Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Hol érdemes kutatni zsidó...

Hol érdemes kutatni zsidó felmenők után?

Figyelt kérdés
A családfámról szeretnék annyi adatot összegyűjteni, amennyit csak lehet. Részben zsidó vagyok. Hitközségi iratok? Születési anyakönyvi kivonatok? Holokauszt emlékközpont? Hol érdemes kutakodni?

2015. ápr. 22. 23:09
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
0%

Levéltárban utánanézhetsz az anyakönyvi kivonatoknak de ha nincs papirod arról, hogy zsidó vagy vagy mondjuk nagyapád volt az, akkor jobban teszed ha elfelejted a dolgot


A hivatalos izraeliták a papir nélküli zsidókat nem tekintik zsidónak ezért

külön elbirálásban részesülnek ezek a betérni kivánók "mezei" zsidók, nincsenek azonos jogban az izraelitákkal nem adják meg nekik a jogot


Véleményem szerint amellett, hogy értelmetlen ezen kivűl rendkivűl megalázó is a dolog, hogy ott állsz és nem tartozol bele a társaságba teljes joggal


Kérdéses az, hogy először is zsidónak tekintenek e mert ha azt mondják, hogy nem tekintenek annak akkor fogd a kalapod aztán viszlát

2015. ápr. 22. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
100%

A kérdező egyrészt egy szóval sem mondta, bármilyen formában is zsidó közösségbe szeretne tartozni, annyit tudunk, hogy érdekli a családfája. Kérdező, van külön olyan, hogy Magyar Zsidó Levéltár, ha budapesti vagy, akkor menj be hozzájuk (persze előzetes bejelentkezéssel), ők majd segítenek. :)


Első válaszoló, amit írsz a nem elfogadásról, nem tudom honnan szedted. Pontosabban még az sem teljesen világos, hogy mire gondolsz. Betérési folyamat persze van, nem is egyszerű, de utána minden szempontból teljes értékű tag lesz az ember. Sőt, normál esetben a betérítő rabbin kívül a közösség nem is fogja tudni, hogy betért vagy (hacsak nem következteti ki abból, hogy a betértek általában sokkal jobban ismerik a hagyományokat, mint a született zsidók...:)). Ha meg a rabbi szétkürtöli, akkor abból a közösségből amúgy érdemes menekülni, és másikat keresni, amelyiknek normális rabbija van.

2015. ápr. 23. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
26%

Üdv második

Saját tapasztalat alapján irom, az eset velem megtörtént

Ugyanigy részben zsidó vagyok, ugyanigy kutattam én is levéltárban és mentem be zsinagógába


Az izraeliták nem fogadtak el zsidónak pedig születetten zsidó vagyok részben, nem tartoztam bele az ún "igaz emberek" társaságába


Több ottlévő keményen fúrt végig és folyamatos hibakeresés hadjárat célpontjává váltam mert csak arra várt az ottlévő társaság egy része, hogy találjon egyet

Irigyek voltak többen és csak azért el akartak buktatni, hogy ne sikerüljön összehozni bármit is, inkább a saját malmukra hajtották a vizet, nem mintha nem jutott volna elegendő viz mindenkinek

Folyamatosan hibákat róttak fel nekem miközben ők is hibáztak és nem tartottak be dolgokat

Megvádoltak olyan dolgokkal amiket nem követtem el és végig a saját elgondolásaik alapján gondolkodtak rólam a valóság ellenére



Maximálisan óva intem a kérdezőt az izraelitákhoz való betérésre mielőtt bajba kerülne eseteleg

Mégha ténylegesen fajilag zsidónak is született a felmenői által, ugyanis az izraeliták külön elbirálás alá vonják a származási papir nélküli zsidókat aminek nem feltétélen lesz jó vége

Felejtse el a zsidótémát ha nincs papirja amivel igazolni tudja a zsidó származását ugyanis a zsidók nem fogják zsidónak tekinteni ebben az esetben


Csak még mielőtt bárki is kitalációval vádolna csak jelzem az eset velem megtörtént nem ajánlom egy zsidónak sem az izraelitákhoz való betérést

2015. ápr. 23. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
100%
Nekem teljesen mások a tapasztalataim. Első pillanattól fogva gond nélkül elfogadtak eddig minden közösségben, ahol jártam, pedig betért vagyok. Amit esetleg el tudok képzelni az esetedben, hogy talán "csak" apai ágon vagy zsidó származású? Esetleg csak a nagyszülők között van zsidó, az édesanyád pedig nem az? Ebben az esetben sajnos tényleg nem szokták addig elfogadni az embert, amíg hivatalosan be nem tér. Ha erre a megkülönböztetésre gondoltál, ezzel én sem értek egyet, de úgy tudom ez még a legliberálisabb vonalon is makacsul tartja magát ez az elképzelés. Hivatalosan betérteket azonban nem különböztetnek meg (főleg nem hátrányosan), legalábbis hivatalosan biztosan nem. Persze egy közösséget "sajnos" emberek alkotnak, és azok néha elég szemetek tudnak lenni. Ebben az esetben kell keresni egy másik közösséget, olyat, ahol a rabbi nem egy pletykás p*cs, hogy mindenkinek hírül adja a másik származását, a tagok pedig elég nyitottak, hogy befogadjanak új tagokat. Sajnos ma Magyarországon ez is probléma, a közösségek nagyon bennfentesek, kevés a fiatal, aki némi friss szelet hozna, az idősek meg bizalmatlanok az új tagokkal szemben (ez amúgy független attól, hogy vki betért-e vagy sem, ismerek echte 100%-os zsidókat, akik szintén nem tudták megvetni a lábukat 1-1 begyöpösödöttebb közegben).
2015. ápr. 23. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:

4: nem, egyáltalán nem ismertek el zsidónak konkrétan rákérdeztem, pedig zsidó vagyok jól láthatóan

(nem vagyok egy tipikus őszsidó de azért látszik rajtam, hogy zsidó vagyok)



Úgy tudom nem számit az apai vagy anyai vonal, mind a kettőt elfogadják bár az anyai származási vonalat jobban kedvelik nemhivatalosan


Betérésre lett volna lehetőség, készültem is rá majd egy évet

A többi izraelita leállithatatlan valószinűleg féltékenységből vagy irigységből adódó fúrómunkája tönkretette az egészet és megpecsételte a sorsát az egész procedúrának véglegesen


Örülök ha másoknak jó tapasztalataik vannak de mint látható vannak negativ közösségek is és ki tudja melyikbe botlik éppen bele az ember


A magam részéről nem ajánlom a saját példám után ezt az utat senkinek sem, hacsaknem rendelkezik felmenői által hivatalos papirral vagy nagyon jó kapcsolatban van egy hivatalalos izraeli állampolgárral semmilyen más esetben ne önmaga utján próbáljon meg betérni, mert előfordulhat, hogy zsidónak se fogják tartani az izraeliták

2015. ápr. 23. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 A kérdező kommentje:
Nekem van papírom arról, hogy apai nagyim zsidó volt.
2015. ápr. 23. 15:03
 7/22 anonim ***** válasza:
Akkor jó eséllyel probléma nélkül befogadnak valószinűleg!
2015. ápr. 23. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:

Sajnos az 1-es mond valamit......


Izraelben azt fogadják el akinek az anyja zsidó vagy zsidó vallású (értsd: ha egy full nem zsidó származású betér egy zsidó közöségbe akk zsidó.......) és azt még akinek legalább az egyik nagyszülője zsidó.

Én is apai ágon vagyok zsidó és az apám anyja (már mint a nagymamám) zsidó ,meg hát így az apám is meg én is. :D

Szóval elfogadnának engem Izraelbe mint zsidó.

Nekem van papírom róla és élnek is rokonaim Izraelbe.


DE biztos ,hogy nem költöznék oda!

És miért?

Pont az ilyen dolgok miatt....

Mindenki mindenek a vallási oldalát nézi.........

Még (!!!) a HOT ateisták is.

Erről van is egy videó (izraelieket arról kérdezetek meg ,hogy szerintük az zsidó-e akinek csak az apja zsidó....)


2:40-től 3:01-ig a NAGY "rabbinő" (HOT ateista....)


https://www.youtube.com/watch?v=AcJGZUQoqsk


Meg ez a "ha valaki vallásilag nem zsidó az már nem zsidó" törvény is....

Izraelbe csomó nem vallásos él.


Folyt. köv.

2015. ápr. 23. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
53%

Kedves Kérdezõ!


Az elsõ és harmadik választ nyugodtan elfelejtheted.


A lényeg, a kérdésedre konkrétan: felmenõk után az anyakönyvi hivatalban lehet kutatni, 1948 elõtt benne volt a vallás, tehát, aki addig született, arról megtudhatod. abban az anyakönyvi hivatalban kell keresni, ahol születtél, ha felmenõét, akkor ahol Õ született. Bp-en belül a kerület. ( Az anyakönyvi hivatal az önkormányzatokon belül van. Egyéként a hitközségeknek is van, de jobban szeretik az államit. )

Persze, ha szüleid élnek, akkor az Õ születési anyakönyvi kivonatukat - úgy tudom, persze tévedhetek - csak Nekik adják ki, Neked cska, ha van Tõlük meghatalmazásod.



Azt mindenesetre tudni kell, hogy - mind a vallási közösség, mind Izrael Állam hazatérési törvénye - azt tekinti zsidónak, akit zsidó anya szült, vagy aki betért.

Ez a szabály ( az anya is, a betért is ) a Tórán alapul, a Tóra, vagyis Maga az Örökkévaló, áldott Õ, is ezeket tekinti zsidónak, választott népéhez tartozónak. Aki "csak" apai ágon, annak ugyanígy be kell térnie, mint annak, akinek származásilag egyáltalán nincss köze. Viszont ismerek ilyeneket, akiket már betérésük közben ( mert ez hosszabb folyamat ) teljesen elfogadtak, pedig nem is akármilyen közösségben.

Szóval az, hogy valakit elfogadnak, vagy sem, nagyrészt az illetõn múlik.

Röviden, ha valaki természetesnek érzi, hogy oda tartozik, akkor úgy is viseklkedik és akkor a töbiek is természetesnek fogják tartani.

Úgy is viselkedik: ez pont azt jelenti, hogy nem "viselkedik", egyszerûen ott van, rész vesz a közösség életében, ugyanúgy, mint a többiek.

Azt persze nem árt tudni, hogy a zsidók szeretnek csipkelõdni ( megjegyzem, a legtöbb közösség az újakkal, akár zsidók, akár nem ) és ha valaki nem veszi a lapot akkor csakugyan nehéz.


++++++


Ami a különféle videókat illeti,érdemees fenntartással fogadni, mert akik készítik, rendszerint valamilyen céllal. Ez lehet jó is, de lehet, égetni, ekézni akar valakiket, ilyenkor nem röstellik manipulálni, pl kivágják azt a résztr, ami nem támaztja alá azt amit sugallni akarnak. Vagy mutatnak egy ellenszenves választ, de nem hallod a kérdést, stb.

2015. ápr. 23. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:

8-as vagyok


(Bocs,nem tudtam befejezni)


9-esnek


A videóval minden rendbe volt.

A vidis (vagy videós) maga is izraeli (és zsidó).

A videóst már rég óta nézem.

És kérdezett már szekuláris/vallásos zsidókat ,izraeli zsidókat, kanadai zsidókat és arabokat/muszlimokat és kanadiakat is meg melegeket is.

Szóval megbízható videós. ;)


Egyébbként teljesen jól hallatszott a kérdés.


Visszatérve:


Szóval sajnos amit az elsó mond van benne igazság.


Meg aztán egy országot nem lehet egy vallásra alapozni!


Egyébként velem is ez történt mint az egyesel ,de nem egy zsidó hanem egy keresztény közöségbe.(na ,de ott teljesen más volt a "téma" . Ám vannak azért normálisak is köztük.....)


De viszont én hiszek I-ten létezésében.

Ünnepeket tartom.

Kasrut-ot (kóser étkezés) tartom (de van olyan amikor nincs semmi otthon csak egy sonka..... :/)

Viszont sábeszt nem tartok.


A kérdésedre a válasz:


Levéltár vagy rokonok. Többet nem tudok hozzá füzni a 9-es mar leírta. :)

2015. ápr. 23. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!