Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Hogy találjam meg a dédszüleim...

Hogy találjam meg a dédszüleim adatait?

Figyelt kérdés

Már egy pár éve foglalkozom a családfakutatással hobbi szinten, de apai nagyapám ágán sajnos elakadtam. Sajnos ő maga már elhunyt, a Nagymamám nem tudja azokat a dolgokat amikre szükségem lenne, édesapám pedig mivel még gyerek volt amikor a nagyszülei meghaltak, nem tud ilyen dolgokat.


Amennyit tudok:

A dédnagyapám 1914-ben született, azt sajnos nem tudjuk hogy hol és hogy pontosan mikor, valaki szerint Pesten, valaki szerint Kaposvár környékén. Budapest 13. kerületben halt meg, fontos információ, hogy a Pécsi Tudományegyetem Orvosi Karán diplomázott valamikor a 40-es évek elején. A rokonairól nem tudunk sok mindent, akik voltak Budapest környékén éltek mind.


A dédnagyanyámról se tudunk többet, 1917-ben született, a családja Erdélyből származik (valószínűleg Temesvár környékéről, akiket rokonokat ismertünk ők odavalósiak), de ő maga már a mai Magyarországon született. Ő is Budapesten halt meg, az apja vasúti mérnök volt. Ő is Pécsett diplomázott, innen ismerte meg a férjét.


Ha valaki ezekből az információkból tud nekem segíteni, hogy hol találhatok róluk adatokat, azt nagyon megköszönöm.



2023. márc. 19. 13:41
 1/9 anonim ***** válasza:
50%
Plébánián születési anyaköynvi kivonatok?
2023. márc. 19. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Sajnos nem tudjuk hogy hol születtek, ezért nem tudjuk hogy melyik plébánián kéne.
2023. márc. 19. 13:59
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
A halál pontos helyét és idejét tudjátok? Akkor ki lehetne kérni az illetékes anyakönyvi hivatalból a halotti anyakönyvet, abból pedig el lehet indulni vissza felé.
2023. márc. 19. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
3. Igen ez már eszünkbe jutott, valószínűeg ez lesz, csak hátha van egyszerűbb megoldás az interneten.
2023. márc. 19. 15:43
 5/9 NTBS ***** válasza:
100%
Ha a halál helyét pontosan tudod, akkor az illetékes önkormányzat pár ezer forintért ad, egy másodlagos halotti anyakönyvi kivonatot. Azon rajta lesz.
2023. márc. 19. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Pontosan milyen adatokat keresel és pontosan miket tudsz?

- Azt tudod, hogy kb. mikor és hol házasodhattak? (régen szokás volt általában a menyasszony születési és/vagy lakhelyén tartani a lagzit).

- Hány gyerekük volt?

- Nagyapád az első gyerek volt-e?

- Ha nagypapádnak voltak testvérei, nekik voltak-e gyerekei (apukád unokatestvérei)?

A halotti anyakönyvi kivonathoz kell tudni a pontos nevet, a halál helyét ÉS idejét. Ha az idejét nem tudod, akkor nem biztos, hogy sikerül kikérni, mert az anyakönyvvezetőnek nem feladata a kutatás. 1895.10.01-étől van polgári anyakönyvezés. Képzeld el, ha valaki odaállít azzal, hogy "Jó napot, tessék nekem kiadni Gipsz Jakab halotti anyakönyvi kivonatát, aki 1875-ben született és itt halt meg valamikor." A régi anyakönyvek még nincsenek rögzítve az elektronikus anyakönyvi rendszerbe, csak azok, akik esetében már volt adatkérés azóta, hogy ez létezik.

Esetleg próbálja a www.familysearch.org oldalon rákeresni a nevére, ha szerencséd van (és mondjuk nem Kiss, Nagy, Kovács, Szabó stb.), akkor lehet, hogy találsz valamit róla.

2023. márc. 19. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

6.

Leginkább a születési helyet és ezzel együtt a szülők nevét keresem. Úgy tudom, mivel az egyetem miatt Pécsett éltek, ott is házasodtak össze, a Nagyapám testvérei már elhunytak, de az egyiknek még élnek leszármazottai, velük lehet hogy fel fogom venni a kapcsolatot. A Familysearch volt eddig minden eszközöm és sajnos ott nem találtam róluk semmit. A pontos dátum kérdéses, hogy megvan e, évszám biztos van. Azon gondolkodtam még, hogy az egyetenek csak kell lennie valami adatbázisának arról, hogy mikor ki végeztek ott születési dátummal és hellyel, de ilyet egyenlőre nem találtam, nem tudom hogy mindenki számára hozzáférhető-e.

2023. márc. 19. 22:19
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

MACSE oldalán esetleg próbálkoztál? Tagság szükséges hozzá, nem ingyenes (5000 Ft/év), de talán lehet szerencséd. Az anyakönyvek nagyobb részt itt is a FS alapján lettek indexelve, de azzal ellentétben nagyobb eséllyel jók az adatok. A FS indexét sokszor nem magyarok csinálták, ezért nagyon sok a rossz, tévesen felvitt adat.

Esetleg gyászjelentések között próbáltál már keresni? Azt lehet a MACSE-n tagság nélkül is, ha jól tudom, itt találod: [link]

Illetve itt is kereshetsz: [link]

Egyéb kutatási lehetőségektől is olvashatsz a MACSE oldalán: [link]

Egyéb adatok után keresgélhetsz az e-levéltári portálon is: [link]

Egyelőre ennyi, ha tudok, akkor még szívesen segítek. Ha nem szeretnél MACSE-tagságot, de privátban elárulod a neveket, akkor szívesen rákeresek, hogy van-e találat a nevükre.

(#6)

2023. márc. 19. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

8.

Köszönöm szépen a részletes és hasznos választ, írok privátban.

2023. márc. 20. 16:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!