Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Hogyan tovább? Családfakutatás.

Hogyan tovább? Családfakutatás.

Figyelt kérdés
Már minden internetes segítséget igénybevettem, a nevem ritkasága miatt lehetőségem volt levelezni sok név rokonnal, de azt nem tudtuk kideríteni, milyen kapcsolat van köztünk (csak beírtam google-ba a vezetéknevemet). Most az következik, hogy begyűjtöm az anyakönyveket, és azzal besétálok a levéltárba, ugye? Melyikbe kell mennem? Hogy megy ez, csak besétálok oda, és utána? Kell kérnem a dolgokat, vagy nekem kell megkeresni? Kell fizetni ezért a levéltárban?
2009. júl. 29. 11:55
 1/2 anonim ***** válasza:
91%

Én még sohasem kutattam családfát, úgyhogy amit írok, az csak közelítése a rád váró dolgoknak.

Van levéltár abban a városban, ahova valósi a családod?

Ha igen, akkor nagyon egyszerű dolgod van. Bemész, a kutatóterembe jutsz (ez olyan, mint a könyvtári olvasóterem), ott állandóan van egy levéltári dolgozó, ő a kutatóterem felügyelője (ügyfélszolgálatos, olyasmi, mint a könyvtári olvasóterem felügyelője) és ő mindenben segít.

Elmondod neki, hogy a családfádat szeretnéd összeállítani. Ki kell töltened egy kutatási engedély űrlapot. (Az engedélyed a naptári év végéig lesz érvényes.)

Mindez ingyenes.

És utána kérned kell a megfelelő iratot, a kikérésben segíteni a fog a levéltári dolgozó. Ehhez kérőlapot kell kitölteni általában, de ebben is segít a levéltári dolgozó.

Ha nem valami eszement levéltárba kell menned, ahol az iratraktár a város másik végében van, és a bürokrácia, meg a kutatók szívatása az egekbe hág (pl. az egyik megyeszékhelyünk) akkor azonnal kapod, és elkezdheted keresgélni az őseidet.

Bizonyos levéltárakban néhány nap múlva kell visszamenned, akkorra kikészítik neked a kért "iratokat". Az anyakönyvek általában megvannak mikrofilmen, úgyhogy könnyen lehet, hogy nem papír alapú anyagot fogsz olvasgatni, hanem naphosszat nézed a mikrofilmolvasót.

Ez is ingyenes.

Szabadon jegyzetelhetsz (A saját témádban. Általában persze senki nem ellenőrzi, hogy mást kijegyzeteltél-e, de nemcsak nem etikus, sőt akár jogsértő is, hanem nem is érdemes elpazarolni a drága kutatási időt. A levéltári kutatás nem hólyag, hogy felfújjuk és kész! Sok-sok idő kell hozzá.)

Ha valamiből fénymásolatot kérsz, azért fénymásolási díjat kérnek. A legtöbb levéltárban szabad digitális fényképezőgépet használni, de valami egészen elmebeteg módon: fizetni kell azért, hogy a _saját_ gépedet használod.

Az is lehet, hogy családfakutatáshoz egyik sem engedélyezett, ugyanis egy anyakönyv oldalán nemcsak rád tartozó dolgok vannak.


A kutatótermi rend hasonló a könyvtári rendhez. Egyet szoktunk hozzátenni: vigyázz az iratok állapotára és rendjére (ne kavard össze), mert lehet, hogy éppen neked lesz szükséged rá legközelebb!


Sok sikert!

...és hidd el, klassz lesz. A levéltári kutatásnak varázsa van.

2009. júl. 30. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
köszi :)
2009. aug. 1. 11:26

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!