Kezdőoldal » Állatok » Vadállatok » Magyarországon élnek farkasok,...

Magyarországon élnek farkasok, és medvék vadon?

Figyelt kérdés

2014. jan. 16. 07:18
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Nem, de néha átjönnek a szomszédos országból.
2014. jan. 16. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 hollófernyiges ***** válasza:
100%
A Bükkben már van legalább egy megtelepedett farkascsalád.
2014. jan. 16. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
a Bükkbe most kezdenek visszajönni a farkasok. Néha betéved határszélen egy-egy medve, de vissza is mennek.
2014. jan. 16. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Farkas van a Bükk nyugati részén, az egyedek számát pontosan nem tudni, de egy család biztosan stabilan megtelepedett, tehát nem a szlovákiai populációból átjáró egyedekröl van szó. Àllitólag évekkel ezelött (2010) megfigyeltek egy almot rakó szukát. Èrdekes módon tavaly összel valaki kilött egy 2-3 éves egészséges himet. Azon se lepödnék meg, ha ez a szerencsétlen állat annak a szukának a kölyke lett volna. Nyilván ez nem fog kiderülni (sajnos). Mint ahogyan az sem, hogy vajon meglett-e az állatot lelövö barom, amekkora port kavart a dolog (Fövárosi állatkert, rendörség, szakértö vizsgálja a tetemet, lövési naplók elemzése, lövedék, stb-stb...akár öt év az elkövetönek) úgy is suvvadt el, legalábbis nekem ez jön le egyelöre. Az biztos, hogy a fajt jellemzö nagy territórium ellenére rendszeresen jelen van a Bükkben a farkas, hosszú évek óta. Eleinte csak átjáró állatok nyomait látták, azonban magát állatokat is megfigyeltek az elmúlt idöben több helyen:

-egy holland farmer örizetlen juhnyáját egy farkas dézsmálta meg, feltehetöen ezt az állatot éjjeli kamerával is rögzitették a BNP dolgozói, illetve a farmer saját elmondása szerint egy quaddal is kergette.

- egy bélapátfalvai gazda juhaira támadt egy sánta, ezért vadászni nem tudó állat (a gazda sajnálta is, az illetö egy bottal elkergette, majd a kutyáival körbejelöltette a területet, azóta nem jött vissza

- Mikófalva környékén is feltünt farkas, baromfit vitt el

-Eger Felnémet részében egy fürdöszoba-szalon elött járdán láttott több ember, illetve egy buszvezetö is egy szürkefarkast

- Felsötárkányban is megfordult farkas, valaki le is fényképezte

-a BNP is számos fotót készitett farkasokról.

-Répáshután is tünt fel korábban farkas


Véleményem szerint, mivel az erdök lapos, rétes lefutású részeit kedveli az állat, a Bél-kö természetvédelmi terület, Mikófalva, Felsötárkány, Bélapátfalva, illetve onnan È-ÈK-i irányban levö környéken (Szilvásvárad) forsul elö. Az elmúlt 3 év bejelentései is innen jöttek föként.

Ugyanigy stabil populáció él az Aggteleki Nemzeti Parkban, ott az egybefüggö erdöterület közös a szomszéd Szlovák Karszt NP-vel, tehát a farkasok a Domica-Plesivec-Aggtelek - Szögliget tartományban lehetnek. Több szlovák barátom is látott farkasokat a pelsöci fensikon, a Muranska Planina-n, valamint Domica (Aggtelek) közelében is. Az egyedüli veszély a Kassa-Rozsnyó országút, de ezt az állatok akár el is kerülhetik, ha a falvak, erdök, rétek mentén mozognak.


A Zemplénben is vannak farkasok, az feltehetöen a szlovák állomány vandorlása lehet, de az illetékesek csak párszro látták az állatot (állatokat) valóban.


Medve tudomásom szerint a Börzyönyben szokott elöfordulni, mivel Szlovákiában eléggé túlszaporodott az meglévö élöhelyek méretéhez képest (a helyzet a farkassal is hasonló a természetes élöhely tekintetében).


Engem speciell csak a farkas érdekel:)

2014. jan. 16. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 Janyek válasza:
100%
Farkas a Bükkben él. Én 2012 őszén, a hosszú hétvégés vándortúrám alkalmával láttam az egyik reggel 3 példányt a Dugott-töbör mellett.
2014. jan. 17. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Az merre van? Valahol Jávorkút környékén?

2014. jan. 17. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 Janyek válasza:
100%
Jávorkúttól DDNY-ra, légvonalban kb. 2.7 km-re, turistaút mentes övezetben. Mivel a Dugott-töbörben képtelenség sátorozni a töménytelen fenyő miatt, ezért attól Nyugatra, kb. 300 m-re, egy laposabb hegyháton telepedtünk le éjszakára. Én bivakoltam, mellőzvén a sátrat. És reggel jöttek az ordasok. Valami gépkocsi zajt hallottam a távolból, s szerintem attól fogták menekülőre a dolgot.Ha sátorban alszom, bukom az egészet. :) Így meg életem egyik legnagyobb élményét éltem át. Szinte még most sem hiszem el.
2014. jan. 17. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Èn most este terveztem farkasüvöltést hallgatni, de szerintem nem megyek ki, mert esni fog, éjjel meg nincs kedvem az erdöben ázni, igaz telihold van, de nem világitja be a terepet, sötétben meg botorkálni annyira nem jó.

Esetleg holnap, ha ködös lesz, de nem esik majd.

Azt a túrát az induljelegyuton oldalon pont néztem amúgy :)

Szerintem mára jegelem a farkasüvöltés hallgatását :)

2014. jan. 17. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 Brotscholl Eszter válasza:
44%
Nem lehet biztosan tudni... Ha a szeme egészen világosbarna, fehér vagy sárga akkor tuti farkas. Meg onnan is lehet tudni h hosszabb a pofája mint a kutyának. Am határokon biztos megtalálhatóak.
2014. febr. 21. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
Egy kis adalék farkas-témához:egyik kedves ismerösöm volt a Fehován két hete, ahol is erdészekkel beszélt. A Bükkben van farkas, nem egy, nem kettö, hanem jóval több. Az ott élö állatok nem tudják, mit "kezdjenek" a helyzettel, mert pl. a muflon neki akart menni az egyiknek, értelemszerüen nincsenek nagyragadozókhoz szokva. Pánikkeltést, az esetleges orvvadászok és a média süketelését elkerülendö nem verik nagy dobra a dolgot. Ha arra kirándultok, annyi, hogy kajamaradékot ne hagyjatok sehol, mert az éhes farkasnak a könnyü´"zsákmány" a legjobb eledel, csak ha odaszoknak a pihenö-helyekhez, elöbb-utóbb megjelennek piknik közben is. Akkor meg lesz aggodalom, véresfarkas meg minden ilyenkor szokásos hisztéria. Az embert egyébként nem bántja, kerüli, fél töle, viszont, kiváncsi is.
2014. febr. 24. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!