Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Hogyan bocsássak meg az anyámnak?

Hogyan bocsássak meg az anyámnak?

Figyelt kérdés

Nagyon szar gyerekkorom volt, anyám soha nem bírt szeretni és elfogadni. Eszközként használtak a szüleim a szar házasságukban, folyamatosan veszekedtek egymással és velem, megaláztak, kinevettek stb. A másik oldal, hogy kifelé viszont anyám állandóan dicsekedett velem, egészen a valótlanságig elment ebben. Amúgy ránézésre rendezett család voltunk, elég jó anyagiakkal, én is szinte mindent megkaptam.


Néhány kamasz és fiatalkori öngyilkossági kísérlet meg durván depressziós epizód után elkezdtem pszichológushoz járni, és azt hittem, már feldolgoztam az egészet, de nem... Újabban megint iszonyúan elkezdett irritálni anyám, hogy mindenbe beleszól, mindig elégedetlen velem, csúnyának és butának tart (mások szerint feltűen szép vagyok, két diplomám, 3 nyelvvizsgám van). Erre sajnos úgy reagálok, hogy mogorva és ingerült vagyok vele, bántom, sértegetem, és állandóan a fejéhez vágom, milyen szar anya volt. Vagy ha pl zsarol, hogy miért nincs már unokája, akkor azt mondom, hogy a gyerekét se bírta szeretni, minek neki unoka. És így tovább a végtelenségig. Néha már szinte sajnálom, hogy ezt csinálom vele, de egyszerűen nem bírok hozzá kedves lenni, és a szívem mélyn azt kívánom, szenvedjen egész életében, amiért elcseszte életem első huszon-iksz évét. Mit tegyek, hogy normálisabb bírjak vele lenni, hogy meg tudjak bocsátani neki, és ne akasszon ki állandóan?

(28 éves lány vagyok.)


2009. jan. 17. 17:13
1 2
 1/15 anonim válasza:
63%
anyukád tönkre tette a gyermekkorodat, te meg tedd tönkre az ő életét! ez lenne a megoldás?? már majdnem 30 éves vagy, és bármennyire fáj, tisztelned kell a szüleidet, mert ha ők nem ilyenek, akkor nem lettél volna az, aki vagy (diplomák, nyelvvizsgák, stb...). csúnyának tart?? hát, akkor tojd le... (már bocsi) de ne foglalkozz az ilyen megjegyzéseivel. ő magát szépnek tartja?? mert ha 50 év körüli, és tökéletesen néz ki, akkor nincs több kérdésem... mindketten elég felnőttek vagytok már, és te sem vagy kamaszlány, h. állandóan veszekedjetek, beszéljétek meg, ki tudja, mennyi időt tudtok még együtt tölteni az életben. és ha ez sem használ, akkor hanyagold néhány napig, hadd keressen ő, és talán ráébred mit rontott el... remélem segítettem valamit, és szurkolok nektek!!
2009. jan. 17. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
96%

Jól gondolom, hogy együtt laksz vele?

Ha teheted, próbálj meg elköltözni. Akár úgy, hogy elmész valahova messzire tanulni néhány hónapra... a távolság majd megmutatja, milyen viszonyban is vagytok. Neki is, meg neked is.

2009. jan. 17. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
89%
Kerülj tőle minél távolabb, az majd megoldja. Jobb távolról szeretni, mint közelről utálni. Nekem apám tette tönkre... és én így vagyok vele, hogy amint adódik az anyagi lehetőség, húzok innen a fenébe, és megpróbálok anyun is segíteni valahogy, mert őt is szokta bántani. De velük együtt nem.
2009. jan. 17. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 yuda ***** válasza:
100%

A megoldás egyszerűbb,mint ahogy túlbonyolítod:

-azt írod,a szíved mélyén még bosszúért kiáltasz--ez épp az ellentéte a megbocsátásnak,nem is érthető mit akarsz teljesen,de gondolom épp ezt szeretnéd most tisztázni: ebben szeretnék segíteni.


A megbocsátás első lépése,hogy mag AKARSZ bocsátani.El kell döntened,hogy valóban akarod e?!-ez tényleg egy szívbeli döntés,a lelked mélyéből kell jönnie.Gondold alaposan végig!


Megbocsátásra egyébként nem neki, hanem neked van szükséged,ha nem akarod,hogy az életed további részét is elcsessze,hanem boldog életet szeretnél---mert ha nem teszed meg,akkor ez tovább fog őrlődni benned, amíg csak élsz.---Megbocsátani pedig azt kell, amit hibázott és az szörnyű.


Ha sikerült,akkor onnan fogod megtudni, hogy jó szívvel tudsz rá gondolni,és semmilyen kárát nem kívánod,még kicsit sem.


Ha a helyedben lennék, én meglépném, de a megbocsátás nem azt jelenti, hogy elfelejtetted a múltad, mert tapasztalatként ez még jól fog jönni, hasznodra válik---és nem kell vele szoros kapcsolatot tartanod,én biztos nem tenném,hanem megfelelő távolságban maradnék, különben újra megsérülhetsz.

2009. jan. 17. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:
Nem lakunk együtt, 160 km-re vagyunk egymástól. Viszont naponta felhív, vagy ha kérem, hogy ritkábban beszéljünk, akkor megsértődik.
2009. jan. 17. 17:42
 6/15 A kérdező kommentje:
Utolsó válaszoló: ha meg akarok bocsátani, hogyan tudom meglépni?
2009. jan. 17. 17:50
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

huh, ezt mintha en irtam volna az anyagi korulmenyeket meg a kifele magasztalast leszamitva (es en nem jartam picologushoz).

az a baj, hogy en hiaba probalkozok (es most mindegy, hogy tobb, vagy kevesebb sikerrel), babát várok, és realizáltam, hogy semmit sem változott, a gyerekemnek is azt fogja nyujtani, amit nekem..

szóval en letisztaztam vele nehany egyszeru szabalyt, és megmondtam, hogy ha egyszer rajtakapom, hogy nem tartja be, ott az ajto, nem akarom az eletben tobbet latni.


nem erdekel, mennyire csunya dolog, mennyire oreg, vagy maganyos (van egy feltesom, o az etalon, ot istenitette, en kis senki voltam, korhazbol se akart hazavinni, sajnalta, hogy nem fojtott meg a gyerekagyba, meg ilyeneket mondott mindig), nekem van egy boldog csaladom (a ferjem, es most szuletendo babank), és barmikor, gondolkozas nelkul oket valasztanam. egy fel percig sem gondolkoznek. és ha barmi veszelyezteti oket, esetunkben o, akkor soha tobbe viszont nem latasra.


én 29 vagyok

2009. jan. 17. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 yuda ***** válasza:
100%

Utolsó vagyok: most írtam le,úgy látszik nem ment át :)


tehát:végig kell gondolnod,hogy valóban meg e akarsz bocsátani-gondold jól végig,mert egyenlőre bosszúra szomjazol-azt írod. Ha sikerült igazi döntést hoznod ezügyben,akkor már átléptél a második stádiumba,hogy meg is AKARSZ.EZ fog bevinni az utolsó szintre,hogy át is éled magát a megbocsátást úgy ahogy leírtam,leteszteled magad-ha már nem kívánsz neki kicsi rosszat sem,akkor sikerült--tehát magadban kell lerendezned,akár mond is ki hangosan addíg,amíg nem lesz eredménye-egy idő után érezni fogod érzelmileg.

Nem azt állítom,hogy egy perc az egész,de ha igazából akarod,akkor nem lesz olyan sok idő,de ez lelked mélyéből jön, ezért ez a mélység időigényes.---ha még mindíg kell segítség,szerintem menjünk át privibe.

2009. jan. 17. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
91%
Nem megbocsátanod kellene neki, hanem elfogadnod olyannak, amilyen. Az anyák is csak emberek, hoznak jó és rossz döntéseket, nem mindig sikerül úgy viselkedniük, ahogyan az a nagykönyvben meg van írva. Valószínűleg anyukád is érzi, hogy elcseszte a dolgokat gyerekkorodban, ezért is próbál most úgy kompenzálni, hogy a nyakadon lóg, és naponta hívogat abban az életkorban, amikor más anyák már rég elengedték a gyereküket. Igazán az segítene, ha egyszer leülnétek, és úgy igazán átbeszélnétek mindent, ha átlátnád a gyerekkori történéseket, veszekedéseket az ő szemszögéből is. Valószínűleg nincs egy könnyű természete, de hát nem lehetünk mindannyian egyformák. Hidd el, mivel minden családban emberek élnek együtt, szinte mindenhol vannak így-úgy megoldott vagy megoldatlan feszültségek, csak kívülről látszik úgy, hogy mindenki más harmonikus otthonban nőtt fel, és csak neked jutottak ilyen alkalmatlan szülők. Gyerekkorodban nem tehettél mást, minthogy szenvedtél a körülményektől, így felnőttkorodban viszont aktívan alakíthatod őket. Ha harmonikus kapcsolatot szeretnél az anyukáddal, tegyél érte! Ne arra hegyezd ki a figyelmedet, hogy szerinted hogyan viselkedik egy tökéletes anya, és ennek mennyiben nem felel meg ő, hanem hogy mit tehetsz azért, hogy egy másik felnőtt emberrel (aki épp az anyukád) jó viszonyt alakíts ki.
2009. jan. 17. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Tegyük fel, hogy elkezd piszkálni...mindegy mivel..ami arról szól, hogy Te milyen vagy...

Akkor olyasmire vonja a figyelmed, ami igazából nem lehet probléma neki. Mert az hogy hogyan nézel ki, vagy van-e unokád pl. az nem lehet neki gond.

Nem arról beszél, ami az igazi baja...ezért nem tudod megfogni, megérteni. Minél inkább koncentrálsz arra amit beszél, annál inkább máshová terelődik a figyelmed.

(Egyébként fordítva is így van....amikor múltbéli jellemét veszed elő te).

Egy olyan világra - a vitára - figyeltek, ahol egyikőtök valódi gondja sem jelenik meg.

Ebben a világban nem látszik semmi lényeges.....ez csak arra lesz jó, hogy 2 ideges ember legyen.


Én sem tudom, hogy mi van anyukáddal...

De talán érthetőbb ha felvetek egy pár dolgot:

Lehet,hogy egyedül érzi magát? Lehet, hogy épp azt akarja, hogy kedves legyél vele? Lehet, hogy az unoka ürügy a személyes találkozásra?

Gondolom neked is az lenne jobb, ha "ma,most" kedves és törődő lenne (ami nem az uralkodását jelentené), mint az, hogy egy elvi vitában leygőzd.

HA ráérzel, hogy mást beszéltek mint ami a valóság....akkor el lehet kezdeni a javítást.


Abban a pillanatban tudod majd megbocsátani azt amit manapság tesz....ha megérted a mai mély okait benne.

(Még a régit is megtudnád, ha az akkori okok a szemed elé kerülnének.)

Viszont csak akkor érted meg, ha kimondja...


Úgy kell beszélned, hogy tereld a beszédét saját magára.

Mi bántja? Mit szeretne? ez lenne a lényeg.

Csak példaképp:

ha "csúnya vagy" az te vagy, ...messze jártok..

ha "nincs unoka"...az már közelebb van (mert egy igazi unoka már az ő igaz unokája)...de még mindíg messze vagytok..mert nem magáról beszél..

ha egyedül érzi magát, ha unatkozik, ha jóvá akar valamit tenni, mert bántja a múlt, az már ő.


Annyit tudnék javasolni, hogy te szedd össze, hogy mit fogadnál szívesen tőle.....Ha magadban el tudod választani

a mai igazi problémáidat vele kapcsolatban a valótlantól, akkor jobban fog menni a kérdezés.


Ha tolerálod a viselkedését (hagyod, hogy idegesítsen) azzal nem fog változni semmi szerintem.

Ne hagyd... ne vedd komolyan amit beszél, amíg "ordít", hogy mellébeszél.

Ha az előbbi dolgot sikerült érthetően leírnom...akkor remélem látszik, hogy ez egyikőtöknek sem jó hosszú távon.

Az a bizonyos anya-gyerek szeretet ami jó lenne, ha lenne,

a megértésen keresztül jöhet.


Ha lenne még egy ember akit mindketten ismertek az is segíthetne....ha mégegy mondaná neki, hogy zavar téged és idegesít...Tehát az ő közeli környezetében egy olyan ember aki megért téged.

2009. jan. 17. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!