Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Igaz, hogy 10 év együttélés...

Igaz, hogy 10 év együttélés után automatikusan bejegyzett élettársak lesznek a felek?

Figyelt kérdés

A szüleim elváltak, mindketten 5 éve élnek mással. Mindkét élettárs pénzéhes kakukk, akik betelepültek a jó világba, ugyanis nem vagyunk szegények. Én már a magam életét élem, de van egy szellemileg tartósan beteg öcsém és egy kiskorú húgom.

A szüleim biztosítottak arról, hogy semminemű örökséget nem szándékoznak az élettársakra hagyni, mert az a gyerekeiké. Azért mondták el, mert ha velük bármi lenne, akkor én leszek a testvéreim gyámja. Apám pl motorozik rengeteget, sose tudom, hogy mikor nem jön haza.

Ám most olyat hallottam, hogy ha az élettárs bizonyítani tudja, hogy 10 éve együtt élnek, akkor bejegyzett élettári kapcsolat lép érvénybe és ugyanúgy örököl, de minimum, hogy arra a házra, amiben élnek, még ha apámé ill anyámé is megilleti a haszonélvezet. A szüleim ezzel gondolom nem foglalkoztak, bár az is lehet, hogy rosszul hallottam.

Ez valóban így van?


2012. aug. 26. 10:23
 1/8 anonim ***** válasza:
Én 5 évről hallottam,de igen,igaz:/
2012. aug. 26. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Dehogyis igaz!!! Akár 100 évig is együtt élhetnek, nem lesz igaz. A bejegyzett élettársi kapcsolat akkor bejegyzett, ha szépen elmennek közjegyzőhöz, vagy az anyakönyvi hivatalba. Addig olyanok, mint két idegen a törvény szerint.


A kapcsolatba bevitt ház pedig még házasságnál sem lesz közös vagyon soha.

Ne aggódj! Ha nem regisztráltatják a kapcsolatukat, nem házasodnak össze, nem iratnak a párjukra semmit, akkor szó szerint semmi nem jár. Viheti amit hozott, ha az a semmi, akkor pont azt.

2012. aug. 26. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Hát, két eltérő válasz....Azt tudom, hogy a bevitt vagyonból nem örököl, tehát kvázi a semmit vihetik, de állítólag joguk lesz haszonélvezetet kérni és fognak is kapni a szüleim azon ingatlanára, amiben élnek. A fogyatékos öcsémet az a nő úgy pakolná ki onnan(mivel haszonélvezettel a tulajdobost is kiteheti), hogy csak porzana utána a padló.
2012. aug. 26. 10:59
 4/8 anonim ***** válasza:
Nem lesz haszonélvező sem. Semmi nem lesz. mehet, amerre lát. Az, hogy kap-e valamit 100 év együttélés után, csak rajtatok fog múlni, meg az emberségen. Semmi máson.
2012. aug. 26. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Van ugye a házasság és a bejegyzett élettársi kapcsolat ezek egy állami hatóság előtti akaratnyilvánítással jönnek létre.Ezektől különbözik az élettársi kapcsolat,mivel az az együttélés tényével jön létre.

A PTK így határozza meg az élettárs fogalmát (ezeknek mind eleget kell tenni):


együtt élnek;

közös háztartásuk van;

érzelmi és gazdasági közösség áll fenn köztük.


A bírói gyakorlat két további feltételt is vizsgálni szokott:


fennáll-e a felek között szexuális kapcsolat (bár ez nem feltétele az élettársi kapcsolatnak);

a felek harmadik személyekkel szemben vállalják-e minden vonatkozásban az összetartozásukat.



A vagyoni dolgokra ez vonatkozik:


A Ptk. szerint az élettársaknak az együttélésük alatt megszerzett ingóságok és ingatlanok közös tulajdonnak minősülnek, amelyből az élettársak tulajdoni hányada a szerzésben való közreműködésükkel arányosan alakul. Ha a közreműködés aránya nem állapítható meg, azt azonos mértékűnek kell tekinteni. A háztartásban végzett munka a szerzésben való közreműködésnek számít.

A házastársakhoz hasonlóan az élettársak különvagyonába tartozik ugyanakkor az a vagyontárgy, amely már megvolt, amikor létrejött az élettársi viszony.

Mivel az élettárs nem törvényes örökös,csak akkor örököl,ha ez benne van a végrendeletben.

2012. aug. 26. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Kérdezz meg egy ügyvédet, de azt hiszem, hogy mivel csak élettársak, nem lesz haszonélvezeti joguk az ingatlanra. Ebben az esetben el kell hagyni a házat mindennemű követelés nélkül.
2012. aug. 26. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

jaj dehogy lesznek azok, gondold már végig!

Csak akkor lesz bejegyzett az élettársi viszony, ha ezt kérik a felek, nincs olyan, hogy automatikusan.

2012. aug. 26. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Ingóságot vigyenek, amit akarnak, azon nem fogok veszekedni senkivel. Mindkettőnek lenne hová mennie, de hogy őszinte legyek, egyik sem viselkedett soha úgy a testvéreimmel, hogy bármi is járna nekik emberségből.

Abban szeretnék biztos lenni, hogy ha bármelyik szülőmet baj éri, akkor jogerősen ne lehessen se anyagi követelésük sem pedig haszonélvezeti követelés. A közösen vett mosógépet meg vigyék, ahová akarják.

Köszönöm a válaszokat!

2012. aug. 26. 11:16

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!