Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Mennyi most az árvasági...

Mennyi most az árvasági segély, és mi alapján állapítják meg?

Figyelt kérdés
A hasznos válaszokat előre is köszönöm.
2011. ápr. 9. 17:08
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Az ellátás összege


Az árvaellátás gyermekenként annak a nyugdíjnak a harminc százaléka, ami az elhunytat öregségi, rokkantsági nyugdíjként, baleseti rokkantsági nyugdíjként halála időpontjában megillette, vagy megillette volna.


A fenti bekezdésben meghatározott nyugdíj hatvan százaléka jár árvaellátásként annak a gyermeknek,

– akinek mindkét szülője elhunyt,

– akinek életben lévő szülője rokkant.


A hozzátartozói nyugellátások megállapítása során rokkant az, akinek az Rjtv. 1. §-ának a) pontjában meghatározott egészségkárosodása eléri az 50 százalékos mértéket. [Tny. 44. § (2)]


Ha a gyermek mindkét szülője után jogosult az árvaellátásra, azt az árvaellátást kell folyósítani, amelynek összege számára előnyösebb. [Tny. 56. § (1)-(3)]


Ha az árvaellátásra jogosultság megszűnik, de a jogosultsági feltételek ismét bekövetkeznek, az árvaellátást a megszüntetést követő emelésekkel, kiegészítésekkel növelt összegben kell újból megállapítani. [Tny.R. 64/A. §]


Ha a jogszerző nem nyugdíjasként halt meg, az árvaellátás alapját képező rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjat olyan összegben kell megállapítani, mint ami az elhunytat halála időpontjában

– a III. csoportos rokkantságra tekintettel megillette volna, vagy

– az I. vagy II. csoportos rokkantságra tekintettel megillette volna, ha az elhunyt I. vagy II. csoportos rokkantsága a rehabilitációs szakértői szerv által a halált megelőzően kiadott szakhatósági állásfoglalással igazolt.TnyR. 62. § (1) bekezdésének megfelelő alkalmazásával kell meghatározni. [Tny.R. 64/B. § (1)]


A hatvanszázalékos mértékű árvaellátást az életben lévő szülő rokkantságának megszűnése esetén a folyósító szervnek a változás (megszűnés) időpontját követő hónap első napjától kezdődően kell harmincszázalékos mértékű árvaellátásra módosítani (csökkenteni).


Ha a Tny. szerinti feltételek valamelyike (mindkét szülő elhunyt, vagy az életben lévő szülője rokkanttá válik) a harminc százalékos mértékű árvaellátás megállapítását követően, de még az egyéb jogosultsági feltételek fennállása alatt következik be, az ellátást a változás időpontját követő hónap első napjától kezdődően hatvan százalékos mértékűre kell módosítani (emelni).


Az árvaellátás összegét - ha azt a jogszerző elhalálozásának naptári évét követő időponttól állapítják meg - az elhunyt jogszerző olyan összegű saját jogú nyugdíjából kell meghatározni (megállapítani), amely a jogszerzőnek az árvaellátás megállapítása időpontját megelőző naptári év december 31-én járt volna azzal, hogy az árvaellátáshoz az emelés már a megállapítás kezdő időpontjának naptári évére is jár.


Az 1998. január 1-je előtt megállapított és a megszüntetett árvaellátásra való jogosultság újbóli megállapítása esetén az árvaellátás összegét afenti bekezdés alkalmazásával kell megállapítani azzal, hogy az árvaellátás összege nem lehet kevesebb a megszüntetés időpontja szerinti - az 1998. január 1-je előtt hatályos rendelkezések figyelembevételével megállapított - árvaellátás időközi emelésekkel növelt összegénél. [Tny.R. 64/B. § (2)-(5)]


A Tny. megfelelő alkalmazásával - jár az árvaellátás a mezőgazdasági szövetkezeti, illetőleg növelt összegű szakszövetkezeti öregségi, munkaképtelenségi járadékos, vagy erre haláláig jogot szerzett személy árvájának is.


Az árvaellátás összegének meghatározására a nyugellátások emeléséről szóló rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni. [Tny.R. 64/C. § (1)-(2)]


A 2007. december 31-ét követő, de 2011. január 1-jét megelőző időponttól megállapításra kerülő árvaellátás legkisebb összege [Tny. 56. § (4) bekezdése] havi 24 250 forint. [Tny.R. 64/D. §]

2011. ápr. 9. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Árvasági addig jár, míg az ember valahol tanul. Ha gimi után melózni mész, megvonják, ám ha felsőokt. nappali tagozatán folytatod a sulit, 23 éves korig folyósítják.

Akkor kaphatsz, ha félárva, vagy árva vagy.

Ha a szülőd közben esetleg újra házasodott, tovább kapod, mert az árvaságod jogán téged illet, a szülő házassága nem befolyásolja.


Én most azt hiszem, 30 ezer vmennyit kapok - asszem ebben az évben 500 ft-tal felemelték, de nekem eddig minden évben emeltek párszáz ft-ot.

2011. ápr. 9. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Röviden annyit, hogy a volt nejem rokkantnyugdíjas volt, én pedig csökkentett munkaképességű. A lányunk most 14, de természetesen tovább szeretne tanulni. Mégegyszer köszi a válaszokat.
2011. ápr. 9. 17:24
 4/6 anonim ***** válasza:
nekem 38000, változó
2013. febr. 12. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim válasza:

én idén majdnem 29ezret kapok havonta


17/ L

2013. júl. 24. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
És azt hogyan tudom papíron bizonyítani hogy az egyik szülőmet egyáltalán nem ismerem?
2014. jan. 9. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!