Kezdőoldal » Állatok » Vadállatok » Miért fontos a genetikai...

Miért fontos a genetikai tisztaság fenntartása?

Figyelt kérdés

Nem tudom, hogy szaknyelven is így nevezik-e, de remélem, hogy érthető a kérdés. Arra gondolok, amikor a vadászat során azt nézik, hogy a vad kilőhető-e és ilyenkor szokták mondani, hogy "nézd, annak csökevényes a szarva" vagy "rosszul fejlődött ki az agyara" és hasonlók.


Miért fontos ez, hogy csak genetikailag tiszta egyedek maradjanak a vadonban? Az evolúció pont erről szól, hogy kifejlődnek hibás egyedek és vagy túlélik az evolúciót vagy nem, de ha túlélik, akkor az előnyös a fajnak, hiszen hasznos volt a mutáció. Mondhatni ezen múlik, hogy fennmarad-e a faj. Evolúciós szempontból ponthogy szükség lenne a "hibás" egyedekre is, hiszen ha ezeket kilövik, akkor hogyan fog alkalmazkodni a faj a megváltozott környezetéhez?



jan. 18. 15:33
 1/10 anonim ***** válasza:
78%
Egyetértek veled. Mármint szerintem sem fontos, pont azért, amit írsz. Ráadásul az embert is belevehetjük a kérdéskörbe. Egyszer néztem egy előadást neten, ahol a nyitott gerinccel született emberek kapcsán mondták el, gyakorlatilag ugyan ezt. A példa úgy szólt, hogy régen, aki nyitott gerinccel született, azt a természet automatikusan szelektálta. Jó eséllyel nem érte meg a felnőtt kort, így nem tudta az egyed továbbadni a hibás géneket. Az orvostudomány mára eljutott odáig, hogy már meg tudják menteni az ilyen genetikai hibával született egyedeket, akik így tovább is adják a mutáns génjeiket. Ennek eredményeként ma egyre többen születnek ezzel a genetikai torzulással. Hogy ez mennyire jó, vagy éppen nem jó, azt szerintem csak a jó Isten tudja. (Talán még ő sem.) Az egyed szempontjából biztos, hogy jó, ha meg később ez lesz az általános, akkor meg úgy hívjuk majd, hogy fajfejlődés.
jan. 18. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
67%

Félreérted. Ezeket nem azért mondják. Az agancsból pl. meg lehet mondani, hány éves a vad, hasznos hím lesz-e szaporodás szempontjából a következő pár évben, vagy már csak a kaját keresi, mert minden nőstény elutasítja például.

A rosszul fejlődött agyar meg amúgy is a túlélési esélyeit csökkenti, jobb kilőni, mint hagyni szenvedni, miközben osztozni próbál az erőforrásokon a többi egészségessel.

Ezért külön szakma a vadászat, és nem a laikus óvodások szólnak bele jobb esetben.

jan. 18. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
75%

"Genetikai tisztaságról" akkor beszélünk, ha vonaltenyésztésről van szó. Ebben az esetben nincs.


A hibás agancsalakulásokat azért lövik ki, hogy ezzel is növeljék a vadállományból vadászható trófeák értékét. Kiváló bikának is jó minőségű utódai lesznek.

jan. 18. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Ha nem szelektálnák ki a hibás agancsalakulású bakokat, akkor egyre több lesz a hibás agancsalakulású őz vagy szarvas. Van néhány terület, ahol még mindig természetes szelekció működik, de a vadak szelekciója Magyarországon már régóta nem természetes.

Mivel:

* a vendég vadászokat a trófea érdekli -> kilövik a szép agancsú bikákat, evolúciós előny a hibás agancsalakulás

* van olyan hibás agancsalakulás, amivel az illető bak különösen súlyosan megsebesíti ellenfeleit, azok halálát okozva -> jelentősen csökkenti a népességet, a vendég vadászok számára vadászható állományt


[link]

jan. 18. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

#4 ++


Na meg amióta kiirtottuk a csúcsragadozókat, igazából nincs is természetes kiválasztódás semmilyen szinten, cserébe mivel miattunk nincsenek ragadozók, igenis a mi felelősségünk a mesterséges kiválasztódást elvégezni.

jan. 18. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Én úgy tudtam, hogy a vendégvadászok sem lőhetik ki az egészséges egyedeket. A Vadkaland videójában pl. odamentek és meg is mutatták, hogy milyen indokkal lőtték ki a vadat. Korábbi videókban kifejezetten meg is magyarázták, hogy miért nem lövik ki a látott vadat (mert szép, fejlett példány volt, hibáktól mentes).
jan. 18. 20:09
 7/10 A kérdező kommentje:
#1 Jó, mondjuk egy életképtelen mutáció, mint a nyitott gerinc egy vadnál azért érthető, de amikor rosszul fejlődik ki egy agancs vagy hasonló esztétikai hibát látnak, azt én erősnek tartom, hogy emiatt már ki kell lőni. Mi van hogyha sok 100 év múlva egy ilyennek a leszármazottja pont emiatt jut majd evolúciós előnyhöz a többi fajjal szemben?
jan. 18. 20:12
 8/10 A kérdező kommentje:
#2 Ugyanakkor ebben is van valami, nem tudok vitatkozni vele. :\
jan. 18. 20:13
 9/10 anonim ***** válasza:

#6 Sajnos amikor idejön egy rakás olasz, és leraknak sok eurót, azt lőnek, amit akarnak, aztán ott hagyják a tetemet, ahol éppen fekszik. De ez más téma. Mindenkori politikai korrupció (a másik oldal is csinálta).

A rendes vadász valóban "benyeli", hogy eltöltött a természetben egy szép napot, látott egy szép vadat, és nem dördült el a puska.


Az esztétikai hibákról meg annyit, hogy nem tudom, mennyit értesz a genetikához. Kutyáknál pl. megvan az tenyészszemlén, hogy melyik fog hiánya elnézhető, melyik fog hiánya okozza azt, hogy tenyésztésből kizárandó. A mai napig sok tenyésztő alapszintű genetikai törvényeket nem ismer, meg nagyon sok dolgot az emberiség en bloc nem tud, csak tapasztalatok útján próbálunk kalimpálni. Ha az a tapasztalat, hogy jobb az állomány, ha a fura agancsú szarvasnak esélye sincs párzani, akkor lőjük ki a fura agancsú szarvast, és amíg nem vagyunk okosabbak, igazából ez egy racionális hozzáállás.

jan. 18. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Pombe ***** válasza:

#Kérdező: "Az evolúció pont erről szól, hogy kifejlődnek hibás egyedek és vagy túlélik az evolúciót"


Itt egy kis zavart látok az erőben... Mi döntjük el, hogy nekünk mi a jó, és mi nem, és ebben nem az evolúció működése a mérvadó. Az evolúció kialakította a jelenlegi élővilág fajgazdagságát. Csak kiderítettük, hogy ez történt, és kiderítettük, hogy az evolúció hogyan működik. Az egy természeti jelenség, amit szeretnénk a saját céljainkra hasznosítani, mint akármilyen más természeti jelenséget, vagy folyamatot. Remek, hogy a vulkánkitörések feldúsítják, megtermékenyítik a talajt, de ha a vulkán egy közeli városunkat fogja tönkretenni, akkor mindent elkövetünk azért, hogy a vulkán ne működjön. Tök jó, hogy az evolúció kialakította a kutyát, de mi egyelőre nem akarunk többet, és ezért mindent megteszünk azért, hogy az evolúció ne alakítson ki a kutyából mást, mint amilyen. Max. a fajtagazdagság evolúciós működését tartjuk ideálisnak. Az evolúció hol hasznos nekünk, hol meg a kárunkra van, és így is viszonyulunk hozzá, pont ugyanúgy, mint a folyószabályzáshoz. Számos helyen jobb lenne hagyni a területeket elmocsarasodni a természet szabadon való alakulásához, de a mi érdekünk sokszor nem ez, így tehát magas gátfalakat építünk....stbstb.

jan. 20. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!