Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Mennyire kell részletesen...

Mennyire kell részletesen megadni a rokonokat egy családfa kutatás során? Hogy érdemes neki kezdeni és milyen intézmények tudnak segíteni?

Figyelt kérdés
Arra vagyok kíváncsi, hogy a jelenleg élő rokonokat mennyire részletesen kell megadni? Szóval mamám testvérének a családja, gyerekek, unokák stb? Unoka testvérek férje, gyerekeik? Vagy itt inkább az a lényeg hogy a halott rokonokat fel kutatni? Szóval dédszülők, ükszülők? Egyelőre egy angol nyelvű végtelenül primitív oldalon kezdtük el tesómmal írogatni a rokonokat, de ha van jobb oldal erre akkor köszönöm az ajánlást, illetve akkor a rég elhulyt rokonokrol hol tudnék adatokat szerezni ?
2022. okt. 28. 20:08
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%

Hogy milyen részletes családfát szeretnél készíteni, az a te saját döntésed. Van, aki megelégszik csak az egyenesági felmenőivel, de van aki szereti az oldalágakat is felkutatni. Főleg, ha már elfogytak a lehetőségek az egyeneságon, de közben már függővé vált az ember. Ugyanis elég addiktív hobbi, ha valakit tényleg érdekel és szereti csinálni.


A kezdéshez javaslom átolvasni: [link]

A családfa rögzítésére tudom javasolni az Ahnenblatt programot, én nagyon szeretem, van ingyenesen letölthető és használható változata: [link]


Van jó néhány FB-csoport is, ahol hobbikutatók segítik egymást, de akadnak a tagok között profik is:

[link]

[link]

[link]

[link]


Egyelőre ennyi, a teljesség igénye nélkül.


Kutatáshoz kezdésnek a www.familysearch.org oldalt tudom ajánlani.

2022. okt. 28. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Oh szuper, nagyon szépen köszönöm!
2022. okt. 28. 21:11
 3/15 anonim ***** válasza:
100%
Minél pontosabb adatokat szeretnél nnál jobb alapok kellenek.
2022. okt. 28. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
82%

direkt akönnyebb családfa kutatás, rokonok megtalálása érdekében építették a 90-es években az Óbudai levéltárat. Itt mikrofilmen van a határainkon belül, és azon kívült élt, élő, ott esküdött, vagy keresztelkedett, szóval minden.

Öt évig jártam oda kutatni, gyakorlatilag a fellelhető összes előd megvan az 1700-as évek elejéig.(a határon túliak is)


Olvasójegyet kell kérni, aztán kutathatsz. Ha megtalálod valamelyik rokonod, arról kérhetsz A/4 es fénymásolatot.


Ez a levéltár a legbiztosabb módja a kutatásnak.

2022. okt. 29. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
65%

Ha van egy biztos születési adatod(nagyszülők valamelyike), vagy más, akkor a MyHeritage cég is segít.

Profi családfások.

2022. okt. 29. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%
a családfa-kutatás egyik oldalága a temetői kutatás. Ott is rálelhetsz rokonra (úgy, hogy a levéltárban megvan az elhunyt temetési ideje, helye, vagy fordítva, ott lévő felírás alapján kutatsz a levéltárban)
2022. okt. 29. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%
#4: Azok a mikrofilmek többnyire fent vannak a Familysearch oldalán és otthonról a gépen sokkal kényelmesebb keresgélni. Én is voltam Óbudán, macerásabb volt. A netről akár le is lehet tölteni a kívánt anyakönyvi oldal képét.
2022. okt. 30. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
100%
#5: A MyHeritage erősen fizetős, ha rendesen kutatni akar valaki. Ráadásul a találatok többsége a tök ingyenes Familysearch-re vezet. Sajnos, tapasztalat. Én is ott kezdtem, rendszeresen dobálja a találatokat FS családfához. Egyszer előfizettem, és megnéztem: a saját, ingyen összerakott FS családfámat ajánlotta komoly pénzért. Szóval az már kevésbé éri meg, max. akkor , ha nehezebben hozzáférhető külföldi adatokat keres valaki.
2022. okt. 30. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:
Van esély amúgy extra információk megszerzésére is? Arra gondolok, hogy nem csak születési hely meg név hanem pl foglalkozás vagy egyéb érdekességek? Legjobb lenne tudni, milyen emberek voltak, de nyilván ez már túl komplex de bármilyen kis morzsa is több mint a semmi
2022. okt. 31. 00:05
 10/15 anonim ***** válasza:
65%

A családfakutatás legizgalmasabb része az, amikor arról kutatunk, hogy kik is voltak ők valójában.

Csináltam egy listát hasznos weboldalakról, amikben kutatva nagyon érdekes sztorikat találhatsz. Például én megtudtam, hogy ükpapám 1908-ban eltűnt családja köréből és két hét múlva Triesztben találták meg. A Soproni Napló c. napilap napról-napra új információkat írt le erről az esetről.


Ezekben az oldalakban az a közös, hogy egy mesterséges intelligencia (HWR, HTR) ismeri fel és indexeli a szövegeket. Ezért gyakoriak az elírások. Próbálkozz minél több féleképpen a családtag keresésével.

Nincsen legjobb és leghasznosabb oldal. Minél több archívumban kutatsz annál pontosabban tudod megismerni, hogy hogyan éltek őseid.


Országokra szétszedve a főbb archívumokat itt találod [link]

De ennél van sokkal több is, itt vannak amiket én használok jelenleg:


A kedvenc oldalam az [link]

Rengeteg újság, folyóirat van fent online, de sajnos fizetős. Időnként vannak ingyenes napok. Valamint Eduline-al is tudod ingyenesen használni.


Ingyenes oldalak:


[link]

Levéltári iratok, táviratok, okmánytárak, helyi lapok

[link]

Óriási adatbázis, főleg könyvek.

[link]

Telefonkönyvek, címlisták, cégjegyzékek

[link]

Középkori gyűjtemények, család- és helytörténeti dokumentumok, elhurcoltak listája, pártiratok, világháborús sorozások

[link]

Képeslapok, táviratok, közlemények

[link]

Rengeteg távirat és dokumentumok

[link]

[link]

Könyvek, cikkek, képeslapok

[link]

Könyvek, cikkek, újságok

[link]

Épületek, képek

[link]

Rengeteg könyvben keres, sajnos többségük nem megtekinthető, de megadja, hogy hol, melyik könyvtárban találhatod meg

[link]

Óriási ausztriai katalógus, többnyire németül

[link]

Német, osztrák, szlovén archívum

[link]

Osztrák kutatáshoz


Erdélyi kutatáshoz:

[link]


Vannak egyes egyházkerületeknek is saját archívumuk. Megyei könyvtáraknak is találhatsz. pl. Gíőr-Moson-Sopron megye:

[link]

[link]

stb.


Katonai emlékek:

[link]

[link]

2022. okt. 31. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!