Kezdőoldal » Állatok » Vadállatok » Grizzly- és jegesmedvének...

Grizzly- és jegesmedvének lehet utódja?

Figyelt kérdés
2013. jan. 26. 21:46
 1/10 A kérdező kommentje:
Mármint közös
2013. jan. 26. 21:46
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

A barna medve (Ursus arctos) és északi-sarki rokona, a jegesmedve (Ursus maritimus) valaha egy faj volt. A két csoport nagyjából 300 ezer éve válhatott szét, ekkoriban hódíthatták meg az örök jég birodalmát a mackók, akik rövid idő alatt teljesen hozzászoktak új környezetükhöz. Azonban nem teljesen, ugyanis a mai napig képesek kereszteződni kontinentális rokonaikkal, barna medve-jegesmedve hibrideket hozva létre.


Állatkertekben összesen 17 hibrid példányt ismerünk, 2006-ban azonban egy vadász Kanadában egy vadon élőt is leterített, érdekes jogi problémát előidézve, ugyanis engedélye szerint csak jegesmedvékre vadászhatott, barnákra nem.


Németországban az osnabrucki állatkertben is született nemrég két hibrid, ennek apropójából alapos vizsgálatnak vetették alá a mackókat, hogy jobban megismerhessük felépítésüket. A hároméves munka eredményét a Der Zoologische Garten című szaklapban publikálták. A cikk szerint a az állatok néhány tulajdonságukban barna (pontosabban grizzly) felmenőikre emlékeztetnek, más szempontból azonban kifejezetten jegesmedve-szerűek.


Bundájuk például első ránézésre kifejezetten fehér, mindössze a szemük körül, illetve hajlataikban található némi barnás szőrzet. A fehér színt igazából nem színezék adja. A jegesmedvék szőrszálai üregesek és színtelenek, rendkívül dús bundájuk azonban fehérnek tűnik ahogy a fény rávetül (a képen középen). A barnamedvék szőrszálai ezzel szemben belsejükben szivacsosak, vagy tömörek, és barna pigmentet tartalmaznak (jobbra). Keresztezés után a szőrökön a két állapot közötti átmenet látható: színanyagagot ugyan általában nem tartalmaznak, de az szőrszálak belső üregei apró, szivacsos rekeszekre osztottak (balra).


Testfelépítésük hasonlóan öszvérszerű. Az állatok mérete a két szülőé közé esik, hosszú nyakukat a jegesmedvéktől, púpos vállukat a grizzlyktől örökölték. Fejük szintén a vaskos grizzly és a karcsúbb de hosszabb jegesmedvefej közöttire sikeredett. Farkuk is van, ugyan rövidke, mégis határozottan hosszabb a barna medvékénél, nekik ugyanis nincs ilyenjük. Mancsuk talán a legérdekesebb, talpuk majdnem teljesen szőrös, hogy sarki rokonaikhoz hasonlóan ne fázzanak fel jégen sétálva sem, karmaik viszont csaknem olyan hosszúak, mint a félelmetes grizzlyéi.


A hibridek viselkedésüket tekintve egyértelműen fehér felmenőikre ütöttek, bár ebben már egyedenként is eltérés tapasztalható. Amikor ugyanis az állatoknak játékokat adtak, azok több mázsájukkal mellső mancsaik segítségével tapostak rájuk, ugyanúgy ahogy a jegesmedve töri be a jeget, hogy az alatta lapuló fókákat elkaphassa.


Az állatok részletes leírása azért is időszerű, mert a jegesmedvék sarki életterük zsugorodásával egyre jobban szorulnak dél felé, ahol mára már Kanadában átfed területük a grizzlyk birodalmával. A jövőben ezért egyre több barna medve-jegesmedve hibridre lehet számítani.

2013. jan. 26. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
50%
Hát, egyszer néztem az Animal Planeten pont erről egy műsort, és ott azt mondták, hogy megoszlanak a vélemények. A legtöbb kutatás szerint genetikailag nem lehetséges, de sokan találtak már jegesmedvebocsokat barna foltokkal. Ezek valószínűleg közös utódok, sokan ezt mondják. Véleményem szerint ők olyanok, mint a szamár, és a ló az öszvérrel. A ló és a szamár tud szaporodni egymással, de az öszvér már nem szaporodóképes. Ha hasznos volt, légyszi nyomj egy zöldgombot!
2013. jan. 26. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Második, de igen, lehetséges, ahogy az első által idézett cikkben is leírták. Én láttam arról az esetről műsort, végül megúszta a vadász, mert genetikai vizsgálattal kiderítették, hogy valóban jegesmedve-grizzly hibridet ejtett el.
2013. jan. 26. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
76%
Ó, értem. Bocsi, akkor kicsit el vok tévedve. (2. voltam)
2013. jan. 26. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim válasza:
36%
Hát ez kb. olyan kérdés, minthogy egy négernek és egy fehérnek lehet-e közös gyereke. :D
2013. jan. 26. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Cs.Zoltán válasza:
100%
Az első válaszhoz. Nem a medvék hódították meg a jeges területeket, hanem a jég hódította meg egyes medvepopulációk területeit, és ehhez alkalmazkodva, mivel elvándorolni nem tudtak, alakultak jegesmedvévé! Tehát a jegesmedve nem szereti a hideget, csak kénytelen volt alkalmazkodni hozzá!
2013. jan. 27. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
53%
én is láttam erről egy műsort, amelyben a medvét elejtő vadászt azért akarták megbüntetni, mert nem olyan fajhoz tartozó példányt ejtett el, mint amilyenre engedélye volt... közben pedig a szakértők a tetem alapján is alig tudták megállapítani, hogy hibridről van szó!
2013. jan. 27. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Tudnak szaporodni. Sőt, már amikről írtak az ellőttem lévők találtak már tán olyan példányt is az "X Bearből" (így hívják a grizzly-jegesmedve hibridet), ami már nem első generációs. Ergo, az X Bearek is tudnak tovább szaporodni.
2013. febr. 1. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Igazából azt Capucchino medvének hívják, úgy néz ki hogy fehér a szemei körül meg barna karikák vannak

Komolyan! Ment egy iyen film a National Geoprahicon vagy a Sprektumon!

2014. máj. 10. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!