Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Születési nevet szeretnék...

Születési nevet szeretnék változtatni, a gyermek neve is automatikusan változik apai beleegyezés nélkül?

Figyelt kérdés

A születési nevemet szeretném megváltoztatni, azért, hogy a gyermek neve is változzon, a gyermek az Én nevemen lett anyakönyvezve, nem az apáén. Az apával nem tartom a kapcsolatot 11 éve, de szülői felügyeleti joga van. Az interneten ezt találtam:


"A szülő névváltoztatása automatikusan kiterjed a szülő nevét viselő kiskorú gyermekre is, hacsak a szülők ennek ellenkezőjét nem kérik.

Kiskorú gyermek névváltoztatásához mindkét szülő hozzájárulása szükséges, kivéve, ha az egyik szülő szülői felügyeleti jogát a bíróság megszüntette."


Ezt én úgy értelmezem, ha én magamra beadom, akkor a gyermek neve is változik AUTÓMATIKUSAN, és abban az esetben kell szülői engedély mindkét féltől, ha nem a magamét, hanem a gyermekét akarom megváltoztatni.


Ma voltam az anyakönyvvezetőnél, ahol szabadságolások miatt, egy hozzá nem értő volt. Ő szerinte, ha én változtatom a születési nevemet, akkor is kell az apa beleegyező nyilatkozata ahhoz, hogy a gyermek neve is változzon. Ezzel az a problémám, hogy az apa ismeretlen helyen tartózkodik.. illetve, a macskakörömben van, hogy automatikusan kiterjed rá, akkor miértis kellene engedély.


Ha valaki volt már hasonló helyzetben, vagy jobban tudja értelmezni a jogszabályt mint Én, vagy tud olyant, aki már átment egy ilyenen, azt kérem ossza meg a tapasztalatait.


2011. aug. 5. 16:04
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
51%

Szerintem azzal, hogy a te neved változik, a gyerekedé nem.

Ha ez így lenne, akkor testvérek esetén nem lehetne csak az egyik gyerek nevét változtatni. Szóval a gyerekét szerintem külön kell intézni.

2011. aug. 5. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

"A szülő névváltoztatása automatikusan kiterjed a szülő nevét viselő kiskorú gyermekre is, ..."


automatikusan változok ez tiszta sor.. hiszen a jogszabályban benne van!

2011. aug. 5. 16:12
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem rátok az első mondat vonatkozik, miszerint automatikusan változik a gyerek neve. A második rész szerintem csak abban az esetben érvényes, ha csak a gyermek nevének megváltoztatásáról van szó, a szülőé pedig maradna a régi. Tehát szerintem nem kell hozzá az apa.

Legalábbis én így értelmezném ezt a két mondatot, de ettől még nem biztos, hogy így is van...

2011. aug. 5. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

én is így értelmezem.. mivel nem hozzáértő ült a székben, így lehetséges, hogy meg kellene várnom, a szabadságolások végét, csak kellene valamiféle bizonyosság arról, hogy nekem van igazam. :) sok kellemetlenségtől menteném meg magam, ha mégse kellene beleegyező nyilatkozat.


(különben meg ha a gyermek az én nevemen van eleve anyakönyvezve, és pl.: Kovács vagyok, de az változik Szabóra.. az hogy néz ki, hogy a gyerekem kovács marad, míg én már szabó vagyok, és az én nevemen van...)

2011. aug. 5. 16:19
 5/12 anonim ***** válasza:
55%
Én úgy értelmezem, h a te esetedben a gyerek neve csak akkor változhat ha az apa is beleegyezik, v nincs felügyeleti joga! Biztos, h az apa beleegyezése nélkül nem változhat, anélkül még kb útlevelet sem válthatsz tehát tuti kell a beleegyezése, így sztem csak a saját nevedet változtathatod meg.
2011. aug. 5. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
A gyerek neve nem fog változni, mivel az apja felügyeleti joga nem szűnt meg.
2011. aug. 5. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
A gyereknek most mi a vezetékneve? A tiéd, vagy az apjáé? Ha az apjáé, akkor semmiképpen nem változik. Ha a tiéd, akkor sem, csak ha az apa beleegyezik. Akkor változna automatikusan, ha most is a te neveden lenne a gyerek és az apa szülői felügyeleti joga megszünt.
2011. aug. 5. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
51%

"A szülő névváltoztatása automatikusan kiterjed a szülő nevét viselő kiskorú gyermekre is, hacsak a szülők ennek ellenkezőjét nem kérik.

Kiskorú gyermek névváltoztatásához mindkét szülő hozzájárulása szükséges, kivéve, ha az egyik szülő szülői felügyeleti jogát a bíróság megszüntette."



Magyarul a saját nevedet arra változtatod amire akarod de a gyerekét nem,mert az apának van felügyeleti joga,ezért kell az ő beleegyezése is. Ha a bíróság elvette volna a felügyeleti jogát akkor nem kéne az apa beleegyezése,de ez nem így van,tehát kell.

2011. aug. 5. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
59%
Mivel a gyerek a te nevedet viseli, így rá is vonatkozik, mondjon bárki bármit. És nyugodtan próbálhatsz a lelkükre is hatni, mondd el az egész szituációt - egy olyan apa, aki nem mutatkozott egy évtizede, már igencsak eljátszotta az apasági esélyeit. de perre is viheted, a dolgot, hivatkozhatsz arra, ha nem fizetett tartásdíjat.
2011. aug. 5. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Kedves utolsó!


Kapaszkodj meg! Hiába nem tartja a gyerekkel a kapcsolatot, JOGAI vannak. A kérdező nem változtathatja meg a gyerek nevét, lakóhelyét, hivatalosan nem írathatja iskolába egyedül a gyereket. Ezekben a kérdésekben együtt KELL dönteni a két szülőnek, hacsak az egyik szülői felügyeleti jogát meg nem vonta a bíróság.

Tavaly csináltam végig egy ilyen pert, nálunk 8 éves gyereket nem látott soha az apja, tartásdíjat nem fizetett, ennek ellenére minden lépéshez az egyetértése kellett volna. A bírónő azt mondta, hogy EZEK NEM ELEGENDŐ indokok ahhoz, hogy megvonják a szülői felügyeleti jogát. Csak azért sikerült mégis, mert apuka írt egy levelet, hogy nem ellenzi, hogy megvonják a jogait. Azt hitte a kis naív, hogy onnantól tartásdíjat se kell fizetnie, pedig de.

2011. aug. 5. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!