Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » A Weisz családnév német vagy...

A Weisz családnév német vagy zsidó eredetű? Minden Weisz zsidó?

Figyelt kérdés
2010. szept. 8. 10:28
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
59%
Akiket én ismerek azok zsidók.
2010. szept. 8. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
37%
Zsidó. Most nem jut eszembe, de van egy listám, hogy mi alapján vettek fel ilyen neveket a zsidók.
2010. szept. 8. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:
A XVIII. század végén rengeteg zsidó érkezett Galíciából Magyarországra. II. József kiadott egy rendeletet, hogy kötelező vezetéknevet felvenniük, amikor letelepednek az országban. És ugye II. József németesítő törekvéseinek megfelelően német családneveket kaptak. Általában innen erednek a különböző színeket jelentő, német családneveik a magyar zsidóknak. (Grün, Braun, Weisz stb.)
2010. szept. 8. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 A kérdező kommentje:
10:37: mi alapján választottak?
2010. szept. 8. 12:21
 5/25 anonim ***** válasza:
Én úgy tudom, hogy akik színek neveit vették fel, ők voltak a szegényebb családok.
2010. szept. 8. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:
Ja, ezt találtam, ez elég érdekes [link]
2010. szept. 8. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:
82%

Szia!


Német eredetű családnév, amit viselhet német és zsidó szrámazású ember is! Peched van, ahogy a többi német családnevűnek is, aki ebben az országban született... ausztriában, németországban és svájcban ez nem lenne téma, de ebben az elátkozott gödörben itt kelet-közép európában igen.


Nekem is német családnevem van, 16 évesen meg is kaptam a töritanártól, hogy nekem nem azért van német nevem, mert az őseim onnan származnak. Kicsit fura volt, mert mind anyai ágról, mind apai ágról katolikusok, szóval a nagyszülőkig visszamenőleg biztos, hogy azok voltak. Aztán elkezdetm családfát kutatni, sopron környéki németek voltak, evangélikusok és katolikusok. 2009-ben elküldtem a családfát, anyakönyvi kivonatokkal együtt a tanárnak, természetesen nem emlékezett rá, hogy ilyet mondott volna...:)) vicc.


Na a lényeg... élnek magyarországon svábok, akiknek nagyobb része inkább osztrák-bajor számazású. a nagyobb városainkban az 1700-as évkben a polgárság felét német származásúak tették ki. sokan elmagyaorosdtak, sokan megtartották a német neveiket stb stb. Gyakorlatilag nincs olyan német név, amit ne viselnének zsidók is... aki tud biztosan olyan nevet, amit nem hordanak izraeliták, írj be, fél perc alatt a keresőben úgyis találnék.


Konkrétan a névről: bajorországban a 3. leggyakoribb családnév, egész németországban meg a 41. legelterjedtebb.

az 1715-ös magyar országos összeírás szerint is voltak adózók ilyen névvel, neten elérhető. ráadásul a 1715-20-as években datálódott összeírásokból kihagyták a zsidókat.

dunaisváb telepesek között is voltak ilyen nevezetűek. még ezer példám volna, hogy ez elsősorban miért német név...


előttem már leírta valaki, hogy az OMM-ban német nevek felvételére kötelezték a zsidókat, és gyakorlatilag bármilyen nevet felvehettek, vagy kaphattak, csak német legyen. Gyakori volt a Weiss, Weisz stb alakváltozatai is, ebben semmi meglepő nincs, hiszen egy már amúgyis tucatnevet kapott a család.


Családfakutatás révén tudsz csak megbizonyosodni róla, hogy az ősöd vajon német, vagy zsidó volt-e... de a kérdésere a válaszom: nem, nem minden Weisz neveztű zsidó származású!

2010. szept. 8. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:

13:57-es vagyok


Bocsi, elírtam valamit, az OMM előtt már jóval elkezdőfött az izraeliták német névre kényszertése (1700-as évek végén), hiszen a monarchia alatt tömegesen magyarosítottak már a nemzetiségek és az etnikumok.

2010. szept. 8. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 A kérdező kommentje:
Köszönöm a hasznos válaszokat!
2010. szept. 8. 18:42
 10/25 anonim válasza:
Szerintem sem muszáj okvetlen zsidonak lennie.Viszont én is megjegyezném,szerintetek a Winkler is német név?
2010. szept. 10. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!