Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Találtam egy nemesi felmenőt...

Találtam egy nemesi felmenőt (valószínűleg kisnemes). Hol tudnék a családról több információt megtudni?

Figyelt kérdés

1835-ben született az említett ős. (FamilySearch-on kutatok.)


Ezt a két linket találtam:

[link]


[link]


2018. okt. 12. 22:07
1 2
 1/13 anonim válasza:
52%
Azt kisnemes v főn. a wikiben is megtalálod. Ha utóbbi, üdv a távoli rokonságban :)
2018. okt. 13. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
Kutasd tovább a családot az anyakönyvben amedig lehet meg kutathatsz nemesi összeírásokban vagy esetleg ha maradt fent népeség összeírásokban is lehet hogy így többet megtudsz acsaládrol
2018. okt. 14. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
Elözö vagyok megprobálhatod a királyi könyveket ott benne van a nemesités akár a címer is vagy a levéltárban vagy az adatbázisokonline oldalon a címerleveles adatbázist is
2018. okt. 14. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

Annyit tudtam meg még az anyakönyvekből, hogy nemes érdembéresek voltak. Egy felvidéki faluból származik a család, ahol az anyakönyveket böngészve, több y végű nevet találtam, ahova a nemes be volt írva. Amennyire tudom léteztek kisnemesi települések, talán ez a falu is olyan volt. Földművesek gyerekeivel házasodtak, ill. a család minden ága rajtuk kívül földműves/jobbágy, vagy esetleg kisiparos volt.


A férjem szépanyja (*1835) egyébként az első felmenő ezzel a névvel, az ő szülei (*1800) házassági és születési anyakönyvét is megtaláltam, de a nagyszüleinek már csak a neve van meg, a házassági anyakönyvüket már nem találtam meg abban a faluban, pedig több gyermekük is megvan.

2018. okt. 14. 23:12
 5/13 anonim ***** válasza:
Esetleg a környezö településeket is átnészheted az hogy egy család y-nal vagy csak sima i-vel írta az annyíra nem számit nemeségnél a házasági anyakönyv nem tartalmaza ki hol született vagyvéletkort?
2018. okt. 18. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Az anyakönyvekből tudtam meg, hogy nemesek, nemes érdembéresek voltak, be van írva az egyik mezőbe, nem csak az y utal erre.

Csak több bejegyzésnél is láttam ilyet, azért gondoltam, hogy kisnemesi település, mert már hallottam ilyenekről.

Amit még kinyomoztam az annyi, hogy 1712-ben kapták a nemességet (de ugye nem a királytól, mert érdembéres nemeseknél máshogy van), és ezt a típust általában katonai szolgálatért szokták adni, 1711-ben volt a Rákóczi szabadságharcot lezáró béke. Talán abban harcolt az illető, amiért kapta. De ez utóbbi csak feltételezés.

2018. okt. 18. 22:18
 7/13 anonim ***** válasza:
Nem értem ha nem az uralkodótól kapát a nemességet mégis kitől? Csak uralkodó adományoszhat nemesi címet
2018. okt. 21. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
Az érdem béres az foglalkozás nem nemesi cím kisnemes volt valószínűleg aki béresként dolgozót
2018. okt. 21. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
7-8-as válaszoló földesúrtól, főnemestől kapta, aki a saját birtokából adományozott. Érdembér-t kapott, amit általában katonai szolgálatért szoktak adományozni, ez nem azt jelenti, hogy béres volt. Régebbi anyakönyvbe nem feltétlenül a foglalkozást írták, hanem pl. azt, hogy "nemes" vagy "nemtelen".
2018. okt. 23. 14:41
 10/13 A kérdező kommentje:

Érdembér adás:


[link]

2018. okt. 23. 14:45
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!