Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Születési nevet szeretnék...

Születési nevet szeretnék változtatni, a gyermek neve is automatikusan változik apai beleegyezés nélkül?

Figyelt kérdés

A születési nevemet szeretném megváltoztatni, azért, hogy a gyermek neve is változzon, a gyermek az Én nevemen lett anyakönyvezve, nem az apáén. Az apával nem tartom a kapcsolatot 11 éve, de szülői felügyeleti joga van. Az interneten ezt találtam:


"A szülő névváltoztatása automatikusan kiterjed a szülő nevét viselő kiskorú gyermekre is, hacsak a szülők ennek ellenkezőjét nem kérik.

Kiskorú gyermek névváltoztatásához mindkét szülő hozzájárulása szükséges, kivéve, ha az egyik szülő szülői felügyeleti jogát a bíróság megszüntette."


Ezt én úgy értelmezem, ha én magamra beadom, akkor a gyermek neve is változik AUTÓMATIKUSAN, és abban az esetben kell szülői engedély mindkét féltől, ha nem a magamét, hanem a gyermekét akarom megváltoztatni.


Ma voltam az anyakönyvvezetőnél, ahol szabadságolások miatt, egy hozzá nem értő volt. Ő szerinte, ha én változtatom a születési nevemet, akkor is kell az apa beleegyező nyilatkozata ahhoz, hogy a gyermek neve is változzon. Ezzel az a problémám, hogy az apa ismeretlen helyen tartózkodik.. illetve, a macskakörömben van, hogy automatikusan kiterjed rá, akkor miértis kellene engedély.


Ha valaki volt már hasonló helyzetben, vagy jobban tudja értelmezni a jogszabályt mint Én, vagy tud olyant, aki már átment egy ilyenen, azt kérem ossza meg a tapasztalatait.


2011. aug. 5. 16:04
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:

Tényleg csak józan paraszti ésszel gondolkozva:

"A szülő névváltoztatása automatikusan kiterjed a szülő nevét viselő kiskorú gyermekre is, hacsak a szülők ennek ellenkezőjét nem kérik."

Ez alapján: mivel az ő nevét viseli a gyerek, így automatikusan változik az gyerek neve is, hacsak a szülők másként nem kérik... Tehát ha azt szeretnék, hogy a gyerek neve maradjon, akkor kellene kérelmet/nyilatkozatot stb. írni, amit nyilván az apának is alá kellene írnia, mivel nem szűnt meg a felügyeleti joga. De mivel a változtatás automatikus, amihez nem kell külön papír, kérvény, így mit kellene aláírni az apának?


"Kiskorú gyermek névváltoztatásához mindkét szülő hozzájárulása szükséges, kivéve, ha az egyik szülő szülői felügyeleti jogát a bíróság megszüntette."


A második mondatban valóban benne van, hogy kell az apa beleegyezése, de szerintem csak akkor, ha kizárólag a gyerek nevének változtatásáról van szó, a szülőké marad a régi. Ekkor teljesen mindegy minden jellegű családi körülmény, nyilván mindenképp kell az apa is hozzá.

Számomra ez jön le ebből a két mondatból. (második válaszoló voltam)

2011. aug. 5. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:

Az első mondat azt az megszokott állapotot veszi alapul, hogy a gyermek az apja nevét viseli. Elég ritka, hogy az anyja nevét kapja a gyerek.

Különélő szülők esetében nem változhat meg a gyerek neve CSAK ÉS KIZÁRÓLAG mindkét szülő beleegyezésével.

Egyébként a gyámhivatalt kell megkérdezned.

2011. aug. 5. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!