Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » A kakukkfióka jelenség minden...

A kakukkfióka jelenség minden társadalmi csoportban hasonló arányban fordul elő?

Figyelt kérdés

A mai napig eléggé tabusított dolog, pedig ez már az ősidők óta létező jelenség volt, hogy a biológiai apa más, mint akivel az anya törvényes kapcsolatban él. Angliában végeztek erről kutatásokat és 10-15% körüli arányokat találtak a második világháború előtti időkben, a háború alatt még tovább is növekedett, tehát messze nem annyira ritka, mint elsőre gondolnánk.

A filmekben persze mindig nagyon ütős sztorikat lehet az ilyesmiből írni, mert valaki felnőtt korában tudja meg, hogy más az apja, mint akit annak hitt vagy nem is a vérszerinti gyereke az illető és akkor jó nagy balhé, bonyodalom kerekedik ebből. Ezek azért nagyon súlyos dolgok, ha éveken keresztül hazudnak erről egymásnak az emberek.

A romáknál vagy a szegényebb társadalmi csoportoknál ez inkább közismert, hogy sok ilyen eset fordul elő, de filmekben meg pont, hogy gazdag embereket mutatnak be, akiket ezzel csapnak be, szóval felsőbb körökben is lehet. Mondjuk manapság már létezik DNS vizsgálat, ahol tisztázható ez a kérdés, de azt is manipulálhatják és régen tényleg nehéz volt bizonyítani ilyesmit.



2022. okt. 31. 12:55
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
89%
Ez itt nem a Statisztikai Hivatal, rossz helyen kérdezősködsz.
2022. okt. 31. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
95%

"Angliában végeztek erről kutatásokat és 10-15% körüli arányokat találtak a második világháború előtti időkben"

. Hát, nem tudom, milyen eszközzel lehetett kivitelezni.

De amiről én tudok, arról tudomásom szerint kiderült, hogy nem igaz. Mindenesetre bármilyen felmérés esetén érdemes utána nézni a módszernek, illetve ha van, akkor metaelemzésnek.


"A romáknál vagy a szegényebb társadalmi csoportoknál ez inkább közismert, hogy sok ilyen eset fordul elő"

. Erről én most hallok először. Kíváncsi vagyok, Te honnan vetted ezt.


Kérdésedre válaszolva: kérdés, mi alapján osztanád csoportokra a társadalmat, de általánosságban nem feltételeznék nagy eltéréseket.

2022. okt. 31. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Egyrészt, mint az első írja, ezt nem igazán lehet statisztikailag mérni, tehát már a százaléknyi becslés is nagyon fals lehet.


Egyébként nyilván létező jelenség, de szerintem sokkal kevésbé, mint azokban az időkben, amikor még fejletlenebb volt a védekezés és nem volt szokás elválni.

2022. okt. 31. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

#2

A romákat azért írtam, mert vannak ilyen viccek, hogy a bátyja valakinek az apja is egyben meg hogy úgy össze-vissza élnek szexuális életet, de lehet ez csak sztereotípia.

A társadalmat meg leginkább gazdasági alapon gondoltam felosztani, tehát szegényektől a szupergazdagokig.

2022. okt. 31. 13:25
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
Én a 10-15%-nál jóval alacsonyabb arányokat olvastam valahol (pár százalék). Ha megtalálom elküldöm.
2022. okt. 31. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

No, itt van.


[link]


Én egyetemi bejelentkezéssel meg tudom nyitni a teljes cikket, ha valaki mindenképp úgy akarja látni ahogy írják akkor bemásolom a releváns részeket. A lényeg hogy ez a kutatás az említett jelenséget vizsgálja, és számos korábbi eredményt is összegez. Arra a következtetésre jut, hogy a magas 10-20-30%-os becslések nagy része nem vezethető konkrét kutatási eredményekre, hanem -bár számos tanulmány egymásra épülve hivatkozik ezekre- azok végső soron anekdotákon, hallomáson, egyetemi előadásjegyzeteken és egyéb nem megbízható forrásokon alapulnak. A magas becslések másik része pedig módszertanilag hibás kutatásokon, például ha az apasági teszteken megjelent eseteket vizsgáljuk az már értelemszerűen nem lesz egy véletlenszerűen vitt minta, mert azok fordulnak ehhez az eszközhöz ahol eleve felmerült valamiféle gyanú.


Ezután ismerteti a tudományos szempontból megbízhatóbbnak ítélt kutatásokat, azok jellemzően 0.5-4% közötti alacsony értéket mutatnak, a szerzők maguk a saját kutatásukban 0.94%-ra becslik a "kakukkfiókák" arányát.

2022. okt. 31. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%
Igazából ezt nagyon nehéz pontosan emgbecsülni, szóval biztosat sosem fogunk tudni.
2022. okt. 31. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%
A hatos cikkje nagyon jó. Én is tanultam sok társadalom statisztikát, és úgy gondolom, hogy ezt nem lehet igazán mérni. Módszertanilag kb esélytelen valóban társadalmilag reprezentatív kutatást csinálni, nem még azt megbecsülni, hogy melyik társadalmi osztályokban gyakoribb.
2022. nov. 1. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
86%

"...a biológiai apa más, mint akivel az anya törvényes kapcsolatban él."


Az a hiba, hogy már eredendően azt feltételezed, hogy a hivatalos férj nem tudja, hogy nem a saját gyerekét neveli.


Olyan helyzet is lehet, hogy elhúzódó válás esetén, ami akár évekig is tarthat, már az új párkapcsolatában lesz terhes a nő, de a mai magyar jogszabályok szerint a férj lesz hivatalosan az apa.


Még a mesterséges megtermékenyítés előtti időkből számos olyan anekdotát olvasni, hogy a bizonyítottan meddő apa belement olyan megoldásba, hogy anya akkor mástól essen teherbe, mert a lényeg az utód volt, mindegy, ha mástól.



De a minap olvastam, hogy a régi időkben "nem számít, ki kakasolta, az én tyúkom tojta" Igaz, akkoriban az volt a lényeg, hogy szülessen gyermek, hiszen ez vitte előre az életet.

[link]

2022. nov. 2. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

#9

Hmm, ez érdekes, valóban régen lehetett ilyen mentalitás is, de a filmekben általában úgy mutatják, hogy a férj nem tud róla, hanem úgy sejti övé a gyerek és derült égből villámcsapásként éri mikor megtudja az igazságot. Biztos vannak emberek, akik ezt könnyebben kezelik, de azért az ember ösztönös érdeke, hogy ha már vállalja a szülői gondoskodás adta nehézségeket, akkor a saját genetikai állományát adja tovább és minden áron védje a saját "fészkét" idegen behatásoktól.

2022. nov. 2. 13:21
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!