Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Kinek mit mond a Kulcsár...

Kinek mit mond a Kulcsár vezetéknév? V

Figyelt kérdés

tudom,hogy népes családunk van,de nem tudom messzire visszavezetni a családot. honnan eredhet a név? nem is tudom pontosan,mit is jelent,csak azt hogy egy "kulcsokkal" fogalakozó szakma..

hülyén hangzik,de tényleg nem tudom. a szüleim sem tudnak sokat mondani.

lehetséges,hogy lehet bennünk külföldi vér a név alapján?

előrre is köszi!



2012. nov. 7. 22:20
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
a kulcsár az, akire az uraság rábízta a ház/uradalom kulcsait, amolyan gondnok, házvezető
2012. nov. 7. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
nem tudom, de anyám Kulcsár lány, majd megkérdezem.. bár kb kizárt hogy tudja, vagy valaha is érdekelte volna.
2012. nov. 7. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Ebben a könyvben többet tudhatsz meg a szabolcsi vonalról, én innen származom, ott rengetegen éltünk és élnek ma is, nekem minden felmenőm az mindkét oldalról, a szüleim névrokonok, arrafelé így alakult a név a végleges formába:így alakult maga a név: Koltsár, Kultsár, Kulcsár


[link]


Kulcsár ’az éléstár, a pince felügyeletével, kulcsainak őrzésével megbízott személy

sár


(régies) Nagybirtokon a gazdasági épületekre, a cselédségre felügyelő alkalmazott.

(régies) Az éléstár és a pince kulcsainak őrzője.


Kulcsár: Magyar foglalkozásnév. Az első elnevezett foglalkozása kulcsár ’uradalomban, nagyobb háztartásban a gazdasági épületekre, a cselédségre felügyelő alkalmazott; az éléstár és a pince kulcsainak őrzője’ lehetett. (E foglalkozásnév szláv eredetű, vö. szb.-hv. ključar ’kulcsár; kulcsgyártó, lakatos’ <: szb.-hv. ključ ’kulcs’.)

2012. nov. 8. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
köszi,akkor akkor szláv név? :o
2012. nov. 8. 15:47
 5/5 mustafa33 ***** válasza:

Nem szláv név. Csak egyesek szertnek mindent szláv eredettel magarázni. Még azt is amit azok vettek át tőlünk.

Szlovákul a megfelelője szó szerint Kľúčiar lenne. Kicsit más nem? Szláv vidéken és szláv nyelveken inkáb Šafár, Šafař név jelenti ugyan azt.

A kulcsár név az egész országban elterjedt. A kulcsár (sáfár) foglalkozás is elterjedt volt.

2012. nov. 10. 02:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!