Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Az őseim kb. Mária Terézia...

Az őseim kb. Mária Terézia idején jöttek Magyarországra, németek voltak, de pontosan nem tudom, honnan érkeztek. Ennek hol lehetne utánanézni?

Figyelt kérdés
Neveim is vannak és születési dátumok is, azt is tudom, hol telepedtek le, csak azt kéne megtudnom, nincs-e valahol nyoma annak, hogy kiket telepítettek le és honnan. Már úgy értem, valami állami dokumentum.
2011. máj. 9. 08:14
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Az anyakönyvekbe odaírhatták, hogy honnan származott az illető, először ott kéne körülnézned. Azt tudod, ki telepítette be a falut? Pl ha a falu az Esterházy családé volt, akkor az ő családi levéltárukban lehet utalás a telepítések eredetére. Esetleg még a Magyar Országos Levéltárban vagy a helyi egyházi iratok között is keresgélhetsz.
2011. máj. 9. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Esterházyak voltak, igen. Köszönöm!
2011. máj. 9. 08:33
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Szívesen! Amúgy az én őseim is németek voltak, csak az én ősapám kicsit előbb, 1714-ben jött Alsó-Ausztriából a Bakonyba.
2011. máj. 9. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

[link]

Ez még egy jó kis oldal, beírod a családnevet, és megmutatja hány ilyen nevű él Németországban és hol van belőlük a legtöbb.

2011. máj. 9. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 napietus ***** válasza:
püspöki levéltárban is utána lehet nézni. mi is azt hittük, hogy a Fekete-erdő vidékéről származunk (valahogy ez így élt a családban), aztán kiderült, hogy Belső-Ausztriából.
2011. máj. 9. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm mindenkinek! :)
2011. máj. 9. 09:22
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Az én őseim is svábok, de ők még nem szerepelnek tudtommal az ilyen telepes listákban (itt a három legismertebb betelepítésről van szó), mert jóval a kamarai betelepítések előtt jöttek a NyMo-i településekre, ahol már amúgy is sok német élt az államalapítás óta. Sokszor, sok helyen néztem már erre vonatkozó adatokat, de ehhez úgy tudom, hogy bécsi székhelyű intézményben kéne kutatni.


Neked viszont szerencséd van. Úgy tudom, hogy Mária Terézia uralkodása alatt már komplett listákkal rendelkeztek a dunai sváb telepesekről. MT idejében már a 2. 'nagy' betelepítés zajlott, ezt teréziánus betelepítésnek is nevezik. Azt tanácsolom, hogyha rendelkezel családnevekkel, akkor:

- a 'családnév + donauschwaben' szavakkal keress rá google-ben

- itt van néhány konkrét település, letölthető listával (ha jól emlékszem): [link]



Neten szerintem utána lehet nézni, legalábbis konkretizálni lehet nagyjából, hogy hova érekzhettek az ősök, aztán annyi a dolgod, hogy a felekezetnek megfelelő levéltárban érdeklődsz, hogy van-e náluk telepes lista. 1749-1785-ig biztosan rendelkeztek ilyennel. Sok sikert!

2011. máj. 9. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!