Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Mi a története és milyen...

Mi a története és milyen származású a Váradi családnév?

Figyelt kérdés
Én kereskedtem az interneten, de semmi hasznosat nem találtam. Gondoltam hátha itt tud valaki valamit.

2015. júl. 27. 12:59
 1/7 anonim ***** válasza:
66%

Ha a kérdés arra irányul, hogy cigány név-e a váradi, a helyes megfejtés az, hogy az.

A középkorban és a török háborúk idején a cigány kézművesmesterek igen kapósak voltak katonai kisegítő szolgálatra a fontosabb várakban. Puskaművesként, kardcsiszárként, szeg-, és patkolókovácsként, salétromfőzőként, drótosként stb. dolgoztak, na meg persze, muzsikusként is.

A királyi Magyraországon az öt országos hatáskörű főkapitány rendelkezett a vándormunkások föött, akik sokszor egy-egy kiváltsáégosabb főúr menlevelével közlekedtek. Nem véletlen pl. az Egri Csillagokban, mikor Dobó István azt tanácsolja Sárközinek, menjen Szigetvárra, és álljon Török Bálint szolgálatába. Biztos kereset, nyugdíjjas állás.

Erdélyben más volt e helyzet, mert Temesvár 1552-es, Gyula 1566-os török kézre kerülése után "Erdély kapuja", azaz a legnagyobb erőd, amely Transszilvániát védte, Nagyvárad maradt. A váradi kapitányság, bár a Partium közepe, rendszeirnt nem volt az erdélyi fejeldelmek birtoka, hanem császári őrség vigyázta, bár pl. Bocskai és Bethlen Gábor is bírták. Mivel Várad jelentősége óriási volt, az összes erdélyi kézműves romát itt foglalkoztatták, ezért nagyon sokan voltak, és számos család letelepedett itt, majd miután 1661-ben török kézre került, nem is mozdultak, hiszen a török ugyanúgy igényelte hadiipari mesterségbeli tudásukat. A kóbor cigányoknak nem votl családnevük, és egészen Mária Terézia 1772-es letelepedési intézkedéseiig állandó lakóhelyük se hivatalosan, de mikor a császárnő megtiltotta az összevissza kóborlást, és elrendelte a nomád cigányok összeírását és beazonosítását, sokan -lakóhelyük, Nagyvárad, illetve az Érmellék után , vagy ahonnét a család származott, felvették a "Váradi" nevet, akkor is, ha a török háború lezárása után már nem volt szükség a várbeli kisegítő munkára, és háziiparosként szétrajzottak az országban.

Mindesetre megfigyelhető, hogy az ország keleti felében, illetve Erdélyben több a "Váradi", mint a Dunántúlon.

2015. júl. 27. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
A Váradi egyszerűen olyan embert jelöl, aki egy vár, erődítmény körül valamilyen szolgálatot végzett. Ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy cigány név lenne. A névforma a legtöbb nyelvben megtalálható. Angolul a Castle hasonlít hozzá. Persze a fajgyűlölők az azonos című sorozat főhősén is biztos fel fogják fedezni a jellegzetes cigány vonásokat.
2017. júl. 7. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Vvszilvia1 válasza:
Az én vezetéknevem is Várady, ugyan y-nal, de sem édesapámnak, sem a további felmenőinknek köze sem volt a cigány vérvonalhoz.
2019. febr. 5. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim válasza:
En is Váradi vagyok és imádom a vezetéknevem 😊😊
2020. jan. 7. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim válasza:
Én vezetéknevem is Váradi, de én cigány származású vagyok. Imádom 😊
2021. jan. 9. 01:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:
Várady y-vel nemes váradyt jelent 1480.julius.27 kapták
2021. febr. 1. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
100%

Üdvözletem.

Szintén Váradi a családnevem!

Magyar állampolgár vagyok!

A felmenőim között,Roma nem,de Mongolok viszont vannak!

Roma Váradi-t,én személy szerint nem ismerek.

Ha az ön gondolatmenetén megyek tovább, tisztelttel,így roma Magyarországon az összes személy?? aki a Horváth,Szabó,Tóth,Csizmadia,Szín, Varga,Kovács,Dudás,Fazekas,Lázár,Somodi stb.. Vezetéknevet viselik,mert vannak köztük romák is?

De akkor ennyivel lehetnék pl,Német,vagy Orosz nemzetiségű is,mert ismerek köztük Váradi-t.

2021. okt. 6. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!