Kezdőoldal » Állatok » Madarak » Tippek hullamos papagajhoz?

Szandi007 kérdése:

Tippek hullamos papagajhoz?

Figyelt kérdés
Regebben voltak pintyeim de kislany voltam meg akkor . Szeretnek egy hullamos papagajt , sajnos nem tudok part venni , de lenne eleg idom ra , a kalitka a szobamba lenne. Van nyuszim is kutyam es lovam is . Nagyon szeretem az allatokat de a papagajokat nem ismerem nagyon! Mennyire hangos ? Nem talalok tenyesztot Budapesten , allatkereskdesbe vennek(legalabb elhozom a nyomorbol) tudnatok tippekrt adni ? Honnan tudom hogy fiatal ? Termeszetesen ki lenne engedve a szobaban! :) szivesen varom a sajat tapasztalaitokat

2015. febr. 27. 19:25
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Ugyanebben a cipőben jártam én is: kicsi koromban pintyek, tavaly vettem egy hullámos párt.

- Feltétlenül párt vegyél!!! Ha tudsz egyet tartani, tudsz kettőt is, az már nem akkora különbség (sem kalitkaméretben, sem költségben, sem törődésben), és a fajtárs mégis fajtárs, ami te sosem lehetsz + nagyon jópofák együtt:)))

- a hullámos az egyik leghalkabb papagáj (nálam ez szempont volt, mert 1) én is egy légtérben alszom velük 2) rendszeresen dolgozom is itthonról - hagynak aludni:) - é dolgozni is) Napközben elég sokat "jár a csűrük", de én kifejezetten szeretem hallgatni a "csacsogásuk"

- elég sok tenyésztőt találtam tavaly, a www.parrotland.hu-n (igaz, sok a nem frissített adat, de van közte használható is bőven, bár én végül egy apróhirdetés útján találtam egy Pest környéki tenyésztőt, onnan vettem)

- a fiataloknak a csőr feletti viaszhártyájuk rózsaszín (a felnőtt tojóké fehéres / barnás, a felnőtt hímeké kék)


+ néhány tapasztalat:

- a kalitka legyen minél nagyobb: ahhoz, hogy benn is tudjanak legalább pár szárnycsapásnyit repülni, kb. 1 méter hosszú kell, hogy legyen. (jó kalitkát üzletben nem fogsz találni, én ezt is apróhirdetés útján szereztem) Ez nem "csak" a madár szempontjából fontos, neked is elemi érdeked, mert minél nagyobb a kalitka, annál kevesebb kosz jön ki belőle (de így is legyen kéznél a kisseprű/porszívó minden nap) - van egy "átlagos" méretű "pótkalitkám", abban egy nap alatt 3-szor annyi koszt produkáltak, mint a nagyobban + egészen más volt a viselkedésük is szegényeknek...

- a kalitka környéke legyen könnyen tisztítható (parkettás/járólapos helyiségek előnyben)

- a szobádat madárbiztossá kell tenni: függönyök behúzva, tükrök letakarva, szekrények a falhoz, szobanövények ki, füstölők elfelejtve stb.


Mielőtt belevágsz, olvass róluk sokat!!!! Nagyon sokat!!!

(Ha felmerülnek benned még konkrét kérdések, írj nyugodtan.)

2015. febr. 27. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Akármennyi időd is van rá nem elég mivel nem vagy papagáj. Nem tudsz hullámos papagáj hangokkal és testbeszéddel kommunikálni, nem tudsz vele repülni és közben játszani, nem tudsz melléülni aludni, nem tudsz a nap 24 órájában vele lenni és még sorolhatnám mennyi mindent nem tudsz megadni neki amit egy fajtárs megtud.

Az egyedül tartott papagájok unatkoznak, magányosak, viselkedésproblémákban szenvednek. Ha nem tudsz 2 papagájt venni egyet se akarj a madár érdekében.

Másrészt nem kalitka kell nekik hanem röpde de nevezhetjük úgy is hogy repülésre alkalmas kalitka. 2 hullámosnak minimum 100 x 50 x 100cm-es kalitka kell. Emellett is ki kell őket engedni a szobába mindennap kb 4 órára legalább. A szobába nem mérgező faágakból(pl. nem permetezett almafaág, autóúttól távoli nyírfa, nyárfa, fűzfa) csinálni kell 1-2 kiülőt, mászókát amin ellehetnek, rághatnak, játszhatnak amíg kinn vannak.

A fent említett fákról szerezz a kalitkába ülőrúdnak való ágakat is különböző vastagságban és legyenek lejtősek, elágazóak, ferdék,stb. mert a bolti,gyári ülőrudak ártalmasak. Játéknak a tükör, csengő, műpapagáj ártalmas,felejtős. Helyettük vékony pl. fűzfagallyakból csinálj játékokat hintát,stb.


Hangjukról csak annyit hogy hallgasd meg őket élőben és döntsd el zavar-e. Én szeretem a hangjukat.


A "legalabb elhozom a nyomorbol" hozzáállás pont az amit kerülni kéne. Mivel igen elhozol kettőt de a helyükre hamarosan újabbak kerülnek akiket valaki megint megment és így tovább sose ér véget ez a körforgás. Ezerszer jobb lenne ha senki se venne kereskedésből madarat így mivel nem tudnák eladni őket nem árulnának madarat. Ha kell inkább autózz,buszozz egy kicsit de szerintem tenyésztőtől vegyél mindenképp.

Egy normális tenyésztő olyan korú és olyan nemű madarakat ad amilyet akarsz.

2015. febr. 27. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Koszonom szepen az eddigi valaszokat! Sajnos meg nem talaltam tenyesztot pedig tudom hogy onnan lenne a legjobb .. Sok embertol hallottam hogy egyedul is jol erezte magat a h.papagajuk :)) sokat olvasgatok a papagajokrol
2015. febr. 27. 21:20
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Aki ilyet mond az önző és/vagy tudatlan.

NEM jó nekik fajtárs nélkül. Ez tény, nem egyedfüggő. Ha te egyedül akarsz papagájt tartani és csak azokat a dolgokat veszed figyelembe ami az egyedül tartás mellet szól akkor önző vagy és egy szörnyű életre kényszeríted a jövőbeli papagájod.

Egy olyan hullámos papagáj aki az ember vállán ül egész nap nem boldog. Az ember persze beleképzelheti hogy az de nem az, természetellenes és nem jó élet neki az ilyen. A madár szemszögéből az ember lett a párja(ez már önmagában egy viselkedésprobléma) mivel mindenképp választanak párt csak épp az ember nem tudja kielégíteni a szükségleteit így egyre jobban torzul a madár viselkedése vagy nem is tudom hogy írjam. A hullámos papagájok hiperaktívak alapból is, párban ugyanúgy hiperaktívak állandóan tevékenykednek, kommunikálnak,stb csak éppen ketten teszik ezt egymást követve vagy együtt. Ehhez képest az emberrel nem tudnak semmit csinálni mert nem tud repülni,stb szóval emberpárral rákényszerül hogy egy csomó mindent ne csináljon mert az emberpárja nem tudja vele együtt csinálni ebből lesz az inaktivitás,stb.

Regényírás helyett inkább bemásolok pár szöveget:

"Továbbra is fenntartom, hogy ezeknél a madaraknál a hibás bevésődés a kizárólag emberrel történő kapcsolat hosszútávon mindenképpen viselkedésproblémákat okoz. A fajra jellemző kommunikációt, a normális papagájviselkedés elsajátítását (táplálkozás, testbeszéd, papagájokra jellemző (társas) viselkedés, rangsor, szexuális magatartás stb....) az ember NEM KÉPES sem megtanítani, sem pedig a papagáj erre irányuló igényeit kielégíteni"


"Hullámosok....nem furcsa és szomorú egyedül látni őket egy kalitban??? Ők igazi csapatjátékosok!!! Minél többen vannak, annál nagyobb biztonságban érzik magukat! Az egész nap fecsegő-locsogó kis energiabombák! Nem a kalitkájukba belógatott tükör jelent megoldást számukra, hanem minimum egy hús-vér fajtárs! Imádnak repülni, lételemük a mozgás, kis kalitban hamar elhíznak, depresszióssá, mozdulatlan "jól nevelt" papagájokká válnak. Nem szeretnek repülni - hangzik sokszor a gazdik állítása. Nem így van, csak egyszerűen nem szeretnek élni repülés, mozgás nélkül."


"A papagájom egyedül is boldog!??? NEM, nem az!

Az első mondatot mi is gyakran halljuk és „megkapjuk” csak nem kérdés, hanem kijelentés formájában. Egy papagájtartó hölgy nemrégiben kitartóan magyarázta, hogy szerinte az Ő (tolltépett) Kincse úgy boldog, hogy nincs fajtársa. Nos, mi – egyrészt - azért jöttünk létre, hogy széles körben információt szolgáltassunk a papagájokról, fogságban tartásuk alapvető ismereteiről és segítsük a hozzánk fordulókat, illetve az oldalra látogatókat abban, hogy e madarak számára a lehető legkedvezőbb körülményeket teremthessék meg a saját otthonaikban. A papagájok rendkívül társas lények, vadállatok, és mint ilyenek a legkevésbé a mi társaságunk a számukra legjobb (pár)választás. Ha megfigyeljük, hogy a szabad természetben miképp élnek és viselkednek ezek a madarak, akkor mindenképpen látnunk kell, hogy minimum párban, még gyakrabban kisebb-nagyobb csoportokban élnek. Az ilyen intelligens, szociális élőlény számára az unalom és egyhangúság, a napi pár órás kizárólag emberre korlátozódó kapcsolattartás és foglalkozás minden, csak nem e fajnak megfelelő tartási körülmény. Velük pár órát foglalkozni pontosan olyan, mintha egy négyéves gyermekkel tennénk ugyanezt, majd bezárnánk egy többnyire kisméretű ketrecbe és mennénk a dolgunk után. Papagájnak papagáj a társa és attól, hogy kereskedelmi célzattal ember neveli fel, még nem jelenti azt, hogy Ő hozzánk szokott és emberré vált. A papagáj nem domesztikált állat!!! A probléma éppen az, hogy Ő továbbra is papagáj marad, vadállat mivoltában, annak minden velejárójával…kicsinek cuki-muki, aztán ahogy növekszik, - hónapok és évek elteltével - úgy hatalmasodik el rajta a fajtárs hiánya okozta viselkedésprobléma megannyi jele és előjele (a kényszeres mozgások, az agresszivitás vagy túlzott emberre fixálás, kiabálás, tolltépés, nem ritkán öncsonkítás!). Bármennyire szeretnénk is, Ők nem a gyerekeink, nem gyerekpótlók, nem beszélő automaták, hanem rendkívül érzékeny és intelligens állatok. Aki tehát azt állítja, hogy a papagáj jól elvan egyedül, az vagy (még) nem ismeri ezeket az állatokat és igényeiket, vagy kereskedik velük, vagy saját egoizmusát előtérbe tolva nem vesz tudomást mindarról, ami az igazság: A papagájnak papagáj a társa és nem az ember! Összetett problémakör ez, de alapjában véve a papagájok magányos tartása hosszútávon nem szolgálja e madarak érdekeit és jólétét. Éppen ezért felelős állattartóként törekednünk kell arra, hogy madarainknak társat találjunk, és ezt is lehetőleg úgy, hogy Jákó papagájunk mellé ne hullámos papagájt szerezzünk be, hanem egy másik Jákót, ami persze sok esetben szintén nem egyszerű feladat, viszont nem is lehetetlen! Mielőtt beszereznénk egy papagáj(párt) mindig gondoljuk alaposan át, hogy mit vállalunk fel, és ha mégis a tartásuk mellett tesszük le a voksunkat, akkor tegyük meg ezt olyan módon, ahogy az számukra a legjobb!"

2015. febr. 27. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

A kérdéseidből ítélve még közel sem olvastál eleget!!! Igen, ez az oldal azért van, hogy kérdezzünk, de ha fele annyit olvastál volna, mint én a papagájaim megvásárlása előtt, akkor

1. nem mondanád, hogy nem találsz hullámos papagáj tenyésztőt Budapesten

2. tudnád, miről lehet megismerni a fiatal madarakat

A te érdeked is és a leendő madarad érdeke is, hogy tisztában legyél vele, mivel jár a papagájtartás, mire kötelezed el magad!

2015. febr. 28. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Azt irtam hogy hallottam ilyet is .koszonom sokat segitettetek! Nyilvan az a legjobb ha van tarsa,nem kell nekem tamadni , nem ismerem meg annyira a papagajokat , de nem vagyok rossz allattarto es meg fogom oldani :))))
2015. febr. 28. 09:55
 7/8 anonim ***** válasza:
Nem szántam támadásnak, csak figyelemfelkeltésnek, biztos vagyok benne, hogy megoldod:))
2015. febr. 28. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
40%
Barátnőmnek 2 hónapos kora óta van egy hím hullámosa. (tenyésztőtől, mármint a papagáj volt 2 hónapos nem a barátnőm ! XD) Teljesen jól érzi magát nála.... már 5 éves!
2015. ápr. 30. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!