Kezdőoldal » Állatok » Vadállatok » Az állatoknál mennyire igaz a...

Az állatoknál mennyire igaz a kisebbre támadok mentalitás?

Figyelt kérdés

Ugye röviden leegyszerűsítve ha megtámadod az erősebbet, rosszl jársz. Nyilván nem csak ennyi a dolog, de leegyszerűsítve némileg pontatlanul ez a lényeg.


Az állatok mennyire félnek a nagyobbaktól? Láttam videón, amikor egy macska befenyített egy kölyök medvét. Azért a medve kölyökként is jóval nagyobb a macskánál. Tudom, ez egy videó meg nyilván nem minden macska és minden kölyökmedve ilyen, de azért érdekes.


Vagy ott vannak az orrszarvúk, náluk az elefántok nagyobbak lényegesen. Akkor mondjuk egy oroszlán félne tőle? Bár mondjuk ha valamelyik állat megtámad egy óriási orrszarvút, akkor eléggé nagy bajban van, még ha többen is vannak, akkor is.



2023. febr. 24. 11:47
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
91%
Az állatok általában nem hülyék, fel tudják mérni a viszonyokat. Az oroszlán például nem támad elefántra, nem véletlenül nincs az elefántoknak természetes ellensége. A gond akkor van, amikor az állat fogságban születik, és nem tudja, hogy mi veszélyes, nincs elég tudása ahhoz, hogy felmérje a viszonyokat, hiszen teszem azt egy macska sosem találkozott medvével, nem tudja, hogy veszélyes (bár igazából a legtöbb macska az ismeretlen embertől is menekül). De egyébként azt sem véletlenül mondják, hogy fogságban született kisállatot ne engedjünk szabadon. Egy fogságban született kisemlős jó esetben 1-2 napot képes élni szabadon, nyáron, táplálék mellett, mert annyi idő mire megfogja valami ragadozó.
2023. febr. 24. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
78%

Baromi egyszerű a képlet, az állat vagy támad, vagy menekül. Akkor menekül, ha a túlélési esélyeit jobbnak látja, mint támadás esetén, és fordítva. Ha úgy látja, menekülni értelmetlen, akkor jobb híján támadni fog, de ha a támadásban akár komoly sérüléseket szerezhet, meneküléssel pedig nagy esélye van, akkor menekülni fog.


Ugyanezt mérlegelik, amikor vesztes harcba kezdtek, hogy eldöntsék, meddig van értelme folytatni (ezt nevelik ki pl. a harcra szánt pitbullból úgy, hogy egy rongyon szájjal lógva kell maradnia, így elérik azt, hogy a harci kutya akkor se engedje el az ellenfelét, ha már haldoklik).


Sok mindentől függ, hogy egy állat mikor érzi úgy, hogy nem érdemes harcba folynia, pl. felálló szőrzet optikai csalódásként nagyobb méretet láttat, vicsorognak megfélemlítés gyanánt amolyan "ha nekem jössz, én nem eresztelek" módon stb. Na meg ott van egy rakás háztáji példa, ahol a kiskutya befenyíti a nagyobbat, ott is sok fajspecifikus kommunikáció zajlik.


A te példádban nem elhanyagolható, hogy míg a macska kb. 6-8 hétig szopik és 12 hetes korában jellemzően magára is hagyja az anyja, a medve 6-8 hónapig, és kb. másfél éves koráig, vagy amíg nincs új párzás kilátásban, az anyjával marad, tehát egy medvebocs sokkal kevésbé önálló és van tisztában a saját méretével és erejével, mint egy macska. Ezt valószínűleg a macska is levágta a maci testbeszédéből, azért volt bátorsága.


Növényevő állatoknál meg nem igazán a méret számít, mert ők tényleg csak akkor támadnak, ha védik az utódaikat vagy a saját életüket, egyébként békések. (Vö. az afrikai nagyvadak közül miért a növényevők okozzák a legtöbb emberi halált? Mert pár száz év alatt megtanulták, hogy az ember bizony legyilkolja őket.) Az oroszlánoknak és egyéb ragadozóknak elég nagy számban és elég éhesnek kell lenniük ahhoz, hogy kifejlett egyedekre támadjanak, általában a borjakat célozzák be.

2023. febr. 24. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
54%
1# Az oroszlanok az orrszarvút es elefántotvmegtamadjak párzás es ehezes eseten vegyes csoportosan . Nőstények inkabb többen vadasznak a him ritkan egyedül de a területvédelem fontos .
2023. febr. 24. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
54%
A zsiráfopt is megtámadják: https://www.youtube.com/watch?v=3prr4q5pdM8
2023. febr. 24. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%
A menyétfélék pl. perverz módon kifejezetten élvezik, ha náluk nagyobb és ránézésre erősebb ellenféllel van dolguk. Rengeteg esetben semmilyen kényszer nincsen emögött és megtehetnék hogy kitérnek, csak virtuskodásból állnak le harcolni. A nyest jóllakottan is bemászik a gólyafészekbe és megöli lakóit, a borz képes elkergetni a kiszórt kukorica mellől a vaddisznót, a méhészborzok és rozsomákok kb napi szinten megverekednek náluk sokkal nagyobb ragadozókkal stb.
2023. febr. 24. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 Tevenyereggyarto ***** válasza:

“Az állatoknál mennyire igaz a kisebbre támadok mentalitás?”


Elsősorban nem csak a méret a lényeg (na, nem úgy) hanem az is ,hogy mennyire vagy agresszív, illetve gyenge. A ragadozók sem feltétlenül a legkisebbre támadnak hanem a leggyengébbet igyekeznek kiszemelni. Ez persze lehet pont a legkisebb borjú vagy épp egy öreg állat. Viszont ha kicsi vagy de baromi indulatos, agresszív akkor az esetek szerencsés többségében sikerül eltántorítani a nagyobb ellenfeleket is, lásd: a korábban írt menyétfélék és társaik, főleg az olyanok mint a méhészborz vagy rozsomák. De például a méhet, darazsak, hangyák stb is milyen kicsik viszont ha hergeled akkor agresszívan és fájdalmasan visszatámadnak.

2023. febr. 24. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
56%

Az állatok elég pragmatikusak, ugyebár nincs a természetben állatorvos. Ha megsérül egy küzdelemben az rontja a túlélési esélyeit.

Ok nélkül egy állat sem vállal be harcot, csak ha muszáj ill. úgy érzi meg tudja nyerni és nyer vele valamit (életterületet, táplálékot, párzási lehetőséget stb.) megéri neki a kockázat. Kivéve a párzási időszak, olyankor a hormonok elnyomják sok állatban ezeket a természetes fékeket és nekimegy szinte mindennek (ld. elefántok).

2023. febr. 24. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
100%
Ja és persze kivétel az édes kis házicicus - mert az mindent is megtámad ami csak mozog és kisebb nála. Előbb ráugrunk, megkóstoljuk és utána eldönti ehető-e vagy sem. Egy igazi vérengző vadállat, ami akkor is ráugrik bármire amikor éppen tele a bendője. Elég sok problémát jelentenek számos helyen az őshonos állatvilágra az elkóborolt macskák.
2023. febr. 24. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
A házimacskák gyenge állkapcsuknál fogva nemigazán képesek megölni és elejteni a patkánynál vagy galambnál nagyobb állatokat. A tyúkok levadászásával pl. nem is igazán próbálkoznak meg.
2023. febr. 24. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:

"Baromi egyszerű a képlet, az állat vagy támad, vagy menekül. Akkor menekül, ha a túlélési esélyeit jobbnak látja, mint támadás esetén, és fordítva. Ha úgy látja, menekülni értelmetlen, akkor jobb híján támadni fog, de ha a támadásban akár komoly sérüléseket szerezhet, meneküléssel pedig nagy esélye van, akkor menekülni fog."


Videón láttam olyat, amikor egyik se történt meg. 3 oroszlán elkezdte kóstolgatni egyik orrszarvút de végülis nem támadott egyik sem, a 3 oroszlán kóstolgatta az orrszarvút, az visszakóstolgatott majd elmentek a dolgukra az oroszlánok. Ezt azért nevezhetjük támadásnak, de azért egy támadásnak ez kevés, egy rendes harcos támadásnak, amiből vérremenő csata lesz végül.

2023. febr. 24. 17:02
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!