Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Az unokámra akarom hagyni...

Az unokámra akarom hagyni minden vagyonom, mennyi a köteles rész amit a lányomnak kell fizetnem?

Figyelt kérdés
Van egy 10 milliós házam a bankban 1,5 millió ft-om. A lakásban itt ott eldugva kb 3 millió. Mivel erről a 3 millióról senki nem tud,ugy gondoltam ebből kifizetem a köteles rész a lányomnak,csak nem tudom mennyi az. Beteg vagyok,nem sok van vissza,idejében akarok cselekedni és nem akaromh a lányom megtámadja a végrendeletem
2011. máj. 20. 21:44
1 2 3 4
 21/31 anonim ***** válasza:
93%

Ha nagykorú, akkor javasolnám az eltartási szerződést. Hogy a szülők ne támadhassák meg, egy ügyvédet fogadnék, aki mintegy "tanúként" vállalja, hogy az unokád eleget tett az eltartási szerződésben foglaltaknak.

Ugyanis ha nagyon pereskedhetnékje van a szülőknek, akár abba is beleköthetnek, hogy az unokádnak heti 5 alkalommal kellett volna főznie rád, de ő csak négyszer főzött.

Mindenképpen egy jó ügyvéddel irassátok meg a megbízási szerződést, mert az ügyvéden megspórolt pénz többszörösét bukhatja az unokád, ha támadható a szerződés!


Kérdezz körbe a lakóhelyeden, hogy ilyen jellegű szerződéssel melyik ügyvéd foglalkozik, mik a tapasztalatok, ha perre került sor, mi lett a kimenetele.


Régebben ingatlanokkal foglalkoztam és a "válóperes ügyvédemben megbízom" jellegű szerződésekből olyan milliós pervesztések lettek, hogy győzték kifizetni. Tehát szakjogász és utána kell nézni, hogy dolgozik, sajnos sok a kókler.

2011. máj. 20. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/31 anonim ***** válasza:
100%
Ha megkapja a dugi pénz a hivatalos örökségből is kérheti a részét hisz a dugi pénzről nincs semmlyjen papir.
2011. máj. 20. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/31 anonim ***** válasza:
92%

ÁLLLLLLJJJ!!!

Ezt soha nem értettem, aki NEM TUDJA az miért ad tanácsot?


Kérdező:

A köteles rész annak a fele, amit törvényes örökrészként kapna. Ha egyetlen lányod van és senki más, akkor MINDENT ő örökölne, tehát köteles rész címén mindennek a fele őt illetné.( Ha van 100 egységnyi hagyaték, és te mind az unokádra hagyod, a lányod 50-re tarthat igényt)


Amit ingyenesen juttatsz az unokádnak, az ugyanúgy a köteles rész alapjához hozzászámítandó (azaz ahhoz az összeghez, amiből a lányodat ki kell fizetni) mint ha végrendelettel hagynád rá. Tehát, ajándékozás nem megoldás. (Ha a 100 egységed elajándékozod, mondhatnánk azt nincs mit örökölni, viszont a köteles részre jogosult nemcsak a hagyatékból kapja meg a neki járó pénzt, hanem az élők közötti ingyenes juttatásból is!/vannak kivételek de itt nincs jelentősége egyiknek sem/)


Megoldás lehet az öröklési szerződés kötése, vagy tartási szerződés kötése, és ennek fejében ellenértékként az ingatlan átruházása. Mert ezek a köteles rész alapjához nem számítandók hozzá. Amit viszont tudni kell, ez ebben az esetben "kiskapu". Mindkét szerződés tartási jellegű, visszterhes, tehát ellenszolgáltatás jár érte, az unokád köteles cserébe a te gondozásodról, ápolásodról gondoskodni. Ezt csak azért írom, mert, mivel a ti esetetekben nyilvánvaló mi a szerződés célja, így ez egyrészt valamilyen szinten "színlelt szerződés" lesz (ha a másik oldalon tartás nincs), másrészről pedig fedezetelvonó szerződés, ha a lányod jó ügyvédhez fordulna akkor mindkettő érvénytelenségének a megállapítását lehet kérni a bíróságtól.


Ha van még kérdés segíthetek, majdnem végzett jogász vagyok, némileg konyítok a dolgokhoz, nyilván az ügyvédet nem pótolhatom.

2011. máj. 21. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/31 A kérdező kommentje:

Tehát ha az unokámmal eltartási szerződést közünk a lalásra és benne minden ingó vagyonra,tárgyra akkor abból nem jár a köteles rész? De a bankban lévő pénzből igen? A 1,5 M fele?

Mert akkor megkötöm unokámmal az eltartásit a 3 Milliót pedig oda adom neki h abból fizesse ki majd az anyjának a köteles részt ami a banki pénzből jár. Ez így akkor legális?

2011. máj. 21. 09:04
 25/31 anonim ***** válasza:
24%

Kedves Kerdezo!

A legegyszerubb, ha "ajandek" cimen rairatod az unokadra!

Ekkor az erteknek a 10%a kell fizetni az atirasnal, s ebbe belekotni a lanyod nem tud!

TEhat menj be a hivatalba, es irasd a hazat az unokadra, ajandek cimen! Ott mar bovebb felvilagositast is tudnak adni. Az viszont 100 %, hogy ebbe a lanyod nem tud belekotni, sem tenni ellene.

2011. máj. 21. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/31 anonim ***** válasza:
100%

11:28-as


Minek írsz marhaságot???????????

Ajándékozás esetén is jár a köteles rész, csak akkor nem, ha az ajándékozástól számított 15 év után hal meg az ajándékozó!


"Az ingyenesen átruházott ingatlan az esetleges halál esetén - ha az 15 éven belül következik be az ajándékozáshoz viszonyítva - beleszámít a kötelesrész alapjába, és az örökhagyó halálától számított öt évig lehet érvényesíteni.



Tisztelettel dr.

2011. máj. 21. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/31 anonim ***** válasza:
Kérdező! Keress fel egy ügyvédet, mert mint írtam (ma 00:16) ez nem olyan egyszerű! Tartási, öröklési szerződésnek meghatározott szabályai vannak, plusz az ingatlannyilvántartásba sem árt a bejegyzés, úgyhogy ügyvéd muszáj lesz. Menjetek el ketten az unokáddal!
2011. máj. 21. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/31 anonim ***** válasza:
Mivel már elég sok eltérő tartalmú válasz érkezett, akkor részletezem a saját tapasztalatom alapján. Én öröklési szerződéssel jutottam nagyszülőm lakásához, a szerződésbe belefoglata az ügyvéd hogy nagyszülőm haláláig gondoskodom róla, x összeggel támogatom őt, neki pedig holtig tartó haszonélvezete volt a lakáson. Így a köteles rész sem járt a gyermekének, abban az esetben támadható meg a szerződés, ha pl. formai hibát tartalmaz, tehát az ügyvédnek nagyon oda kell figyelni minden apróságra a szerződés megírásakor. Nekem még kellett öröklési illetéket fizetnem, de azóta ezt eltörölték.
2011. máj. 21. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/31 anonim ***** válasza:
34%
Ti tényleg nem veszitek észre, hogy ez kamu? Egy nagymama csak nem ír olyat a kérdésébe és a kommentjeibe a "hogy" elyett, hogy "h"...
2011. máj. 21. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/31 A kérdező kommentje:

Nem mindig jó a billentyűzetem,és van hogy lemaradnak a betük,sajnos. Meg aztán viszonylag fiatal nagymama vagyok 57 éves,ismerem ezeket a rövidítéseket,az unokám is sokszor tanít hogy mit mivel lehet rövidebben leírni.

mindenképpen keresek ügyvédet,csak gondoltam tájékozodok mik a lehetőségek,ne kelljen semmit nem tudna menni a az ügyvédhez

2011. máj. 21. 14:20
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!