Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Ha elhunyna egy családtagotok,...

Ha elhunyna egy családtagotok, felajánlanátok a szerveit?

Figyelt kérdés

Ha lehetőség lenne, hogy más emberek megkaphassák a szerveit a szerettednek, akkor ti felajánlanátok?

Valahol ugye teljesen érthető, hogy más embereken segíthess vele, hiszen a te családtagodnak már nincs rá szüksége, viszont közben nagyon rossz érzés, hogy míg te gyászolsz és szomorú vagy, valaki tovább fogja élni vele az életét és lehet pont nem egy jó embernek segítesz vele, de lehet épp egy olyannak, aki teljesen megérdemli és egy új esélyt kap az életre ezzel.


2023. aug. 11. 08:38
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
96%

Nem kell felajánlani: "Magyarországon halála után mindenki szervdonornak tekinthető, amennyiben erről életében nem nyilatkozott írásos formában másképpen."


Ha kérnének beleegyező nyilatkozatot, akkor én hozzájárulnék.

2023. aug. 11. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
13%
Magyarországon az állam tulajdona a halott és kilopnak belőle minden szervet ha van rá mód(még a halál előtt).
2023. aug. 11. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
94%

Magyarországon úgy van a szabályozás, hogy ha az elhunyt életében nem tiltakozott a szervei felhasználása ellen, akkor felhasználhatók a szervei - a gyakorlatban persze ez valószínűleg úgy történik a kórházban, hogyha van elérhető családtag, őt megkérdezik erről és nyilván ha ő állítja, hogy a Pisti tutira nem akarta, akkor azt elfogadják. Kivétel ha kiskorú hal meg, ott kell a szülő beleegyezése írásban.


A kérdésre válaszul: nem tudom, nem voltam ilyen helyzetben, így érzésre azt mondanám, hogy jó érzés, hogy valaki más élete megmenthető a szervvel illetve azt gondolom, picit ezzel “tovább is él” az elhunyt (ami nyilván inkább egy vigasz). Arra nem hiszem, hogy gondolnék, hogy mi van ha “rossz ember” kapja, hiszem ezt nem tisztem eldönteni.


De lehet a konkrét helyzetben hallani sem akarnék arról, hogy a szerettemet “kipakolják”.

2023. aug. 11. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 A kérdező kommentje:

Kiskorú esetén, csak akkor kezdhető meg, ha a törvényes képviselő hozzájárult és nyilatkozatot tett.

Köszi a válaszokat.

2023. aug. 11. 08:50
 5/19 anonim ***** válasza:
93%

Nem Magyarországon élek. Nalunknpar éve vezették be a törvényt, hogy amennyiben nem nyilatkozol, donor vagy. A nyilatkozat konkretan 4 féle lehet:

igen, beleegyezem,

nem, nem egyezem bele

a partneremé/családomé a döntés joga

egy általam megnevezett személyé a döntés joga.

2023. aug. 11. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
92%

Ha szükséges lenne a hozzájárulásom, akkor igen.

Boncoláskor sajnos ígyis-úgyis "kipakolják", így ez "nem tartana vissza".

Bár mélységesen gyászolnék, önzőségnek tartanám ennek megtagadását. (Persze én nyilván ezt úgy mondom, hogy tudom a közeli hozzátartozóimról milyen a hozzáállásuk és ha erről nyilatkozniuk kéne még életük során, már rég fel lenne tüntetve, hogy donorok - Talán Amerikában ha jól emlékszem így működik).

2023. aug. 11. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 Laylah ***** válasza:
93%
Tudtommal, amikor anyám meghalt 11 éve, akkor még nem volt automatikusan donor a halott (bár anyám "csak" agyhalott volt, nem volt esély a felébredésre). Apum beleegyezett a szervek felajánlásába. Később kaptunk egy levelet, amiben leírták, hogy milyen szervet milyen embereknek adták át (neme, kora, betegsége).
2023. aug. 11. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
90%
igen, és meg is tettük.
2023. aug. 11. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
91%
Igen, és a sajátomat is. Nekem már nem fog kelleni.
2023. aug. 11. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
88%
Persze hisz Ő már mire használná őket?
2023. aug. 11. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!