Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Mi jut eszetekbe erről a...

Mi jut eszetekbe erről a vezetéknévről?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Mit jut eszetekbe először erről a vezeteknevrol hogy Oláh?

Pl: Oláh Monika, Oláh Réka, Oláh Zsuzsanna, szóval "normális* nevek, nem Dzsesszika és társai. Ha pl telefonon beszéltek valakivel, és bemutatkozik úgy hogy" Jónapot Kívánok, Oláh Réka vagyok, és XY miatt telefonálok " rögtön azt hiszitek cigány/roma az illető, esetleg a hang/ beszed alapján ítéltek? Mi jut először eszetekbe róla?

A fenti nevek random nevek, nem a sajátom egyik sem :)

Köszönöm szépen a válaszokat


2021. jan. 15. 15:16
1 2 3
 21/27 anonim ***** válasza:
84%

Az Oláh családnév alapvetően nem roma származásra utal. Érdemes utánajárni, és egyből kiderül.

"Előzménye, az ószlávban használatos wlachi népnév valamennyi újlatin népre vonatkozott. A különböző nyelvekben másként alakult a szó jelentése. A magyarban a vlaszi ’itáliai’, a vlah ’moldvai és havasalföldi’ jelentésű lett. Mivel a magyar nyelv több nyelvjárása nem tudta ejteni a -v- réshangot (csak a bilabiális --t ismerte), és a szókezdő mássalhangzó-torlódást sem kedvelte, azt többféle módon oldotta föl. Egyike ezeknek a szó elején a v- magánhangzóvá válása (vokalizálása, pl. vnuk > unoka), így lett a vlahból *uláh ~ oláh. A név végi -h azonban elnémult (pl. a méh, pléh szavakban), szabályos kiejtése tehát Olá. Mint minden népnév, akkor is ragadványnévvé, abból családnévvé lett, ha a személynek semmi köze nem volt a névben jelölt néphez, de ahhoz hasonló ruhát viselt, hozzájuk hasonlóan viselkedett, beszélte a nyelvüket, vagy csak egyszerűen arról a vidékről származott, környékükről költözött új lakhelyére."

2021. jan. 15. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/27 anonim ***** válasza:
100%

Nekem a Oláh-ról a románok jutnak eszembe. De itt inkább a szón, s nem a neven van a hangsúly.


Amúgy semmi érdekes.

2021. jan. 15. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/27 anonim ***** válasza:
100%

Az oláh (valah) szó azt jelenti, hogy román nemzetiségű, külföldön pedig gyakran osszekeverik a romát a románnal 🙂

Erdélyi vagyok, itt az Oláh vezetéknév elég gyakori, szóval én nem asszociálok rögtön cigány származásra. Viszont hallottam, hogy Magyarországon az Oláh név kb olyan, mint a Kolompár 🙃

2021. jan. 15. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/27 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, igen, sajnos eléggé gyakran látom én is hogy már tipikusan román név esetén egyből megy a szemétbe. Míg pl. egy németes hangzású név esetén sokkal jobb értékelést kap mint pl. egy Kiss vagy Nagy XY.

(Kiss mondjuk angol nyelvterületen okoz gondot.) :-D

2021. jan. 15. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/27 anonim ***** válasza:
54%
Ismerek egy Kiss Nikolett születésűt, akinek pont ezért kellet nevet váltania, angolosítania, mert a Kiss » Csók egy üzleti tárgyaláson komolytalanná teszi.
2021. jan. 15. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/27 anonim ***** válasza:
91%
Van olyan hogy oláh cigányok. Módosabb romaféle. Ez jut róla eszembe.
2021. jan. 15. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/27 Manócska1 ***** válasza:
100%
ismertem egy Oláh vezetéknevűt és nem volt roma
2021. jan. 27. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!