Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Hogyan ne legyen lelkiismeret...

Hogyan ne legyen lelkiismeret furdalásom ebben a helyzetben?

Figyelt kérdés

Elköltöztem.


Anyámnak jó pár éve új pasija van. Azóta elhanyagol minket érzelmileg is, fizikailag is.


Semmi nem volt jó neki, mindig belekötött mindenbe (de szószerint, amibe csak lehetett) , a pasijának meg mindent megtesz mai napig.

Ha valamit elmondtam neki mindig visszaélt vele.


Minden pénzemet elszedték amit valahogyan összekapartam.


A testvéreimmel sosem volt jó kapcsolatom. Mindig belekötnek a terveimbe, abba amit éppen csinálok. Nem az a tipikus testvérveszekedés ami mindehol van, hanem ha eljártam edzeni, akkor jajj kinek akarsz tetszeni, hülye vagy h eljársz. Ha szabadidőmben tanultam, akkor jajj ne játszd az eszed.. Stb

Egymást is marják, nem csak engem,de én ezt utálom.


Azóta megszüntettem a kapcsolatot velük, nem veszem fel a telefont sem, nem írok vissza.


Tudom h jogos és ezt kellett tennem a saját lelkinyugalmam érdekében,hogy ne érezzem rosszul magam, de mégis úgy érzem cserben hagyom őket és mégis ők a családom,támogatnom kéne őket.


Sok mindenen mentük át, az apám iszákos volt nehéz időszak volt. Anyám nagyon jó anya volt akkoriban, de ez már rég nincs így.


Mit kellene tennem, hogy ne érezzek bűntudatot azért, mert tök jogosan nem beszélek velük és nem adok nekik pénzt?



2020. ápr. 25. 19:10
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Mikor költöztel el? Az sem lényegtelen. A lelki leválás is idő.

Illetve én biztos elmennek feldolgozni pszichológus/tanácsadó/családallito stb. segítségével.

2020. ápr. 25. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim válasza:
91%
En nem eltem at ilyet de megertelek. Valoszinuleg rossz a tanacs amit adok, inkabb nem is tanacsnak szanom csak elmondom valoszinuleg en mit tennek. Nekem is buntudatom lenne ezt megertem, de szerintem ha keresnek az szerintem mar eleve jo. Ha nem ‘tipikus testveri veszekedes’ lett volna akkor ugy gondolom nem is keresnenek. Elhiszem hogy nem ugy erzed hogy sima testveri veszekedes, en se igy erzem amikor a testverem es a szuleim basztatnak, de aztan eajovok, hogy mindenki masna is ilyenek (legalabbis a kornyezetemben). Egyebkent a testvereimet nem hanyagolnam el, de amit az anyukadrol irtal lehet en sem keresnem egy ideig. Sot oszinten szolva kicsit szandekosan buntudatot keltenek benne, akarmennyire is gonosznak tunhet ez. Mivel azt irted egyszer valamikor jo anya volt nem volt mindig ilyen 100% hogy meg mindig az legbelul, de tudod a szerelem nem csak fiatalon vak. Ugyis rosszul fogja erezni magat. Mindenesetre sajnalom hogy ilyen helyzetben vagy.
2020. ápr. 25. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Úgy, hogy nem hallagatod meg őket soha, hogy ne tudjanak benned bűntudatot kelteni.


magadnak pedig szépen mantrázold azokat a súlyos sérelmekete, hibálkat, bánöket, amiket leírtál, és amiknek áldozata vagy. Újra meg újra.


És mondd el mindig:


- ők a hibásak, nem én.

- Azt érdemlik, amit kaptak tőlem.

- Nyugodjanak békében (akkor is, ha élnek!).

És soha többé, semmifélle kapcsolatot ne tartsd velük. Érted? SOHA!

2020. ápr. 25. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
67%
Ez nem lelkiismeret furdalás, hanem ingerhiány. Eddig a családod felől jöttek a napi ingerek, most nem jönnek semmiféle ingerek, mert nem építettél még fel saját életet saját célokkal.
2020. ápr. 25. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.mindenkinek ment a zöld kéz.


Kedves 1: lassan egy éve lesz, hogy elköltöztem... És igen lehet, hogy egy pszichológus nem ártana. Bár nem tudom ez ettől megszűnne-e. Egy próbát megér.


És egyébként a 2. és 3. kommentelő gondolatai fogalmazzák meg az "őrlődésemet". Ezek vannak bennem is. Teljes eltávolodás és mantrázni, hogy nem én vagyok a hibás... Vagy egy időre eltávolodni de kapcsolatban maradni.


Kedves utolsó. Megértem a felvetést,bár nem tudom az ingerhiány hogy keverhető össze a lelkiismeretfurdalással.

És emellett vannak céljaim, dolgozom is érük :) Azt tanulom, amit mindig is akartam és van egy munkahelyem is, ahol szeretnek. Van egy párom, akivel boldog vagyok.

Tehát nem hiszem h ez lenne a probléma :)

2020. ápr. 25. 22:39
 6/8 anonim ***** válasza:
Én általában úgy szoktam a lelkiismeret furdalást levetkőzni hogy végiggondolom h igazából ha x,y a helyembe lépne, valószínűleg pontosan ugyanazt tenné, amiért én lelkiismeret furdalást érzek most, tehát ezek szerint mégiscsak ez a helyes döntés és ezzel értelmét veszti a bűntudat. Én ebben a helyzetben le se szarnám a negatív családtagokat.
2020. ápr. 26. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 1Léna ***** válasza:

Nem könnyű, de a hozzátartozóinkat meg kell tanulnunk elfogadni és szeretni a gyengeségeikkel együtt.

Nem véletlenül írtam gyengeséget, mert mindannyian rendelkezünk ilyenekkel. Ha magunkról beszélünk akkor így mondjuk, ha másokról, akkor már hibát említünk. Nos vannak erősségeink is, így tudjuk a családban előforduló gyengeségeket megtámasztani egy másik családtag erősségével. Így lesz meg a helye, feladatköre minden személynek a családban. Neked sok élettapasztalatod lett, ne hagyd, hogy a harag örökre elválasszon tőlük. Persze nem javaslom, azt sem, hogy mindent állíts vissza ahogyan volt. Nem. Most van lehetőséged átgondolni, tervezni. Fenntartható velük a kapcsolat úgy ha vigyázol az érzékenységi területekre. Eleinte tisztesebb távolságból, mondjuk telefonon, vagy interneten, udvariassági kérdésekkel. Azután meglátva a reakcióikat (Ők is változhattak, jó esetben) lépésenként közelítve, nyilvánvalóvá téve a Te határaidat. Mert nem gondolatolvasók. Pl.: Nem adhatok pénzt nektek mert szükséges az én életvitelemhez, és nem is lakok otthon. Persze ez nem jelenti azt, hogy extrém helyzetben aminél erős a belső késztetésed akkor se adj. De ez például lehet egy kijelentés amihez igazodhatnak.

Elmondhatod, vádaskodás nélkül, (ez nem könnyű) csak a fájdalmas érzelmeidet. Pl.: Amikor helytelennek ítélődnek a cselekedeteim, akkor egy csődtömegnek érzem magam. Olyannak aki képtelen önállóan jó döntést hozni.

Annyira leírhatatlanul rossz érzés amikor forintról forintra kuporgatok valamire, azután le kell mondjak róla. Mintha érdemtelen lennék arra, hogy megvalósuljanak az álmaim.

Thomas Gordon ennek a fogalmazásmódnak a szakértője, én a Szülői eredményesség tanulása című könyvéből olvastam. A módszer minden más kapcsolatunk területén használható. nagyon nehéz megfogalmazni az érzelmeinket vádaskodás nélkül, de ha sikerül, akkor elvileg a másik fél szeretetből, megváltoztatja a viselkedését. Jó esetben figyelembe veszi sérelmünket, és nem akar újabb fájdalmat okozni.

2020. ápr. 26. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Én egy kicsit idősebb vagyok, mint Te, màr régebben történt, hogy elköltöztem, csalàdi okok miatt. Anyukàm skizofrén volt.

Akkor ezt éreztem a legjobb döntésnek. Azóta eltelt jó pàr év, és az idő is ezt igazolta, hogy jó döntés volt. Így legalàbb lehetett életem, munka, pàrkapcsolat, baràtok. Kiszakadtam egy mérgező környezetből. Én így is azt gondolom utólag is, hogy épphogy az utolsó pillanatban jöttem el, mielőtt még teljesen beràntott volna az a helyzet.

Tudom, lehet hogy egyrészt önző dolognak tűnik összecuccolni és otthagyni mindent, de dönteni kell, és hidd el, jobb, ha magadat veszed előre, ők màr tönkretették az életüket, döntöttek, a tiéd még indulhat újra tiszta lappal, nem kell, hogy Te is lecsúszott legyél. Amit feccölsz beléjük energiàt, idővel ràjössz, hogy felesleges volt, jobban jàrsz, ha magadra fordítod.

Bűntudat pedig attól van, mert az ember alapvetően azt akarja hinni, hogy az anya-apa egység létezik, és én màr tudom, hogy ami nincs, az is mocskosul tud hiànyozni az embernek, a szülői szeretet, törődés, és ez amíg élsz, elkísér, de ez nem hiba, ez természetes.

Kívànok kitartàst, terveket, szép életet. Idővel àtértékelődik minden, még a gyerekkori sérelem is, és elhomàlyosul, elhalvànyulnak az emlékek. Sokat ne élj a múltban, mert csak annyi értelme van, hogy tisztàn làss, de onnantól le kell tenni, mert visszarànt. Ha majd így lesz, akkor megbocsàtasz nekik, és élsz tovàbb.

2020. ápr. 27. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!