Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » A Miglinski név honnan eredhet?

A Miglinski név honnan eredhet?

Figyelt kérdés
Pontosabban Miglincki. Nagyapám nevét az árvaházban elírták, így lett a családnevünk Miglinski. Szeretném végre megtudni honnan származom. (Amúgy Vajdaságban születtem)
2011. szept. 2. 07:54
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:
Utolsó vagyok, névmagyarosítással kapcsolatos listákban sem szerepel a név.
2011. szept. 8. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 A kérdező kommentje:

Ööö... Jó volt végigolvasni a vitatkozást. :D A zsidó származáshoz nem tudok hozzászólni. Érdekes felvetés.

Mellesleg az előző "nem vagyok hülye" mondatom arra vonatkozott, hogy -ski végződés szláv eredetű. Miglincziből - Miglinci, Miglincki-ből Miglinski. Ez logikusan hangzik :)

2011. szept. 11. 15:45
 13/25 A kérdező kommentje:
Az imént hívta fel édesapám a figyelmet arra, hogy nagyapám kisgyermek korában (5-6 évesen) került árvaházba. A II. V.H. elején a partizánok találtak rá. Ott írták el valszeg a nevét. Vajdaságban ma is élnek Miglinci vezetéknevűek.
2011. szept. 12. 20:32
 14/25 anonim ***** válasza:
Na akkor jó tippeltem a Miglinc/Miglincz (+ i képző) párhuzamra:) Gondoltam egyébként, hogy zsidó vonatkozást nem fog találni a másik válaszadó, nem is jelentkezett azóta...
2011. szept. 14. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:
Itt vagyok. De pont arról van szó, hogy minden adott településen a helyben élő zsidó sokszor felvette a település nevét. No ez adott esetben lehet akár egy zsidó család vagy csak egy "árva" zsidó is. Ez amúgy a Galíciából szétszéledt zsidóságnál nem volt ritka.
2011. szept. 14. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 anonim ***** válasza:

Persze, ha zsidókról van szó, akkor megállja a helyét a feltételezésed... itt viszont nem tudom, hogy milyen módon áll fenn párhuzam a név és a zsidó eredet között?!


Miglinc nem egy település konkrétan, hanem egy olyan erdős, rétes terület, ami inkább tartozhatott egy nemesi származású családhoz, mint uradalmi terület, amit birtokoltak.


Nem értem egyébként, hogy miért pont zsidókkal kéne összekötni a családnevet, de ha ez így is van, akkor lenne valamilyen bizonyíték erre, vagy tévedek? Sok magyarnak is i-képzős, település után felvett neve van... a nemeseknek azért, mert birtokolták a területet, az alsóbb néprétegeknek meg azért, mert az ős onnan származott.


Értem én, hogy mit írsz, csak ilyen szinten egy akármilyen elmagyarosodott és ezt a nevet felvett családról beszélhetnénk. Az örménytől elkezdve a ruszinig... a zsidókkal kapcsolatban meg elég alapos összeírások, névváltoztatásokra vonatkozó iratok maradtak fenn. Esetleg, ha a nagyapa családja el is hunyt a II. vh alatt zsidóként, akkor a yad vashem keresőnek tartalmaznia kéne. Ezzel szemben sehol semmilyen adatot én nem találtam. Szerintem nem áll meg a feltételezésed.

2011. szept. 14. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 mustafa33 ***** válasza:
Érdekes név. A Miglinc vőlgyben volt egy vadászkastély és pár ház amiben a Solymossy báró erdésze lakot meg az erdőkerülő, meg istáló az alkalmilag ott dolgozó ökrös fuvarosoknak. Más lakosa nem volt. Legközelebi falu Somodi´(magyarok) 7km és Ájfalucska (ruszinok) 5 km, Debrőd (magyarok)7 km. mindhárom csak erdei csapásokon megközelíthető. Szlovák lakosú falu még a háború előt nem volt a környéken. Kassától délre van Migléc nevű falu. A Miglincky szó szerint szlovákul Miglincit jelent (ky = i) vagyis Miglincből valót, de viszont a Miglinckinek a kiejtése slovákul Miglinski. A szlovákban a k után helyesen nem írnak i-t hanem y-t, de a keletszlovákiai tájszólásban csak i-t használtak. Ugyanúgy lehet a Migléc falunévből is. Migléc szlovák neve Milhosť de ez már új műnév. A Migléci embert is a régebbi szlovákok Miglinckynek mondanák.De valószínű hogy van valahol délen is ilyen helynév, mert Debrőd lakosai Szeged környékéről származnak és van más dűlőnév is ami itt is ott is használatos. A lengyel és zsidó eredetet kétlem.
2011. szept. 29. 02:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 mustafa33 ***** válasza:
Ja, az előbb kihagytam, szlovákul a "s" írású betűt "sz" nek ejtik, vagyis a Miglinski nevet Miglinszkinek kel olvasni. Nem tudom ti hogy használjátok.
2011. szept. 29. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 anonim ***** válasza:

Kedves mustafa33! És a magyar Felcson/Feltson név? - csak azért kérdezlek téged, mert okosakat írsz. Látom, pedig én sem vagyok teljesen laikus, az általad érintett témákban.


Amúgy nem a amcsi Feltson. ;)

2011. szept. 29. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 A kérdező kommentje:
Miglinszkinek ejtjük :) Ugyanis a szláv nyelvekben a magyar s az így néz ki = š
2011. okt. 1. 16:21
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!