Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Az alábbi vezetéknév milyen...

Az alábbi vezetéknév milyen eredetű? Eléggé kevert.

Figyelt kérdés
Timschina. Egyszerre németes (sch) és szlávos hangzású.

2020. jún. 13. 18:51
1 2 3
 11/29 A kérdező kommentje:

Ha valaki tudja a név jelentését, meg hogy milyen nyelven van, továbbra is érdekel.

Az én sejtésem:

Timisoara = Temesvár?? -> Temesvári (Timsina)?

2020. jún. 13. 20:36
 12/29 anonim ***** válasza:
59%

Teljes komolysággal írom, hogy ne keressetek a névben szláv eredetet. Évtizedekig éltem Csehszlovákiában, jártam hivatalosan is a szomszédos szláv nyelvterületeken, sok-soik emberrel érintkeztem. Ehhez hasonló nevet nem hallottam.

Persze - azért még létezhet, de a fülemben sem szláv kicsengése, sem jelentése nincs.

Az a kis "pöcök" egyes betűkön pedig hivatalosan, nyelvtanilag: lágyítójel. A d. t. n. l, c, s (ejtsd sz), z betűket lágyítja gy, ty, ny, ly, cs, s és zs hangzókra. Hasonlóan: dž = dzs.

A d, t, l betűket a jobb felső sarkuknál egy vesszővel (ékezettel) írják, amit magyarra fordítva "hosszabbító"-nak neveznék, a többinél pedig a tetejükre egy kis "v" betűt (nem félkört vagy negyedkört) helyeznek. Ezba lágyítójel.

2020. jún. 13. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/29 anonim ***** válasza:
54%
Lehet. Amúgy sokáig a román is ciril betűvel leírt nyelv volt.
2020. jún. 13. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/29 KJUsul ***** válasza:
61%
Ez valószínűleg elrománosodott magyar név volt, a leírás mód pedig arra utal, hogy erdélyi szász területen élhetett az egyik ős. Temesi, Temesini vagy hasonló lehetett eredetileg. Aztán a szászok miatt változhatott az írásmódja, majd végül Erdély elcsatolásával elrománosodott.
2020. jún. 13. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/29 KJUsul ***** válasza:
25%
Vagy akár Tamás, Tamasik, Tamásik mindhárom névváltozat létezik. De van Timon, Tines, Timbus, ezek mind nagyon régi magyar vezetéknevek.
2020. jún. 13. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/29 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat mindenkinek!

Kedves ssaa!

Lehetséges, hogy a cseheknél így van, ahogy írtad, nem tudom. De én (többek között) délszlávoktól is tanultam a népzenéjükről, és ők a mássalhangzó tetején a kis "v"-t (amit én félkörnek neveztem, de mindegy) pont, hogy nem lágyításra, hanem keményítésre alkalmazzák:

[link]

Č - A magyar "cs"-nek felel meg, mondja is angolul a délszláv anyanyelvű, hogy egy kicsit keményebb, mint a Ć.

Ć - hasonlít a magyar "ty"-re, de inkább ty-cs keverék, és mondja is angolul, hogy ez a lágyabb a kettő közül.

Persze lehet, hogy az északi szláv nyelveknél máshogyan van...

2020. jún. 15. 17:21
 17/29 anonim ***** válasza:
34%

Megmondom őszintén, gőzöm sincs;de nekem erre hasonlít: Timuzsin

És beírtam a keresésbe, valamiért nem hozta be az oldalt, de kívülről, még nem rákattintva- ezt írja a cím alatt:

Timuzsin - Magyar Keresztnevek Tára fiúnevek › Timuzsin

A Taksony ősi magyar eredetű férfinév. Jelentése vitatott, egyes nézetek szerint elégedett, jóllakott, mások szerint vad, féktelen, szilaj. Ajánlott névnapok: Április

Ja várj, de bár lehet, hogy egy tőről fakad a kettő név;majd rákeresek még, és szétnézek jobban a találatok között

2020. jún. 15. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/29 A kérdező kommentje:
Előzőnek is köszönöm. Jól értelek, hogy ez a családi név, hogy Timschina esetleg egy férfi vezetéknévből is kialakulhatott?
2020. jún. 15. 22:43
 19/29 anonim ***** válasza:
Hát, akár. Vagy a Timuzsin is a Timschinából, aztán lehet , hogy amúgy semmi közük egymáshoz, csak hasonlítanak. :)
2020. jún. 15. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/29 anonim ***** válasza:
0%
*ja és előbb rámentem, valami külföldi név, magyar-fonetikusan leírva; tehát az ősmagyar eredet az a Taksonyhoz tartozott. :)
2020. jún. 15. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!