezek mellet nagyon barátságos, el van kényeztetve, de szerintem azért visít, mert ki akar jönni. Amikor tudom mindig kiengedem, szinte egész nap kint van. De mikor visszateszem, vagy nem vagyok otthon megőrül :D Köszönöm a segítséget :)
2015. febr. 9. 15:21
 4/10 anonim ***** válasza:

A változatos étrend hiányától nem ordít de a változatos étrend hozzájárul az egészségéhez tehát a megfelelő tartás része.

Lehet nem voltam elég egyértelmű.

Az ordítása/viselkedészavara attól van 80%-ban legalább hogy nincs fajtársa. Az ember SOHA nem elég társ egy papagájnak. Nem azt mondom hogy ha napi 15 órát vele töltenél akkor nem ordítani mert akkor is ugyanúgy unatkozna, magányos lenne tehát ordítana. Hanem azt mondom hogy nem tudsz vele nimfa hangokkal és nimfa testbeszéddel kommunikálni, nem tudsz mellette ülve vele együtt tollászkodni, nem tudsz vele együtt repülni és közben játszani, nem tudsz melléülni a kalitkába aludni, nem tudod motiválni azzal pl. hogy elkezdesz tollászkodni vagy elkezdesz rágcsálni egy faágat amitől neki is megjön ehhez a kedve és elkezdni ugyanazt csinálni,stb és pont ezek miatt NEM VAGY teljes értékű társa. Ha többen vannak pont amiatt nem unatkoznak és sose magányosak hogy a nap 24 órájában együtt vannak, kommunikálnak, figyelik egymást, együtt esznek, tollászkodnak, pihennek, alszanak, repülnek,stb. És állandóan motiválják egymást mert ha az egyik elkezd valamit csinálni a másik se fog tétlenül ülni hanem odamegy megnézi mit rág a másik és hirtelen ő is pont ugyanazt akarja rágni, hirtelen ő is kedvet kap a tollászkodáshoz, ha az egyik elkezd nyalogatni egy új kaját a másik úgy értelmezi hogy az ehető így ő már bátrabban kezd neki amitől a másik is továbblép a nyalogatásból, ha az egyik átrepül valahova a másik utánarepül,stb,stb. így sose magányosak és nem unatkoznak. Egy egyedüli papagájnak nincs ott a másik akit figyelhetne tehát nincs aki mozgásra ösztönözné így ellustul és az inaktivitás is viselkedésprobléma ami az egészsége kárára megy, nincs kivel használnia és elsajátítania a nimfákra jellemző kommunikációt, nincs meg a biztonságérzetet nyújtó csapat(prédaállatokról beszélünk akik ösztönösen azért is élnek csapatban hogy nagyobb biztonságban legyenek mert több szem többet lát előbb észreveszi a ragadozót és ezen ösztönük fogságban is ugyanúgy megvan), stb,stb,stb. EZÉRT KELL mindenképp legalább egy fajtárs mert különben mint írtad is megőrül, megőrül az unalomtól és a magánytól és esetleg a megfelelő elfoglaltságok hiányától.


A megfelelő elfoglaltságokról nem írtál de az is szükséges hogy legyen aprítanivaló a kalitkában és a kinti kiülőn mivel a papagájoknak az a játék amikor szétrághatnak valamit pl. egy csokor fűzfagallyat ami autóúttól távoli fűzfáról származik. A bolti vacak csengők, tükrök nem csak feleslegesek hanem még ártalmasak is, mentális problémákat okoznak. Ezerszer jobb, egészségesebb és biztonságosabb a madaraknak ha van legalább egy kiülőjük a szobában amin mászkálhatnak, rághatnak,stb és nem szabadon a szobában mozognak és azt rágnak meg amit akarnak mivel egy átlagos házban sokféle nekik ártalmas,mérgező dolog van. Az ülőrudak meg azért legyenek nem mérgező faágakból mert a bolti vacak ülőrudak egyrészt nem koptatják a karmukat mivel vagy műanyagok vagy túl vékonyak másrészt pedig egyformák így tönkreteszik a madár ízületeit. Jó változatos, lejtős, ferde, görbe és különböző vastagságú(másfél-4cm) ülőrudak kellenek természetes nem mérgező faágakból. Ezek is hozzájárulnak egyrészt az egészséghez, a lábuk egészségéhez másrészt ezek is ingerek hogy ferde ülőrúdon kell kapaszkodniuk, ágas-bogas ágon kell közlekedniük,stb. harmadrészt pedig elfoglaltságot jelentenek mivel az ülőrúdon hagyott vékony elágazásokat szívesen lefaragják tehát van mit csinálnia a madaraknak így ezzel is távolabb vannak az inaktívvá válástól.


Itt a gyakorikérdéseken is ha kicsit visszaolvasgatsz olvashatsz olyat hogy valakinek egy hullámosa vagy nimfája volt 1 évig vagy tovább majd vett neki egy fajtársat és meglepődve látta mennyire kivirult, boldog, életvidám lett, mennyire más lett a madara pedig végig azt hitte egyedül is boldog. Pedig egyedül egyáltalán nem azok.

2015. febr. 9. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm, igaza van. Én már mindent megtettem azért hogy legyen párja, de ez nem tőlem függ.

Persze nem adom fel, mert nekem a nimfám a legfontosabb. Nagyon köszönöm a választ. Még lenne egy-két kérdésem, ha nem gond.

1. Hogy szoktassam rá arra, hogy ne csak magokat egyen? Mint írtam semmi mást nem eszik meg, max csak egy apró harapásnyit... Még csak 9 és fél hónapos, és pont ezért folyamatosan szoktatom rá, hogy egye meg, de hiába.(3 hónaposan kaptam meg)

2. Nagyon megnőtt a körme, mit csináljak? Mert én itthon biztos, hogy nem vágom le neki, nehogy megsértsem az eret a körmébe... Az ülőrudak megfelelők, vékony,vastag,egyenes,görbe,dőlt mindenből van. De mégse kopik tőle a körme, és már néha beleakad a ruhánkba is... Köröm-és csőrkoptatója van, de csak a csőrére használja.

Előre is köszönöm:)

2015. febr. 11. 13:28
 6/10 anonim ***** válasza:

9 és fél hónaposan már félig felnőtt tehát kb. kamasz. Fiatalon tehát 3 hónaposan kellett volna mindennap elétenni valamit/valamiket a magon kívül különböző formákban mert 3 hónaposan még fiatalnak számított tehát még ismerkedett a világgal, dolgokkal így sokkal fogékonyabb lett volna a változatos állagú,színű,kinézetű kajákra. Most már nagyjából kialakultak a szokásai így egy fokkal nehezebb de egyáltalán nem lehetetlen. Azonban ilyen téren is sokat jelentene,sokat segítene egy fajtárs mivel biztatnák egymást a kóstolgatásban is.

Kezdetnek főzz egy marék barna rizst só nélkül. Vedd ki az etetőjét és egy külön etetőben tegyél be neki kevés főtt barna rizst kevés maggal elkeverve. Hagyd benn nála néhány óráig utána öntsd ki és add vissza neki a rendes magos etetőjét. Ha a magok eszegetése közben megkóstolja a barna rizst is az szuper. Ha nem akkor addig próbálkozz minden nap a fent leírt módszerrel amíg meg nem kóstolja. Ha már eszi akkor adj neki csak rizst(ne keverj hozzá magot). Ezután a rizshez elkezdhetsz keverni mindennap valamit pl. kevés reszelt sárgarépát, apróra vágott almakockákat, zöldborsót(elején érdemes kettészedni a szemeket hogy könnyen bele tudjon harapni), kukoricaszemeket(elején érdemes legalább félbevágni a szemeket),stb és figyeld meg mi az/mik azok amiket megeszik a tálból a rizsen kívül. Utána adj neki ezekből a dolgokból egy valamit, csak azt rizs nélkül. Ha rizs nélkül is megeszi jól haladsz. Ezután nincs más dolgod mint a rizst elhagyni és olyan gyümölcsöket,zöldségeket adni neki amiket tudod hogy megeszik. Ha új kaját akarsz vele kóstoltatni vagy egy olyan dolgot akarsz vele megetetni amit már kapott de nem nyúlt hozzá akkor vagy kevés rizzsel vagy más olyan kajával keverd eleinte amit már ismer és megeszik.


Ha túlnőtt a karma akkor mégse megfelelőek az ülőrudak vagy túl kicsi a kalitkája így nem mozog eleget vagy nincs megfelelő elfoglaltsága így nem mozog eleget vagy nincs a szobában fából készült kiülője így nem azokon mozog tehát nem kopik eleget a karma vagy szimplán unatkozik és magányos a fajtárshiány miatt így nem mozog eleget/inaktívvá vált.


"Az ülőrudak megfelelők, vékony,vastag,egyenes,görbe,dőlt mindenből van."

És miből vannak ezek az ülőrudak? Természetes, nem mérgező, kérges faágakból? Csak a faágak koptatják a karmait és csak akkor kopnak eleget ha a nap nagy részét faágakon tölti kalitkán belül és kalitkán kívül is. A bolti csiszolt,sima felületű fa ülőrudak nem alkalmasak karomkoptatásra. Azok az igazi faágak se koptatják rendesen a karmát amik már kéreg nélküliek, amikről már lerágta a kérget.

És csak azok a természetes faágak koptatják a karmait amikhez hozzáér a karmok vége. Nimfának a felső két képen lévő az ideális favastagság de mint az alattuk lévő képeken is látható a vékonyabb-vastagabb ágak is kellenek.

[link]

Nagyon vékony ágnak tökéletes az is hogyha a vastagabb ágakon hagysz vékony elágazásokat.

HA minden ülőrúdja megfelelő tehát elméletileg koptatnia kellene a karmait akkor nézd meg hogy amikor egyes ülőrudakon ül tényleg hozzáér-e minden karma hegye mert egyik-másik ág nem teljesen kerek hanem hosszúkás,ovális,stb és lehet pont úgy vannak berakva hogy nem ér hozzá a karma de ezen egy kis elforgatás segíthet. Ha minden oké és tényleg kopnia a kéne a karmainak mert hozzáér az ágakhoz és sokat is van az ágakon akkor gondolkodj el azon mennyire aktív a madár mert az egyedül tartott papagájok nagy része inaktívvá válik és ha nem mozog hiába ül a fán nem kopik a karma.

A csőre nem nőtt túl? Minden karma nagy vagy csak 1 esetleg pár darab? Mennyire nagyok a karmai? Ha egyenes felületen áll mennyre dőlnek el a lábujjai a nagy karmok miatt?



"Köröm-és csőrkoptatója van, de csak a csőrére használja. "

Karomkoptatónak azt a smirglipapír féleséget szokták mondani amit ülőrúdra lehet ráhúzni. Ez egy teljesen felesleges SŐT ártalmas dolog mert az lehet hogy koptatja a karmukat de az érzékeny talpukat is kikezdi,kidörzsöli és fekélytől kezdve sokféle problémájuk lehet miatta. Nem egy papagájról tudok akik mivel ilyen vacak karomkoptató volt az összes ülőrúdjukon inkább a rácson kapaszkodtak egész nap vagy az etető szélén ültek mert egyszerűen kellemetlen, kényelmetlen, fájdalmas volt nekik azon ülni. Kukába való. A megfelelő természetes faágak bőven jók, elegek karomkoptatásra.

A csőrkoptatók igaz koptatják valamennyire a csőrüket de eredetileg nem a csőrük koptatására vannak, nem amiatt kellenek hanem fontos ásványi anyag pótlására vannak. A természetes,nem mérgező ülőrudak és vékony ágakból/gallyakból készített játékok rágcsálásától kopik a csőrük.

2015. febr. 12. 01:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm, a faágak gyümölcsfából vannak, kéreggel. Megnéztem, és hozzáér a karma.. Valószínű, hogy nem mozog eleget. Bárcsak lenne neki társa, én lennék utána a második legboldogabb, de ez nem rajtam múlik sajnos...

Elhiheti hogy mennyire szeretném, hogy teljes boldog élete legyen... Nem hiszem hogy most tudnék neki párt venni egyenlőre.

Hogy bírjam rá, hogy még ennél is többet mozogjon?

Köszönöm szépen megpróbálom a barnarizset, remélem sikerül. És ha majd párt veszek neki, össze tehetem ha mondjuk már egy éves lesz egy 2 évessel?

Ha igen, hogy szoktassam őket egymáshoz?

2015. febr. 12. 13:22
 8/10 anonim ***** válasza:

Csinálj/adj neki olyan játékokat/elfoglaltságokat amiket tudod hogy szeret.

A fürtös kölest gondolom imádja mint a legtöbb papagáj(ha elkezded tanítani a lentieket akkor onnantól kezdve csak úgy ne kapjon belőle, mindig csak jutalomfalatként kapja). Amikor már órák óta nem evett tehát éhes tedd elé a kezed és csalogasd rá a kezedre fürtös kölessel és közben bizonyos szót vagy esetleg szavakat ismételj pl. gyere vagy mond a nevét hosszabban,elnyújtva mint amikor messziről szólsz valakinek,hívsz valakit. Hamar rájön hogy ha a kezedre ugrik jutalmat kap. Ezután kicsit távolabbról hívd hogy egy kicsit ki kelljen nyitnia a szárnyát ugrás közben. Idővel nem csak a mozdulataidból fogja tudni hogy mit akarsz hanem a hívásból(pl.elnyújtva mondod a nevét) is tudni fogja hogy őt hívod, azt akarod hogy rád repüljön. Fokozatosan egyre távolabbról hívd.

Azt is megtaníthatod neki ha tudod hogy egy bizonyos szó kimondása után ha eldobod,elrepteted a kezedről akkor repüljön vissza a kezedre.

Az is jó hogy veszel egy natur fa evőpálcikát és kettétöröd. Majd elérakod a pálca végét és ha megérinti a csőrével akkor megjutalmazod(fürtös kölessel és szóbeli dicsérettel). Idővel összekapcsolja hogy a pálca megérintése miatt kapja a jutalmat. Ha ez megvan már fokozatosan egyre távolabb is teheted tőle a pálcát mert utána fog menni hogy megérintse.

Ezeknek az a célja a te esetedben hogy mozgasd a madarat mert ha sokat mozgatod akkor magától is elkezd többet mozogni(nem csak repülni hanem mászkálni az ülőrudakon,stb).

Az említett dolgokról videó:

Pálcaérintés: https://www.youtube.com/watch?v=EGHJ6DK-2nE

Az hogy milyen távolról hívod csakis tőled és a lakás méretétől függ. Fokozatosan ezt is el lehet érni: https://www.youtube.com/watch?v=ymFtEYS96QE


Ennyi korkülönbség nem számít.

Karantén letelte után 2 külön kalitkában/kis röpdében egymás mellé rakod őket. Pár nap múlva kiengeded őket a szobába együtt. Ha minden oké köztük kint akkor a nagyobb kalitkát/röpdét amiben együtt lesznek teljesen átrendezed majd egyszerre belerakod őket.

2015. febr. 12. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm, baromi sokat segített! :)

Még nincs neki, de ma csinálok neki kinti fa ülőkét, és ott én is el fogom kezdeni tanítani ezzel a pálca érintgetős trükkel. :)

Azt már tudja, hogy mikor hívom oda kell jönnie, csak nem hangra, hanem egy bizonyos kézmozdulatra. De meg szeretném neki tanítani hangra is, mert ha baleset történne és véletlen kiszabadulna (ami biztos hogy nem fordul elő) akkor ha hívom ugye tudja, hogy hova kell jönni. Nagyon köszönöm a sok segítséget, minél előbb megpróbálok párt venni neki... A körmét is megpróbálom ilyen mászkálósan koptatni, hátha lekopik neki. Köszönöm szépen a sok segítséget! :)

2015. febr. 13. 11:00
 10/10 A kérdező kommentje:

Megvettem neki a párt!!! Köszönöm a tanácsokat! :)

Még ismerkednek!:) Természetesen még külön kalitkában vannak. Viszont lenne egy kérdésem: Tegnap kaptam meg a tojót, és hány hét múlva tehet őket össze? Csak mert a tojó még nagyon fél tőlem, viszont már menne a fiúhoz, de szeretnék mindkettőjükkel egyformán foglalkozni, és nem szeretném hogy csak a fiú legyen a kezemen a lány meg féljen szóval először szelídítsem meg a tojót is és utána tegyem őket össze? :) Előre is köszönöm szépen! :)

2015. márc. 19. 18:49

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!