Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Odaadnátok rokonotok/családtag...

Odaadnátok rokonotok/családtagotok szerveit másnak?

Figyelt kérdés

A távolabbi családban történt nem régen egy baleset, velem hasonló korú, huszonéves lánnyal. Jóban voltunk, bár ritkán találkoztunk. Ma kaptunk egy telefont, hogy a lány nagyon rosszul van, tulajdonképpen gépek tartják életben. Még nem mondták ki az agyhalált, de azt sajnos igen, hogy ha magához is térne, sosem lesz már teljes értékű élete olyan mértékben sérült az agyi központja.

A lényeg, hogy az orvosok felvetették a szervdonor témát a szülőknek, illetve kaptak némi gondolkozási időt.

Sosem beszéltek erről a lányukkal, igazán én sem, csak megérzése van mindenkinek, hogy szerintük a lány hogyan döntene.

A szülők zokogva telefonáltak, hogy hátha nekünk mondott valaha is erről valamit, könnyebb lenne úgy dönteniük, ha tudnák a lányuk mit akart. Azt mondták bármilyen tanácsot is elfogadnak, hirtelen nem tudtunk semmit mondani nekik.


Én úgy gondolom, hogyha már rajtam nem tudnak segíteni, hát segítsenek máson, egy kis darabom legalább tovább él másban, viszont édesapám egyáltalán nem így látja. Ő azt vallja, hogy egy embert egyben kell eltemetni. Nektek mi a véleményetek erről? Ti hogyan döntenétek?



2012. jún. 17. 16:09
1 2 3
 1/29 anonim ***** válasza:
41%
ha vallásos volt, akkor ne adjatok szervet. ha nem, én adnék. legalább másnak jut egy kis esély.
2012. jún. 17. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 anonim ***** válasza:
92%
Én oda adnám. Így másnak esélyt adhatnék az életre, és ez a fájdalmamban, boldoggá tenne.
2012. jún. 17. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/29 anonim ***** válasza:
92%
ha agyhalott, akkor simán. lehet, hogy az ő halála 5 másik ember életét menti meg. neki meg már úgy sincs rá szüksége. persze ez az én véleméyem.
2012. jún. 17. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/29 anonim ***** válasza:
100%

Lemondanék a szerveimről ilyen helyzetben más javára, én már hasznát úgyse veszem, másnak viszont jól jöhet.

Ha vallásos lennék, szerintem akkor is így gondolkodnék, segíteni szeretnék.

22/L

2012. jún. 17. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/29 anonim ***** válasza:
100%

Attól függ, milyen vallás. A történelmi egyházak egyike sem tiltja a szervátültetést, viszont annál inkább hangsúlyozzák az emberi élet értékét.


Én mindenképp megpróbálnék segíteni másokon. Szörnyen hangzik, de egy halottnak már mindegy, megvan-e a mája, veséje, bármije, a másik, súlyos beteg embernek viszont az életet jelenti. Ha fordítva gondolsz bele, hogy esne, ha egy közeli hozzátartozód várna szervre, és hallanád, hogy mások szó szerint eltemetik az ő gyógyulásának esélyét? :(


Kemény a téma, de a a két veszteség közül mindig a kisebbet kell választani, és a menthető ember élete az első ilyenkor.


Szerintem.

2012. jún. 17. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 anonim ***** válasza:
100%
Sajátomat igen!! Hisz lehet, hogy megmentek 1 életet, meg hát nekem akkor úgyse kell többet!! :))
2012. jún. 17. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/29 anonim ***** válasza:
100%

Én az enyémet ilyen esetben odaadnám.


Ehhez persze az is hozzá tartozik, hogy ezeket nem úgy fogom fel, mint a lelkem, az énem részét, hanem mint egy biológiai alkatrészt, amiről nagyon klassz dolog az, hogy már át tudják rakni más emberekbe, hogy ők újra teljes értékű életet éljenek.

2012. jún. 17. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/29 anonim ***** válasza:
Én oda adnám a szerveit. Tudom, hogy minden jó érzésű ember ezt tenné. Persze a szemem azt nem de a többi szervem igen.
2012. jún. 17. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/29 anonim ***** válasza:
100%

A történelmi vallások közül csak a zsidó tiltja a szervadományozást (a szervkapást nem), sőt a katolikus egyház ajánlja a szervadományozást. (lehet hogy más is, csak én nem tudok róla)

Mivel én rendszeresvéradó vagyok, bejegyzett őssejt éscsontvelődonor, ezért az én szüleimnek nem is kéne gondolkodniuk...

2012. jún. 17. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/29 A kérdező kommentje:

Én ebben abszolút egyetértek, de a szülők helyzetébe is bele tudom képzelni magamat, amikor igazán először szembesítenek azzal, hogy a gyereked menthetetlen és gondolkodjatok el ezen a lehetőségen is. Mondhatnám azt is, hogy van így is elég bajuk, nehéz még ezen is gondolkodni. Eleve nekik kell dönteni, hogy lekapcsolják-e a gyereküket a gépekről, az már egy "ítélet" a gyerekre nézve, aztán arról is, hogy a szerveit megkaphatja-e más. Megértem azt, hogy könnyebben tudnának dönteni, ha valaha is kimondta volna a lány, hogy ő ilyen esetben mit tenne, hiszen akkor úgy cselekednének, ahogy a lány szerette volna. Tehát megértem mindkét részt ebben a helyzetben sajnos.

Pláne, hogy még nem állt be az agyhalál! Ebben az esetben néhány hét után, ha nem jelentkezik javulás, akkor a szülők, legközelebbi családtagok dönthetnek arról, hogy kívánják-e tovább életben tartani az illetőt. Ez egy szülő szemszögéből szerintem igen kegyetlen döntés, az más kérdés, hogy szerencsétlen leányzó egyértelmű hogy hogyan járna jobban. :(

Számomra nem lenne kérdés és ezekután a szüleimmel is megosztottam, hogyha velem történik ilyen mit tegyenek, de kétségkívül nagyon nehéz helyzet ez. Egy szülőnek rendelkezni a gyereke életéről/szerveiről...

2012. jún. 17. 16:26
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!