Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Most mit csináljak vele? Már...

Most mit csináljak vele? Már nem tudom mit mondhatnék neki, hogy megnyugtassam.

Figyelt kérdés
A lányom 17 éves, jövő hónapban tölti a 18at. Nagyon intelligens és értelmes lány. Hatalmas fantáziája van amit 100%ban ki is használ, szeretne író vagy dramaturg lenni. Elmesélte nekem, hogy van egy világa, ami mindig megjelenik előtte főleg ha zenét hallgat (pl.: kutyasétáltatás közben). Én ebben eddig nem láttam semmi problémát, úgy gondoltam ő egy ilyen merengő típus, de mindeközben nagyon eleven, sok barátja van, jár bulizni és jó humorú. Amikor elmeséli nekem, hogy mik jutnak eszébe én csak ámulok, hogy hogyan tud ilyeneket kitalálni. A múlthéten azonban szomorúan jött haza, megkérdeztem, hogy mi a baja. Elmesélte, hogy az iskolában Szabó Lőrincet vették és az egyik versében az állt, hogy az ember már nem várhat semmit sem a külvilágtól, jobb ha magába fordul. Erre a tanár azt mondta nekik, hogy sose forduljanak magukba, mert az ilyen ember könnyen válik autistává vagy skizofrénné. Ő most kitalálta, hogy neki akkor ezek szerint biztosan van valami baja. Hiába mondjuk neki az apjával, hogy (bár nem értünk hozzá) nem hinnénk, hogy azért ilyen komoly betegségeket ilyen módon lehet szerezni. Azt is mondtam, hogy nála ez nem olyan komolyan mutatkozik meg, hogy aggódni kellene. De ő kitalálta, hogy álomvilágban él és ez biztosan nem normális és mi lesz vele ha fel kell nőnie stb. Már arra is gondoltam, hogy bemegyek a tanárhoz és megmondom neki, hogy ne tömje tele mindenféle hülyeséggel a gyerekek fejét, de a lányom megkért, hogy ne mert akkor biztos hülyének nézik őt. Most nagyon búskomor lett emiatt, kitalálta, hogy elnyomja magába ezt a vonalat. Mit mondhatnék még neki, hogy felejtse el ezt a baromságot? Nem is értem miért veszi ennyire komolyan.
2011. jún. 14. 11:51
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%
vidd el egy pszichológushoz hát ha ő majd valahogy segít neki. Csak ne várj addig még ez a befeléfordulás addig fajul,hogy magában kárt tenne.
2011. jún. 14. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%

A tanárnak is igaza van és nektek is, hogy olyannak akarjátok megtartani a lányotok amilyen.

Ha okos és intelligens,akkor ajánljátok neki,hogy nézzen utána a skizoféniának és meg fogjalátni,hogy teljesen másról van szó mint amit ő csinál.

2011. jún. 14. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:
Pszichológus már eszembe jutott, csak nem akarom, hogy akkor megint azt gondolja, hogy én is hülyének nézem. Azt mondta, hogy ne aggódjak miatta, ő nem depressziós. Egyszerűen csak kiakar lépni az álomvilágából. Én inkább jobban örülnék a régi álmodozó, vidám kislányomnak.
2011. jún. 14. 12:01
 4/17 anonim ***** válasza:
100%
Én sokáig egy képzeletbeli barátomhoz is beszéltem, tudtam, hogy nincs ott, meg hogy ilyen nincs, de eldumálgattunk:-)) Aztán felnőttem. Szerintem ennyi, fel fog nőni, és kész.
2011. jún. 14. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:
Ez aranyos :-) Én is ezt mondtam neki, hogy ne aggódjon. Meg ezt úgysem lehet siettetni. Ez nem olyan, hogy kitalálom, hogy "felnövök" és akkor hirtelen megtörténik.
2011. jún. 14. 12:04
 6/17 anonim ***** válasza:
100%

A lányod tökéletesen megtalálta az egyensúlyt a kinti és benti világával. Keressetek neki itt a forumon olyan jellegű kérdéseket, ami zárkózottsággal önbizalomhiánnyal, ilyesmivel foglalkozik. Itt az emberek általában leírják, hogy milyen szar az életük, hogy nincs senki körülöttük, öngyilkosok akarnak lenni, mert nem látnak kiutat..stb. Ebből szerintem érzékelni fogja, hogy AZ beteges. Vegyétek rá, hogy gondolja át az életét. Mennyire fordul magába, mikor, milyenek a társas viszonyai. Az alapján amit leírtál róla, szerintem rá fog jönni, hogy ő nem beteg. Mindenkinek kell egy egy kis magánszféra/visszavonulás, ez nem baj.

Mellesleg Szabó Lőrinc egy nagyon rossz korban élt...Amíg a racionalizmust és a világháborús irodalmat vettük, szószerint depressziós lettem a magyarórák miatt-de nekünk heti 8szor volt, az soknak számít. Arra is figyeljen, hogy ne kerítse hatalmába túlságosan az órán elhangzott gondolatok/hangulat, mert a világháborús irodalom nagyon nagy hatással tud lenni az emberekre érzelmileg, főleg ha erre nyitottak.

2011. jún. 14. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
100%
Ne vidd el pszichológushoz, semmi szükség rá, ezt ti is megtudjátok oldani.
2011. jún. 14. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm a kimerítő választ. Már rákérdeztem, hogy mikor jön elő ez az álmodozás. Azt mondta, hogy legfőképpen akkor amikor nincs dolga, tehát ráér. Mondta, hogy iskolaidőben alig gondol rá, szünidőben azonban sokszor előjön. Én azért nem is aggódom miatta, mert látom rajta, hogy nem boldogtalan. Ergo ez nem az a klasszikus álomvilág, amikor elmenekül a problémák elől. Ő inkább szeret elképzelni dolgokat. Sok barátja van, lovagol, most szeretné nyáron letenni a jogsit és nyelviskolába is szeretne menni. Vannak tervei. Már nézegettük a Színművészeti Egyetemen a forgatókönyvírói szakot, de néztem már neki egyéb ilyen kreatív munkákat. Amikor most beszélünk róla csak annyit mond azt el akarja felejteni. Önbizalomhiánya biztosan van, talán megfelelési kényszer is. Arra gondoltam, hogy ezek miatt "félhet" ennyire.
2011. jún. 14. 12:15
 9/17 anonim ***** válasza:

Ez valamennyire a korával is jár. A kamaszodás nem kezdődött nála kicsit később, mint másoknál?

A férjem lány kb ennyi idős, sok dologban hasonlít a lányodra. Ő például 17 évesen kezdett látványosan kamaszodni (lelkileg értem, testileg persze korábban).

Ez simán lehet az énkeresési fázis, amikor az ember sok ideának nekimegy, néhányról visszapattan, néhánnyal tud azonosulni.


Én ennyi idősen kitaláltam, hogy vallásos leszek. Végigolvastam mindent az összes nagyobb vallásról. Majd rájöttem, hogy egyik se passzol nekem így ateista maradtam. De akkoriban egy hétig buddhista voltam, két hétig izraelita, majd muszlim, aztán keresztény... anyámék fogták a fejüket, de nem mertek szólni.

Kb egy fél év alatt lecsengett ez.


Kamaszkorban amúgy is sok mindent megkérdőjelez az ember és a saját identitását is keresi. Szerintem ez normális folyamat, ő is elbizonytalanodott a sajátját illetően, esetleg megijedt a közelgő felnőtté válástól és próbálja elhelyezni magát. Azon se lepődnék meg, ha hirtelen kitalálná, hogy mégsem Színművészeti, hanem inkább gépészmérnök vagy könyvelő lesz. Hagyni kell ezeket lecsengeni, sokat beszélgetni vele, engedni, hogy sok mindenben kipróbálja magát.

Ha amúgy rendben van, akkor magától el fog múlni ez a korszak.


Ja, ami még segíthet: pszichológiai tankönyveket (tehát nem a most divatos "írtam egy megmondókönyvet" típus) a kezébe nyomni, hátha kicsit jobban megérti, mi zajlik le benne és magát is kevésbé fogja nemnormálisnak tartani.

2011. jún. 14. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
64%

Átlagos ember nem tud különlegeset alkotni, legyen szó írásról, festésről, filmrendezésről.. Nem beteg a lányod, csak más. Ő ahhoz a típushoz tartozik, akire szüksége van a világnak, mert másképp lát és él meg dolgokat, így képes maradandót alkotni, bármibe is fog. Igaz, sok ismert művésznek volt valami baja a fejével a történelem során, de ma ez nem számít gyakorinak: egyszerűen csak másképp gondolkodnak, és ez nem baj.

Próbáld megnyugtatni, hogy neki éppen ez a különlegessége az erénye, amit ki kell használni, hiszen ez adottság, nem átok. Fogadja el magát, mert megváltozni nem tud, még a végén éppen azért hasad meg a tudata, mert más életet él, mint amit személyiségéből adódóan élne..

2011. jún. 14. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!