Kezdőoldal » Állatok » Madarak » Mit adhatok és mit nem adhatok...

Csicsky kérdése:

Mit adhatok és mit nem adhatok a kanárimnak?

Figyelt kérdés

Szeretnék egy listát készíteni arról, hogy mit ehet még a kanári a számukra forgalmazott magkeverékeken kívül és mi az, amit nem ehet.


Amit ehet: sajt (hasmenést okozhat), mák (szorulást okozhat), sárgarépa, alma, mandarin, banán, friss hajtások, zsenge fű, tyúkhúr, pitypang, zöldségek, zsemlemorzsa, főtt tojás, kesudió.


Amit nem ehet: csokoládé, damaszkuszi szilva, szilva, avokádó, grapefruit.


Egyelőre eddig jutottam és szeretném ha a listát kiegészítenétek.


Előre is köszönöm!



2017. márc. 3. 14:14
 1/7 anonim ***** válasza:

Mivel nincs kanárim nem is néztem alaposan utána az etetésüknek viszont papagájaim étrendjét annál jobban ismerem szóval leírom amit gondolok de ne vedd 100% biztosnak.

Illetve amit biztosra mondok az az hogy se sajtra és egyéb tejtermékre, se zsemlemorzsára és hasonlóra mint a keksz,stb NINCS szükségük. Ezek teljesen felesleges dolgok sőt károsak is lehetnek...


Na és akkor amit gondolok, tudok de nem 100% hogy kanáriknál is így van:

Mindenféle zöldség egészséges nekik a csicsókától, édesburgonyától(batáta) kezdve a sütőtökig, pici cékláig. Persze mindennél fontos hogy vegyszermentes legyen vagy vastagon hámozva és ne legyen agyonmûtrágyázva mint pl a bolti dolgok mert ezek a picike madarak kis mennyiségtől is meghalhatnak, hiába van minden megmosva amit kapnak nem lehet kimosni belőlük a káros dolgokat.

Gyümölcsből is mindenfélét kaphatnak kivéve az avokádót ami mérgező. Az import dolgokkal érdemes fokozottan körültekintően bánni és csak ritkán kapjanak mert szállítás előtt vegyszeres zuhanyt kapnak. Narancs, mandarin, grapefruit savas és kioldja a kalciumot így ezeket érdemes ritkán és pici mennyiségben adni.

Vannak hashajtó vagy puffasztó hatású dolgok amik szintén csak mértékkel jók illetve a káposztát,stb érdemes teljesen hanyagolni de ritkán pici brokkolit, karfiolt kaphatnak. Oxálsavas dolgok szintén "kalciumellenessek" így csak mértékkel adandóak illetve ami nagy mennyiségben tartalmazza pl. cékla azt érdemes csak ritkán és keveset adni.

A változatosság a legjobb és akkor eleve mindenből csak mértékkel és alkalmanként kapnak. Abból nem lehet baj.


Gyümölcsön, zöldségen kívül ehetnek még zöldeket, gyomnövényeket, vadontermő bogyókat és csírákat. Pitypang, útifű, lóhere, pásztortáska, cickafark, katángkóró... csipkebogyó, bodza bogyó, galagonya, madárberkenye... Sok ehető dolog van. Persze mindent tiszta helyről, minden káros dologtól távol kell szedni.

Csírákat pedig otthon lehet csinálni egyszerûen. Beáztatod a magokat ami lehet köles, fénymag, búza, görögszénamag, heremag... De lehet mungóbabot és hasonlókat illetve lencsét is csíráztatni. X óra utána leöblíted szûrőben vagy csíráztatótálban... és utána naponta 3-4 alkalommal leöblíted. Mindennél megvan hogy hány naposan, milyen állapotban lehet adni. Köles pl mehet már akkor amikor épphogy látni rajt a csírakezdeményt mégis sokkal egészségesebb, tápanyagdúsabb mint a száraz köles.


Végül ami papagájoknál rendkívül fontos, odafigyelést igényel az a kalciumpótlás ugyanis lakásban tartva nagy részük hiányban szenved. Szépiából reszelni szoktunk a zöldségre, gyümölcsre attól függ a mennyiség hogy mit tartalmaz az adott étel.

És mivel D vitamin nélkül olyan a kalciumpótlás mintha nem is lenne így ajánlott azt is pótolni amit legjobban és legbiztonságosabban madárlámpával lehet megtenni ami napfényt(UV fényt) ad ezáltal a madár szervezete megtermeli a szükséges mennyiséget. Ugyanis az ablak üveg szûrése miatt mégha nem is látszik de tulajdonképpen sötétség van a szobában. Az UV fénynek pedig esélye sincs bejutni rendesen csak elenyésző mennyiségben.

2017. márc. 3. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Kösz a választ! Ment a zöld kéz!


Az alábbi gyümölcsökből/magvakból/zöldségekből melyiket nem adhatom a kanárinak?


Gyümölcsök: körte, sárgabarack, őszibarack, meggy, cseresznye, szőlő, datolya, füge, málna, vadszeder, egres, eper, birs, görögdinnye, sárgadinnye, kivi, naspolya, ribizli, ananász, gránátalma, mangó, papaja.


Magvak: rendes dió, paradió, makadámdió, mogyoró, amerikai mogyoró (földimogyoró), szelídgesztenye, sárgabarackmag, mandula, napraforgómag, tökmag, görögdinnyemag, datolyamag, pisztácia, szezámmag, lenmag, fenyőmag, kókuszdió, búza, bab, borsó, lencse, rizs.


Itt megjegyzem, ezeket megpucolnám és fölaprítanám a megfelelő méretre, hogy nem okozzon neki gondot.


Zöldségek: zöldpaprika (csípősség mentes), paradicsom, retek, fejes saláta, káposzta, zöldborsó, zöldbab, tök uborka, karalábé, karfiol, petrezselyem, retek, spenót, zeller.

2017. márc. 5. 15:34
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Datolyát inkább ne mert nálunk csak aszalt van ami kezelt kénnel másrészt nagyon magas a cukortartalma így hizlal.

A többi felsorolt gyümi szerintem mehet mértékkel. Szőlőmag és dinnyemag egészséges.


Földimogyorót semmiképp se kapjanak mert egy komoly, gyógyíthatatlan betegséget okozhat. Barack, alma, szilva, meggy, cseresznye magjai kerülendőek. Datolya magjáról nem tudok semmit de szerintem nem való nekik.

A dió, mandula, fenyőmag, tökmag, napraforgómag, szezámmag... ez mind-mind olajos szóval csak maximum ritkán és keveset adnék kanárinak AKKOR ha szép nagy helyük van és rendesen tudnak repkedni benne hogy lemozogják a kalóriákat.

Bab, borsó, lencse csak csíráztatva vagy főzve/párolva adható.


Paprika és magjai szuperek. Retekkel csak óvatosan, keveset. Salátafélék csak akkor adhatók ha bio mert a bolti, vegyszeres, műtrágyás salátában felhalmozódnak káros dolgok. Tök, sütőtök, cukkini egészséges. Uborkáról ellentétes dolgokat olvastam így én csak keveset adok időnként és mindenképp hámozva. Karalábét nem szoktam adni. Karfiolt, brokkolit igen de csak picik ritkán. Petrezselyem gyökerét időnként adom, zöldjét és a sárgarépa zöldjét szoktam adni amikor van itthon. Zellert, spenótot nagyon ritkán szoktam adni.

Paradicsom inkább felejtős. Káposzta szintén.

2017. márc. 5. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Jelenleg vitaminpótlóként a Sera vitamin plus V multivitamin cseppeket adom neki:


[link]


Ez elég a D vitamin pótlásához is? Vagy van ennél megfelelőbb vitaminpótló?


Amúgy nekem csak egy madaram van, ez a szobában szabadon repkedhet, estére bemegy a kalitkájába. Mivelhogy egyedül van, így gyakorlatilag egész nap csak ücsörög valahol.

2017. márc. 5. 19:42
 5/7 anonim ***** válasza:

Ezt a márkát nem láttam még de a vitamin cseppek sokszor nem sokat érnek főleg az ismeretlen márkájúak. Jó minőséget a Versele-laga vagy pl. a hema képvisel. De a Korvimin ZVT por is nagyon jó van benne sokféle vitamin, ásványi anyag és aminosav(D-vitamin is van benne kalciummal).


A D-vitamin egy olyan dolog amit mesterségesen pótolni nem a legjobb mert nem tudni hogy az ő szervezetüknek mennyi a kevés, ideális vagy éppen a sok. A szervezetük tudja a legjobban hogy mennyire van szükségük így az a legjobb ha rá bízzuk a termelését azaz napfényt(UV fényt) kell biztosítani ami hatására termelődik. Beltéren madárlámpa használata a legjobb ami ad UV fényt. Viszont ezt közelre,40-50cm-re kell tenni a madártól mert távolabb már nincs UV és évente-kétévente újat kell venni a használattól függően mert egy idő után már egyáltalán nem ad UV-t viszont még világít utána is. Napi pár óra használat is hatalmas plusz a madaraknak mert a D vitaminon kívül sok egyéb jó, fontos hatása is van a napfénynek.


A kanáriknak is sokkal jobb ha nincsenek egyedül tartva...

2017. márc. 7. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
A Korvimin® ZVT és a Korvimin ZVT+Reptil miben különbözik egymástól? Ugyanis a Korvimin® ZVT-vel kapcsolatban azt írják, hogy: Ásványi takarmány madarak, énekesmadarak, galambok számára, dúsítva fontos vitaminokkal, aminosavakkal és nyomelemekkel. Ha esetleg csak a Korvimin ZVT+Reptil-t tudom beszerezni, az is ugyanolyan jó, ugyanúgy megfelel?
2017. márc. 8. 01:15
 7/7 anonim ***** válasza:
Én csak a Korvimin ZVT + Reptil változatot ismerem és azt is használom.
2017. márc. 8. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!