Kezdőoldal » Állatok » Madarak » Ilyenkor mi a teendő?

Ilyenkor mi a teendő?

Figyelt kérdés

Szerencsére most nem kerültem ilyen helyzetbe, de pár évvel ezelőtt igen, és sajnos annak nem lett túl szép a vége. Szóval. 2-3 évvel ezelőtt találtam egy nagyon pici madárfiókát a járdán, valószínűleg kiesett a fészekből, az anyja kilökte, nem tudom. Már ellepték a hangyák, nem is mozgott, azt hittem, hogy elpusztult, de amíg ott álltam felette, egyszer csak megrándult a kis szárnya. Gyorsan fogtam egy zsebkendőt, felkaptam, jobban szemügyre vettem. Annyira már nem volt kicsi, de túl nagy sem. A tollaiból még igencsak kevés jelent meg a testén, ebből arra a következtetésre jutottam, hogy még nagyon fiatal. Megfordult a fejemben, hogy az anyja talán azért lökte ki a fészekből, mert életképtelen, ezért úgy is elpusztul. Megfordult a fejemben, hogy a sok hangya miatt már úgy is elpusztul, és az is megfordult a fejemben, hogy az esés következtében súlyos belsősérüléseket szenvedett, ezért úgy is elpusztul. De azért hazavittem.

Fogtam egy kosarat, kibéleltem fűvel, mindenféle száraz dologgal (ezt naponta cseréltem, mert mindig történt egy-két "baleset"), egy kupakban tettem be vizet is. Később kiderült, hogy nem tud még egyedül inni, ezért egy kis fecskendőből juttattam a vizet a szájába. Fogalmam sem volt (és még most sincs), hogy milyen táplálék kell egy ilyen kis madárnak. Orvoshoz nem tudtam elvinni, mert kisvárosban lakunk, itt nincs olyan ember, aki ilyesmivel foglalkozna, maximum olyan, aki a "csodálatos" kezelésével kinyírja. Volt otthon ilyen horgászathoz való csonti kukac, azt adogattam a szájába, iszonyatosan aranyos volt, ahogyan nyújtogatta a nyakát, csipogott érte.

Pár nap után látszólag már jobban érezte magát, a tollai is elkezdtek növekedni, az asztalról próbált leugrálni; repülni akart tanulni. Már annyira jól volt, hogy már nem is hagyhattam magára, mert leugrott az asztalról, mindenhova bemászott, repülni próbált, féltem, hogy baja esik. Ezt megoldottam úgy, hogy tettem még egy kosarat a kosárra, és így egy zárt "kalitka" lett belőle.

Szóval egyre-egyre jobban lett, evett, ivott, játszott. Azt vettem észre, hogy az étel, ami kapott tőlem, egészben jön ki belőle. Rájöttem, hogy talán nem tudja megemészteni, az anyukája biztos valami nyálat is köp mellé, ami segít ebben, de én erre nem voltam képes, nem tudtam, mivel helyettesítsem. Gondoltam még várok egy kicsit, és megpróbálkozok valami mást adni neki. Kapott szedret, zöldséget, gyümölcsöt, és továbbra is kapta ezeket a kukacokat. Már csak ritkán jött ki belőle egészben, de még előfordult. A szobámban futkosott, már megtanult egyedül enni egy tányérról, de gyanítom, hogy az az esés nem tett jót neki, mert mozgás-koordinációs problémái voltak; neki ment a bútoroknak, elesett, amikor felakarta csippenteni a kaját, akkor 5 centivel arrébb bökött a csőrével. De ettől függetlenül szerintem jól volt, kezdtem egyre jobban megszeretni, elkövettem azt a hibát is, hogy elneveztem. Már jó pár hete nálam volt, majd egyik napról a másikra, azt vettem észre, hogy rosszul érzi magát, 3-4 hét utáni jólét után valamitől nagyon megbetegedett, enni sem akart, inni sem akart, játszani sem. Mint derült égből villámcsapás, reggel még élt, délben pedig elpusztulva találtam rá a kis helyén. Nagyon szíven ütött az eset, nem értettem, nem értem az okát.

Akarom tudni, hogy mit kellene máshogy csinálnom, ha még egyszer találok egy kismadarat.

Hozzáértők, légyszíves segítsetek!



2015. jún. 26. 09:53
 1/3 A kérdező kommentje:
nekiment*
2015. jún. 26. 09:57
 2/3 anonim ***** válasza:

Szegény :c

és lehet hülyét fogok kérdezni , de a villámtol halt meg ? vagy mitöl ?

2015. jún. 26. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Az ilyen kis madárkákat a legritkább esetben lehet eredményesen felnevelni. Az egyetlen amit tehetsz hogy felhívod az állatkertet vagy a helyi madármentő egyesületet, ők általában szívesen fogadják ezeket a kismadarakat.

De valóban sokszor reménytelen több okból kifolyólag is.

1. Ahoz hogy nevelni tudd, tudni kell hogy milyen madár, mivel táplálja az anyja. - ezt a szakemberek tudják, ezért jó a madármentő egyesület. Ráadásul ezeket a kismadarakat hiszed-e vagy sem de éjjel-nappal 2 óránként etetni kell.


2., Nagy a valószínűsége a belső sérülésnek, ami ha kicsi simán előfordulhat hogy csak napok-hetek után viszi el.

2015. jún. 28. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!