Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » MyHeritage DNS-eredmények...

MyHeritage DNS-eredmények értelmezése?

Figyelt kérdés

Tegnap kaptam meg a MyHeritage DNS eredményekt, és alábbi dolgokat nem teljesen értem:

-etnikum illetve gentikai csoportok közti különbség

-közös szegmens és legnagyobb rész

Amennyiben valaki csinált már ilyet és tudja mit jelentenek ezek, annak a válaszát nagyon megköszönöm.



2023. ápr. 16. 15:36
 1/8 anonim ***** válasza:
92%
Etnikum az úgymond nem biológia, hanem társadalmi oldalról nézi a dolgot, míg a genetika szigoruan biologiai szempontból, tehát ezeknek a különbségéről van szó abban a részben.
2023. ápr. 16. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

1.

De szigorúan az én DNS, azaz biológiai mintámból, hogy tudják megállapítani, hogy én őseim kultúrálisan, vagy társadalmilag milyenek voltak?

2023. ápr. 16. 15:46
 3/8 anonim ***** válasza:
66%
Mivel az egész eléggé átverés szintü dolog, ezért ne keress benne logikát.
2023. ápr. 16. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
45%
etnikumot ugy értsd, hogy megállapitják, melyik népcsoporthoz tartoztak az őseid.
2023. ápr. 16. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
53%

"megállapitják, melyik népcsoporthoz tartoztak az ősei"

A génekből? De ha mindkettőt a génekből állapítják meg, akkor a kettő ugyanaz, nem? Ha nem, mi a különbség? Még mindig nem értem én sem.

2023. ápr. 16. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
90%

Kérdező, a MH sehonnan nem tudja megállapítani, hogy az őseid hová tartoztak, ez a fajta elemzés nem erről szól. Autoszomális vizsgálat.

Ősi mintákkal tudtommal nem rendelkeznek, az adatbázisukban található, eddig beérkezett mintákkal vetik össze a tiédet, ami azt jelenti, hogy ez nem az őseid "lelőhelyét" mutatja meg, hanem azt, hogy a ma élő populációból hol milyen százalékban élnek a tiédhez hasonló génállománnyal rendelkező emberek. Max. ha egy bizonyos területen kiemelkedőnem magas ez a %, akkor erősen valószínűsíthető, hogy az őseid onnan származhatnak. A MH elsősorban abban tudna segíteni, hogy megtaláld a más emberekkel való magasabb szintű egyezéseket (0,5% felett valószínűbb, hogy található rokoni kapcsolat). Itt az a jó, ha mindketten vezetitek a családfátokat és megtaláljátok pl. a közös őst. Több ilyen szerencsés emberről hallottam már, nekem is vannak nagyobb egyezéseim, van ahol már közel járunk a (nagyon távoli múltbeli) közös ős kiderítéséhez, de van, akivel még nem sikerült zöldágra vergődnöm. Mondjuk leginkább azért, mert nem válaszol a megkeresésemre.

Ha van FB-od, javasolnám a DNS és családfakutatás csoportot: [link]

Itt többen vannak, akik jobban értenek hozzá, és talán jól el is tudják ezeket magyarázni. Előttem sem világos túl sok minden, vannak fehér foltok, csak sajnos nincs időm beleásni magam jobban, pedig érdekel a téma. A fent leírtakat sikerült eddig igazából megérteni. Majd talán egyszer sikerül továbblépni...

2023. ápr. 17. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
88%

Ja! Ősökkel kapcsolatban érdemes olyan oldalt keresni, ahol régészeti leletekből vett mintákkal hasonlítják össze a te mintádat, oda a MH-től kapott nyersfájlt kell feltölteni, és az alapján dolgozik.

Kettőt ismerek ezek közül: [link] és [link]

2023. ápr. 17. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 shrek4 válasza:
100%
Hát "röviden" mondva a myheritage a legagyibb az összes közül. Kevesebb alcsoport van benne és nem mutatja meg az apai ági Y-dns-t (Y kromozóma alapján csak férfiaknak lehet) sem az anyai ági Mtdns-t (X kromozóma) sem. Azonkívül az admixtura besorolásai sem értelmesek. Pld olvastam, hogy a balkáni és a kelete európai admixtura náluk kb ugyanaz csak kisebb különbség miatt(<10%) ketté lett választva. A másik pedig a nagy régiók. Igaz ad egy térképet ahol "nagyjából" megmutatja honnan származhatsz, de az sem pontos és ahogy mondta a 6.-ik csak összehasonlítást kapsz másokkal genetikában, nincsenek ősi minták és ugye a myheritage adatbázisa is eléggé alacsony bármi pontossághoz. Egyik rokonom csinálta, pénzkidobás volt az egész, mai napig változnak a "csoport" %-ok. Meg beajánl össze vissza embereket szibériától amerikáig "3-ad, 4-ed unokatestvérnek". Inkább csinálj genealógiát azzal sokat megtudsz az őseidről.
2023. júl. 1. 05:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!