Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Mennyire lehet hitelt adni a...

Mennyire lehet hitelt adni a családi származásról szóló legendáknak, történeteknek?

Figyelt kérdés

A nagymamám váltig állította, hogy a család lengyel származású, ami lehetne is. De a család a Felvidéken élt és simán lehet szlovák eredetű is, sőt, ez a valószínűbb.

A másik nagymamám is állítja, hogy az anyja családneve francia eredetű, de erre sem találtam bizonyítékot, mivel az egy gyakori szlovák vezetéknév.

Az egyik ismerősöm pl. olasz származásról regél mindig, holott a családja tiroli német (ezt azért tudom, mert a településről nekem is származnak őseim), de én nem merem kijavítani, mert annyira hisz benne.


Mi ösztönözheti a családokat az ilyen legendák kiötlésére? Lehet azért valóságalapjuk?


2015. jan. 14. 11:09
 1/7 anonim ***** válasza:
25%
A sznobizmus.
2015. jan. 14. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
91%

Mi kb két éve kedztünk bele komoly családfakutatásba, és a legmegleüöbb az volt az egészben, hogy a családi elgendák tényleg beigaolódtak.

A család (az én anyam ágam) a hagyomány szerint Elzászból származik, de az anyakönyvek szerint a volt Jugoszláviaból (Bácska) kerültek Magyarországra. Aztán ahogy egyre messzebb mentünk vissza az idöben, kiderült, hogy oda Baranyából kerültek, ahová Észak-Németországból, a fuldai apátság területéröl lettek betelepítve.

Viszont a német területeken végzett tuvábbi kutatásokbó kiderült, hogy Fuldában csak össszegyültek azok a német származású emberek, akik hajlandóak voltak kivándorolni a jobb megélhetés miatt keletebbre, de nem odavalósiak (nem fuldaiak) voltak. Az ottani levéltárakban aztán megtaláltuk a konkrét adatokat és tényleg Elzász-Lotaringiából menekültek Németországba az 1600-1700 évek között.

2015. jan. 14. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Lehetnek akár igazak is. Ez olyan 50-50%. Lehet, hogy csak valamelyik családtag régen kitalálta és így maradt fenn a történet, de lehet, hogy valóban igaz. Utóbbira nálunk már volt példa.
2015. jan. 14. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
73%
Az én tapasztalatom az, hogy a családi emlékezet többnyire igaz. Nálunk pl. a dédim mondta mindig, hogy az ősök Erdélyből jöttek, ez volt az egyetlen forrásom erre vonatkozóan. És be is igazolódott. Pedig felnőtt fejjel nem tudtam eldönteni, hogy 5 évesen tényleg hallottam-e ezt, de a bátyám is így emlékezett. Végül kiderült, hogy az 1700-as évek végén települtek át, a dédi viszont 1901-ben született, tehát ő is csak a felmenőitől hallhatta. De kutatásaim során több hasonló történettel is találkoztam, hogy x vidékről, városból származtatták magukat a családi emlékezet alapján. Kivétel nélkül mind igazolódott. A kérdésnél maradva, attól, hogy valakinek a családja trioli német, még lehet olasz származású, csak ez a származás még régebbi. Sőt, a szlovák vezetéknév is lehet francia eredetű, csak egykor szlovákosítva lett.
2015. jan. 14. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Lengyelország nincs túl messze a Felvidéktől és Tirol sem Olaszországtól. Simán lehet hogy egy épp arra járó vándorakárki a másik országból beházasodott a családba. Ez nekem nem tűnik teljesen lehetetlennek.

Ha azt mondaná h azték ősei vannak, na akkor meresztenék csak szemeket.

Nekem amúgy egyértelműen német nevem van és a Felvidékről származik a család és 100% magyarok a nagyszülők, mert kitelepítették őket a lakosságcsere keretein belül a második világháborúban, tehát le lettek csekkolva. Annyit keveredtek a népek, h Európán belül bármilyen származás nem meglepő.

2015. jan. 14. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
59%
Egyszer láttam a TV-ben, talán a "Szerinted honnan jössz?"-ben, hogy egy férfinek a nagymamája mindig azt mondta, hogy ők nemesi származásúak, már nem emlékszem pontosan, hogy melyik család (angolok), de nagyon befolyásosak voltak, csak jött a háború és elvesztették mindenüket. A gyerek h!lyére vette a nagyit, de csak jelentkezett ebbe a műsorba. A stáb kiderítette, hogy az egész igaz, történelmi szempontból egy jelentős családról van szó, és megmutatták a férfinek a felmenői egykori kastélyát, ami most múzeumként funkcionál a család tárgyaival. Teljesen le volt döbbenve, és nagyon bántotta, hogy gyerekként idiótának nézte a nagymamát.
2015. jan. 14. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
59%
Utána lehet nézni. Mi a helyi plébánián olvasgattuk a bejegyzéseket, nagyon izgalmas volt. Szerencsére a kántorunk, aki velünk volt, tud latinul, mert a nagyon régiek azon a nyelven íródtak. Igazából azért voltunk unokatesómmal nagyon kíváncsiak, mert nagyapánk szerint grófi címe volt a családnak. Megtaláltuk azt is, és sok más érdekességet is, amiket a nagyszülők meséltek, meg olyanokat is, amikről egyikünk sem hallott.
2015. jan. 14. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!