Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Lónay-név? Mit jelent, jelent-...

Lónay-név? Mit jelent, jelent-e valamit egyáltalán? Bőv. Lenn

Figyelt kérdés

van egy ilyen nevű ismerősöm, és a suliban nemrég (kb.májusban) mondták, hogy az Y-os nevek nemesi nevek. Talán Ady kapcsán lehetett szó róla. Keresgéltem a neten, de nem találtam semmit...:S


érdekelne, hogy van-e valami családtörténetük, vagy ilyesmi...igazság szerint le szeretném nyűgözni a lányt, hogy tájékozott vagyok, csak nem találok semmit, amiből tájékozódhatnék...:S


2011. júl. 26. 22:47
 1/3 anonim ***** válasza:
Konkrétan a Lónay névről én sem tudok semmit, viszont úgy sejtem, jó nyomon haladsz, mert az y-os végződésű családnevek valóban nemesi származásra utalnak! :) Ha el akarod bűvölni a lányt, tégy rá efféle ("kisasszonyos") célzásokat. :) Szerintem az tetszeni fog neki. :) Egyébként nagyon pozitív, hogy ennyire érdeklődsz iránta, s még kulturálódni is hajlandó vagy, hogy elkápráztasd! :)
2011. júl. 26. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Szia!


Ezt találtam neten:


"Az én nevem: Lónay.

(lóna azt jelenti az ősmagyarban, hogy hold)

Régi nemesi család. A birtokok Erdélyben voltak, de a komcsik az államosításkor elvették és azóta nem kerültek vissza...

A legrégebbi adat kb. az 1450es évekből származik. Ez egy adásvételi szerződés, melyet még ma is őrzünk(a papám találta meg szülőházának padlásán). Az ősök Krassó-Szörényi bánok voltak, de volt köztük báró is. Úgytudom, hogy egy bajor hercegnő is bekerült a családba. Később a Lónay család "kettévált". Valószínű, hogy ebből került ki a Lónyay( az"n" betű "ny"-re lágyult). A Lónyay családból került ki Lónyay Menyhért az Osztrák-Magyar Monarchia miniszterelnöke, de ő nem egyenes ági rokonom.

Lónay Anna Kemény János erdélyi fejedelem felesége volt.

Lónay Farkas ( a tesómanak is ez a neve) Báthori Gábor testőrkapitánya volt, aki életét áldozta a fejedelméhez tett esküjéhez és kardot rántott 300 ember ellen, és egyedül védte meg fejedelmét az áruló testőrök és a hajduk ellen. Aranyosgyéres város történetében olvasható, hogy a mostani város birtokait éppen Lónay Farkas testőrkapitány kapta szolgálataiért."

2011. júl. 27. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 gyikka válasza:

Igen nemesi család. [link]

Ha érdekel itt többet tudhatsz meg. Ugyanaz a két család, csak valahogy az évszázadok során változott a leírás.

Egyébként remélem nem a húgomra pályázol.


Üdv:

Lónay Gyula

2011. nov. 30. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!