Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Az anyakönyvi kivonatra...

Az anyakönyvi kivonatra tényleg ráírták, ha valaki roma származású volt?

Figyelt kérdés
2019. szept. 4. 21:58
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Attól függ, mikorról van szó.

Régen a megjegyzéshez odaírták.

2019. szept. 4. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Nagyszülők, esetleg dédszülők. 30 vagyok.
2019. szept. 4. 22:05
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Kutattam már anyakönyvekben, sok helyen kiírták megjegyzésbe hogy "újmagyar". Ez azt jelentette, hogy roma.
2019. szept. 4. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
A II. Világháború után már nem.
2019. szept. 4. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
Hallottam én is,hogy a harmincas-negyvenes években beleirták,de most már nem.
2019. szept. 5. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Én láttam ilyet a familysearchön.
2019. szept. 6. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Rendszerint a foglalkozás (szülő foglalkozása) rovatban szerepelt, mint 'teknővájó cigány', 'vándorcigány', 'cigány napszámos', illetve, a mai szemmel legfeltűnőbb, amit láttam, gondolom, mert sem férje, sem foglalkozása, sem megnevezhető jövedelme nem volt, azt írták a szülő anyához, hogy 'cigány nő' (sopronszentmártoni könyveben szerepelt így)

Szerintem inkább az életmód miatt tüntették fel a cigányságot, mert cigányos nevű embernél láttam foglalkozásként azt, hogy 'kovács', de sosem azt, hogy 'cigány kovács'. A kovácsnak műhelye lehetett, tehát letelepedett, innentől kezdve anyakönyvezés szempontjából nem szükségszerűen cigány.

Viszont gyakori megjegyzés a polgári anyakönyvekben, hogy 'a magyarul nem tudó feleknek németül/horvátul stb. a leírtak elmagyaráztattak, amit ők megértettek, ezt aláírásukkal igazolták', vagy valami hasonló. Cigánnyal ebben a rovatban nem találkoztam, de mert ez a megjegyzés a lap alján van, a keresés során nem szokott a látóterembe kerülni, akár itt is szerepelhetett a cigány szó, ugyanúgy, ahogy bármely nemzetiség neve is.

Az egyházi anyakönyvekben a 'koldus' kifejezéssel találkoztam, de mert ezek jórészt latinul íródtak, kereséskor kevéssé járt a szemem máson, mint a neveken, így nem tudom, az egyháznak fontos volt-e a nemzetiség/cigányság feltüntetése.

2019. szept. 9. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!