Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » A Pokol vezetéknév honnan ered?

A Pokol vezetéknév honnan ered?

Figyelt kérdés
Ismerek egy kisvárost, ahol szinte minden 10. embert így hívnak. Mit tehetett régen az az ember,aki ilyen nevet kapott?
2011. dec. 23. 16:22
1 2
 11/15 A kérdező kommentje:
18.52-es! Ne haragudj, átfutottam a cikket amit linkeltél, de én ebben semmit nem találtam, ami a kérdésemre válasz lenne, viszont most tudok valamit arról a vallásról. Hurrá!
2011. dec. 23. 19:58
 12/15 anonim ***** válasza:

Szia!


"Pokol: Észak­Szabolcsban az igen gyakori nevek közé tartozik. KÁZMÉR (863) ’ellenséges, gonosz, komor, mogorva’ jelentést tulajdonít neki. Kétségtelenül metaforikus név, de utalhat külső tulajdonságra is. Szóba jöhet a szerb­horvát pokor ’gyalázatos ember’ népetimológiás alakja is. Román eredeztetését nyugodtan ki lehet zárni."



[link]

2011. dec. 23. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 A kérdező kommentje:

Utolso! Koszonom szepen, ez mar egy olyan valasz volt, amit vartam! :-)

Boldog Karacsonyt Mindenkinek!

2011. dec. 24. 09:11
 14/15 anonim válasza:
A paszuly -> paszul-ból. :)
2011. dec. 28. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:

Szolnok Doboka vármegyében-ma Romániában, Szilágy megyében- található a Szamos völgyében Nagy-Lozna, és Kő-Lozna községek, innen származik a Nagyloznai Pokol család. Állítólag Mátyás király országjárása közben ide is eljutott. egy itt élő Pilkó nevű ember fogadásból "csúnyákat" kiabált a király után. Aki maga elé hozatta, és megkérdezte miért kiabált utána. Az ember elismerte, hogy két ökörért, és egy hordó borért tette. Erre Mátyás a katonái között kiporcióztatta az ökröket is bort is, majd az embert besoroztatta katonái közé. Ott olyan jól szolgált, hogy a király nemességet adományozott neki. Két jobbágy családot, udvarházat is kapott.

Idővel felszaporodtak a környéken, volt, hogy 79 Pokol vezetéknevű családfőt számláltak a két faluban.

a török hódoltság végén, és a hajdúk, kurucok színrelépése idején kerülhetett egy részük Ung vármegye legdélibb településeire. A mai Ukrán határnál lévő vasutas városba, illetve a mellette található apró faluba.

Egy biztos, itt is kis-, középnemesek voltak. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy az 1805. az új, kő templom nyugati oldalán Pokol István telke található. Ekkoriban pedig a templomot a "kegyúr" házához közel épitettek. Igaz a faluban volt birtoka a Durgettheknek, Perényieknek is, de csak nem annyi mint az illetőnek.

2015. ápr. 3. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!