Kezdőoldal » Állatok » Rovarok, ízeltlábúak » Mennyivel veszélyesebb egy...

Mennyivel veszélyesebb egy kullancs csípése, mint egy szúnyogé?

Figyelt kérdés

Ugye mindenki retteg a kullancsoktól, félti a házikedvencét, és óvja ahogyan tudja, önmagát is. Betegségektől, lyme kórtól tartanak, holott a szúnyog is veszélyes tud lenni minden élőlényre, és egy nyár alatt akár 50x is megcsíphetnek.


Mennyivel nagyobb arányban vannak betegséget terjesztő kullancsok, mint szúnyogok?

Erről nem találtam információt.


2021. szept. 13. 09:38
 1/6 anonim válasza:
81%
A kullancs terjeszti a Lyme kórt és ha jól tudom agyvelő vagy agyhártyagyulladást is. Ráadásul nagy arányban fertőzöttek a kullancsok.
2021. szept. 13. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

"Korábbi hazai felmérések alapján a kullancs encephalitis vírust Magyarországon a kullancsok 0,05%-a hordozza.

A Lyme-kór kórokozóját európai átlagban az Európai Betegségmegelőző és Járványügyi Központ tájékoztatása szerint a kullancsok 12%-a hordozza."

"A szúnyogok olyan súlyos betegségeket is terjesztenek, mint a nyugat-nílusi vírus, malária, sárgaláz vagy dengue-láz. "

nyugat-nílusi:

2013 31 fő

2014 11 fő

2015 18 fő

2016 44 fő

2017 21 fő

több pontos adatot nem találtam,de utána lévő években elvileg egy jelentős ugrás lett a számokban felfelé.

malária:

Ha minden igaz, akkor kizárólag hazahurcolt esetek vannak. Tehát itthoni szúnyogcsípés által nem volt maláriás fertőzés.

Sárgaláz: 0

Dongue láz: 0 (behurcolt esetek voltak)

Zika vírus: 0

Úgyhogy szúnyog esetén a nyugat nílusi vírus az egyetlen neccesebb dolog.

Kullancsenchephalitis fertőzés száma 50-100 fő között mozog évente.

Lyme átlagosan évente 1300 fő

A rovarok egymáshoz képesti arányát megmondani szerintem lehetetlen. :) Ki tudja mennyi kullancs meg szúnyog él. Az biztos,hogy a kullancs sokkal veszélyesebb mint a szúnyog ilyen téren, de az arányát megtippelni se tudnám. Szerintem olyan sok ismeretlen van ebben az egyenletben,hogy az arányokat senki sem tudja megmondani.

2021. szept. 13. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
1# Hány százaléka fertőzött kb? Sajnos sehol nem találok erről információt, pedig érdekelne, hogy mekkora rá az esély.
2021. szept. 13. 10:03
 4/6 A kérdező kommentje:
2# Értem, köszi! :)
2021. szept. 13. 10:04
 5/6 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

“és egy nyár alatt akár 50x is megcsíphetnek.”


Hát ez az, 50x megcsíphetnek s hányszor leszel beteg? Viszonylag ritka, legalább is nálunk és legalább is még! ritka. Ahogy szép lassan egyre jobban megélnek nálunk is a trópusi/ melegebb területekről származó fajok úgy beláthatóan hozzák magukkal az ottani betegségeket is. De egyelőre nálunk a szúnyogok nem akkora veszélyforrások. Ellenben a kullancsok nálunk is terjesztenek mindenféle nyavalyát s láthatóan sokkal nagyobb eséllyel kapsz be valamit hordozó kullancsot mint valamit hordozó szúnyogot. Plusz a kullancs nyűgösebb mert a szúnyogot simán lecsapod de a kullancs ha beléd kapaszkodott akkor nehéz jól kiszedni. Persze egyik parazitát sem ajánlott félvállról venni, de szerintem a kullancsoktól érdemes valamivel jobban tartani.

2021. szept. 13. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%
Mindkettő veszélyes, ha valamilyen betegséggel fertőzött, ugyanakkor nem minden egyed fertőzött sem kullancsból sem szúnyogból. Jobb az elővigyázatosság, én szúnyogok ellen is védekezek allergia miatt.
2021. szept. 13. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!