Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Mit tudnék tenni ezellen?...

Mit tudnék tenni ezellen? Nagyanyámról lenne szó.

Figyelt kérdés

Az a helyzet, hogy személyes okokból kifolyólag 2 éve hozzá kényszerültünk költözni anyámmal. Eleinte nem volt vele különösebb probléma, de az idő előrehaladtával fokozatosan megromlott a viszonyunk és bármiféle egoizmus nélkül állíthatom, hogy nagyobb részben ő hibáztatható ezért. Nem is tudom, hol kezdjem. Kicsit egysíkú a nő. Számára csak a virágok (ezek vannak központban, csak értük él kb.) és a többi hasonló beállítottságú nyugdíjas létezik. Egyedül róluk tud beszélni, nagyritkán az időjárásról ("milyen szépen süt a Nap"), a kajáról ("a teszkóban milyen szép húst árulnak") és a házimunkáról (ez a téma panaszkodásban merül ki) is. Ezzel még nem is lenne bajom, de az már frusztráló tud lenni, hogy reagálni sem hajlandó a más jellegű tárgyakhoz fűzött véleményemre. Először csak annyit mond, nem érti és nem is érdekli, fejezzem be, mire én - a 'nem értem' kijelentést egyfajta segélykiáltásnak értelmezvén - szájbarágós, logikus magyarázatba kezdek, ő ekkor egy jó hangos halandzsaüvöltéssel jutalmaz (ez a halandzsa általában a 'NANANANANANANANANANANANANANANANA!' értelmetlen felkiáltást takarja), és ezt addig csinálja, míg be nem kussolok. Baromira fel tud dühíteni ez a jelenség, csak azt igazolja, hogy képtelenség vele értelmes, civilizált emberek módjára kommunikálni.

Amit még kevésbé szívlelek benne, az az, hogy visszaél a "felsőbbrendűségével". Értem ezalatt, hogy anyám nagyobb becsben tartja az ő tekintélyét az enyémnél és nagyanyám ezt ügyesen ki is használja. Ott oktat ki és sérteget ahol csak lehet (hol egyértelműen, hol burkoltan), ha nincs támadási felülete, generál magának. Persze ha visszaszólok, egyből én leszek a tiszteletlen kőbunkó, erre is ráuntam már. Ha ő csesz el valamit, akkor is én vagyok leteremtve, mert biztos csináltam valamit, ami előidézte a jelenséget. A bizalmatlansága is aggasztó, pláne hogy okot sem adtam rá. Figyel engem az ablakból délutánonként, csak egyszer jöjjek más irányból, rögtön gyanút fog (megvádol, hogy a város másik felébe mentem egy ott lakó haveromhoz, holott ismerhetne már annyira, hogy tisztában legyen az őszinteségi elvemmel). Pénteken lebetegedtem (ami még most is tart, ezért nem az iskolapadot koptatom perpillanat), erre tegnap beszólt, hogy őt nem lehet átverni ilyenekkel, tudja hogy csak szimulálok. Ezt az esetet szépen elregéltem anyámnak, aki természetesen szokásához híven elsőként azt feltételezte, hogy nyomós oka volt erre nagyanyámnak.

Ész nélkül okoskodik. Veri a mellét a 65. életévére, sokkal többre is tartja magát nálam emiatt. Üresfejű konformistának néz tizenéves létemből következtetően. Azt hiszi, kettőnk közül mindenhez ő ért jobban, példának okáért hiába nem látott még laptopot a büdös életben sem, akkor is hegyi beszédet tart a működésének alapjairól, illetve a teendőkről nethiány esetén. Nem lehet neki elmagyarázni semmit, makacs mint egy öszvér, ha ő a fejébe vett valamit, nem tudok arra rácáfolni soha, még akkor sem, ha a legmegdönthetetlenebb bizonyítékkal állok elő. Számítani sem lehet rá semmiben, ha mondjuk kisebb füllentésre/sunnyogásra készülök, tudom hogy úgyis fuccsba fog menni a tervem, mert az esetek 100%-ában rohan anyámhoz, hogy felnyomhasson nála. Bezzeg ha én ugyanezt teszem vele, szintén élbe lép a szar szemétládának titulálásom.

Az ostoba poénjaitól is falra tudok mászni. Fejbe dob egy kutyahúgyfelitatásra szolgáló ronggyal és röhög rajta, ehhez elég olyat mondanom, ami nem tetszik neki, nem ért vele egyet.

Mostanra már gyűlölöm őt, nincs mit szépíteni ezen. Tudom, most sokak fejében az fordul meg, hogy ezt biztos csak a pillanat hevében keletkezett düh mondatja velem, de biztosítothatok mindenkit affelől, hogy nem pusztán ennyiről van szó. A hónapok során összegyűlt bennem mindez és nem tudok mit kezdeni vele. Próbáltam megbeszélni a dolgot vele is és a muterral is, sikertelenül. Tényleg fogalmam sincs, mit tehetnék ezután. Szerintetek meg lehetne szüntetni valahogy ezt a viselkedést vagy legalább azt el lehetne érni, hogy az én agyam ne csesződjön fel egy-egy hasonló kaliberű húzás után? A normális válaszok életmentőek lennének. És bocs, hogy kisregényt írtam, köszönöm annak, aki a nagy terjedelem ellenére is szentelt időt soraimnak.


2011. nov. 22. 12:07
1 2 3 4
 1/32 anonim válasza:
85%
Sajnálatos módon a kor előrehaladtával nemigen tudsz mit tenni ez ellen. 65 évesen már nemigen változik meg. Nyelni kell sokat és türelmesnek lenni, elkerülni egymást amennyire csak lehet, igazad van stb. Ha érzed hogy idegesít otthagyod és továbblépsz. Személyes ismeretség hiányában badarság lenne részemről egyéb "jó tanácsokat" adni, maradjunk annyiban, hogy ismerős a helyzet, még ha nem is ennyire durva módon. Egy dologba biztos lehetsz, változni nem fog, ezért vagy beállsz a sorba és megalázkodsz, vagy otthagyod őt, az ütközések számát minimálisra csökkentve ezzel.
2011. nov. 22. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/32 anonim ***** válasza:
85%
Ne foglalkozz vele, ne próbálj elmagyarázni neki semmit, ha mond valamit bólogass rá egyetértően, máshogy nem megy, így majd nem tud beléd kötni, nem fog rajtad fogást találni, majd megunja a szapulásod!!! Anyuéknak egyszer azt mondta öreganyám, hogy nem vagyok az unokája, mert valamikor tini koromban hisztiztem egy fehér nadrágért, hogy ne csúfoljanak az iskolában, mert nem volt divatos ruhám, ennek már vagy 10 éve, de még csak pár hónapja mondta ezt, hogy nem tart az unokájának!!! Ha nem tart nem tart leszarom, áldja meg a jó Isten, szerencsére mi sose laktunk velük, anyu pedig a lánya, de a testvéreim közül se tart senkit az unokájának csak a másik két lányától és fiától való gyerekeket, hogy miért? Azért mert apu alkoholista volt, már évek óta nem iszik, meg mert mi szegények vagyunk, mi karácsonyra is csak zoknit vagy ruhazsebkendőt kaptunk, a többi unoka kirakót meg ruhákat. Nem mi tehetünk róla, hogy ide születtünk, bár én mindennek ellenére örülök hogy anyu anyu és apu apu!!!
2011. nov. 22. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/32 anonim ***** válasza:
18%

Nőj fel és fogadd el, hogy az időskor ezekkel jár.

Az mutatja a legjobban, mennyire gyerek vagy, hogy képtelen vagy ilyesmiken túllépni.

2011. nov. 22. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/32 anonim ***** válasza:
5%
Jaj, csak ilyen unokám ne legyen...
2011. nov. 22. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/32 anonim ***** válasza:
78%

Leírásod alapján egy értelmes embernek tűnsz.

Így te is tudod,hogy bár sok mindenben igazat adok neked(rongydobálástól való nem tetszésed pl.)

De te is tudod,hogy 65 éves ember bizony többet megélt mint te tízen/huszon évesen.Azért mégiscsak átélt pár dolgot,nem gondolod??Igaz ez nem menti fel az alól,hogy így viselkedjen.Azt is tudod,hogy 65 éves embert nem tudsz már megváltoztatni,sőt már ő maga sem akar megváltozni.Csökönyös? Az is marad,mert mindig is ilyen volt..Mivel anyudat is tudja ma is irányítani így valószínű,hogy 20-40-50 évvel ezelőtt is csökönyös.."én vagyok az okos" viselkedése volt..

Azt hogy nem érdekli más csak a virágok,és a vele egykorúak,ezen nincs mit csodálkozni.A legtöbb nyugdíjas idős ember hasonlóképpen viselkedik..

Ezért nagyon sokat nem tudsz tenni.

Vagy a lehető legkevesebb időt tölteni közösen.(bemész a szobádba és csak enni,meg tisztálkodni jössz ki)

Vagy minél előbb megoldást találni hogy elköltözhess.


Csak megjegyzem,hogy amikor anyukád lesz 60-70 éves,ő sem lesz különb..Ugyanis már most előjön egyes tulajdonság amit a mamától átvett( sosem hisz neked pl:)

2011. nov. 22. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/32 anonim ***** válasza:
84%

Igazuk van, az idősek ilyenek. Ezért nem szerencsés, amikor több generáció él együtt. A vége általában gyűlölködés lesz.

Egy dolgot ne felejts el: befogadott benneteket, ha nem tette volna, anyukád az utcán lenne, te meg állami gondozásban. Az ő háza az ő vára, nektek 2 választásotok van: alkalmazkodtok vagy elköltöztök.

Roppant sajnálatos dolog, hogy ilyen rossz a helyzet, de alkalmazkodni annak kell, akit befogadtak. Bárki a hibás abban, hogy így alakult a helyzet.

Lehet tenni egy kísérletet, amivel javítani lehet a helyzeten: pl. a kedvenc üdítőjét veszed, vagy virágot, ha azokat szereti, beszélgetsz vele a virágokról és az időjárásról, akkor is ha nehezedre esik, és végighallgatod a laptopról a tévedéseit. Cserébe lehet, hogy ő is meghallgatja a te témáidat.

De őszintén szólva ha az öregsége miatt csinálja, a helyzet ennél már csak rosszabb lesz, nem lehet visszafordítani a folyamatot. Kezeld úgy, mintha beteg lenne.

2011. nov. 22. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/32 A kérdező kommentje:

Köszönöm a hozzászólásokat.

Látom, többen is javasolták a levegőnek nézését, a komolyabb eszmecserék hanyagolását. Bennem is felmerült már ez, a mai napig erősen fontolgatom az ötletet, ám a szemem előtt ott lebeg az akadály; újra zsákutcába futnék, hiszen a háztartásbeliek véleménye szerint így is túl csöndes vagyok az itthoni közegben (=mindenkinek vastagon szarok a fejére magasról). Na mindegy, egyenlőre nem látok más kiutat, úgyhogy valószínűleg ennek megfelelően fogok cselekedni.

12:23 története is elég cuki, az ilyenekre már nem tudok mit mondani. Nem fér fejembe, hogy lehet a gyerekeket kitagadni az apjuk néhai(!) függőségéért. Remélem, nem kell gyakran egy levegőt szívnia a szóban forgó felmenőjével.

Aláírom én, hogy gyerek vagyok még, sosem gondoltam másképp, viszont nem értem, milyen alapon lehet ezt összefüggésbe hozni a túllépésre való képtelenségemmel. Naná, hogy fenn vagyok akadva rajta, mikor visszatérőek ezek a problémák, az általam említett esetek csak példák voltak. Példák, amik elsőként jutottak eszembe.

12:31-nek nem tudom mi kifogása van, de én is ugyanazt kívánom, amit ő (ahogy a szavaiból kivettem, ő inkább nagyanyámmal szimpatizál, úgyhogy egy az enyémhez hasonló mentalitással rendelkező gyerek valószínűleg megkeserítené az életét).

Nem vitatom, hogy többmindent átélt, mint én, azzal sem lenne problémám ha a helyén kezelné a dolgot, de az élet minden terére kivetíteni ezt azért már túlzás. Márpedig ő ezt teszi, ahogy azt az írásom is demonstrálja. Nekem azért furcsa az együgyűsége, mert apám szülei teljesen mások, velük mindent ki lehet elemezni, kulturáltan ki tudom fejteni mellettük az álláspontomat anélkül, hogy félbeszakítanának vagy értetlenül pislognának rajtam.

Bár megoldható lenne a szobába zárkózás! Az a baj, hogy nincs saját szobám se. Nem lesz ez mindig így, hál'Istennek idén nyáron kiköltözünk Pestre, de azt az időt valahogy meg kéne érnem.:D Igen, sejtettem, hogy előbb-utóbb anyám is "beszenilisedik", de remélem, ez a lehető legkésőbb következik be.

12:39, igazad van abban, hogy az ő háza az ő vára, de ettől függetlenül undorítónak tartom azt, hogy minden lehetőséget megragad a zsarnokoskodásra. Ez kb. olyan, mintha vennék valamit egy spanomnak, aztán folyton szemrehányást tennék érte (mondván, az az én pénzemből lett véve). Egyébként megkíséreltem én már a te tanácsodat is, de nem viszonozta a szívességet. De mondom, mostantól majd kerülöm a közelségét.

Kösz mégegyszer mindenkinek!

2011. nov. 22. 13:05
 8/32 anonim ***** válasza:
77%

Biztos lepontoznak, de belefér... :)

Szóval én nem értem a válaszokat is elnézve, hogy miért védi mindenki az öregeket. Én inkább csak azt szoktam szem előtt tartani, hogy a kor önmagában nem érdem, hanem csak egy állapot. Az én nagyanyám is rém primitív meg igénytelen, de mégis állandóan osztja az észt meg leszól másokat. Na de mire fel ? Hogy ő már 7x éves... Akkor is elfogadhatatlan ez a viselkedés. Viszont az tényleg általános, hogy öregkorukra sokan beszűkülnek a vásárlás, kertészkedés, 1-2 egyéb területre.

Amit érdemes megpróbálnod, hogy a 3 érdekes témájáról beszélgetsz vele időnként, ráhagyod a hülyeségeit, hátha vmi elindul a fejében, hogy mégiscsak rendes gyerek vagy te, aztán akkor már nem lesz veled ilyen gonosz.

2011. nov. 22. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/32 anonim ***** válasza:
9%
Generációs különbözés. Bár mindenkinek ennyi baja lenne a nagyanyjával, mint neked van. Van még mit tanulnod a türelem és az elfogadás terén. És most van módodban megtanulni. 65 évesen az ember már tudja magáról, hogy "én már csak ilyen vagyok és ilyen maradok halálom napjáig!" és ezt a környezete elfogadja. Aki fiatal még, attól pedig elvárható, hogy rugalmas legyen. Tisztelettel viseltess iránta és akkor jogosan elvárhatod a tiszteletet. Taknyosorrú kölyköt lehet csak megdobni a felmosó ronggyal, aki haverkodni akar. Aki megtartja a 3 lépés távolságot azt nem éri el a felmosórongy.
2011. nov. 22. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/32 anonim ***** válasza:
9%
... és nézz utána a "konformista" kifejezésnek mielőtt használod. Üdv.
2011. nov. 22. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!