Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Hogy viselitek, hogy viseli...

Hogy viselitek, hogy viseli el egy ember, ha egy hozzá nagyon közel álló személyt elveszít?

Figyelt kérdés
Mióta az eszemet tudom (olyan 14 éves korom óta), attól rettegek, hogy ez bekövetkezik. S ha megtörténik, addig élek csak én is. Eddig nem vesztettem el olyat, aki nagyon közel állt volna hozzám, nagyszüleimből csak nagyanyáimat ismertem, de velük sem volt szorosabb kapcsolatom. Most, hogy Apu tölti a 60-at, még jobban tudatosul bennem (főleg a mi családi rokonságunkat tekintve), hogy ő sem él örökké, főleg nem egészségesen, ő is öregszik. Sok mindenkihez jártam be kórházba, sok mindenkin láttam, ahogy a halál már a vállán ül, sok mindenkit láttam "elfogyni", és most egy olyan barátom van kórházban, akinek az állapota miatt és a tehetetlenségem miatt rettentően szenvedek. És rájöttem, hogy nem kellett még olyat átélnem, hogy olyasvalakit veszítsek el, aki miatt igazán gyászolok. S ha csak a kort tekintjük, s semmi külső tényezőt vagy behatást, ezt még minimum 4 emberrel meg kell élnem életem során. S belegondoltam, hogy a szüleim is elvesztették a szüleiket, s hogy hogy lehet tovább folytatni ekkora hiánnyal és fájdalommal az életünket? Ma még ha felkelek, el tudom mondani nekik, hogy mit álmodtam, hogy lehet elviselni, hogy folyton keresed azt, aki már nincs, s azt, hogy mindenről ő jut az eszedbe? Hogy milyen szokásai voltak, s szép lassan már az is fájni fog, hogy már nem tudod olyan szinten felidézni az arcát, a mosolyát, a hangját? Nem tudom elképzelni, hogy a családtagjaim mellett üljek a kórházban, lássam őket szenvedni vagy épp nem szenvedni, de azt tudni, hogy elmennek...
2012. szept. 1. 22:36
 1/9 anonim ***** válasza:

Nagyon nehéz elviselni. Nekem a mamám ma reggel halt meg.

:,((

Nagy ürességet érzek, mert az életem egy fontos szereplője már nincs többé.

Vissza gondolok arra milyen volt vele lenni, hogy mennyit mosolygott. És szinte megőrülök a lelkiismeret furdalástól mert még csak elbúcsúzni sem tudtam tőle. Az élete utolsó heteit egy korházban töltötte nagyon messze tőlünk. Egyedül halt meg és ez az ami a legjobban fáj. csak az vigasztal, hogy neki már jobb így mert nagyon beteg volt.:(

Én csak azt tudom tanácsolni, hogy tölts el sok időt a szeretteiddel, amíg még nem késő. És ha valakinek, akit nagyon szeretsz már csak pár napja van hátra mindig legyél vele, ne hagyd hogy magányosan menjen el. Hogy végleg feladja a harcot, mint az én mamám. :(((((

2012. szept. 1. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Szia!


Nagyon nehéz dolog gyászolni:/ Én 2 és fél éve a Barátnőmet, 1 éve pedig Édesanyámat gyászolom. Semmihez nem lehet hasonlítani ezt a fajta fájdalmat.


Nagyon sajnálom, hogy most aggódnod kell a barátod miatt! Tudom, hogy ez milyen, én is ott voltam az Anyunál és borzasztó volt nekem is látni. Írod, hogy: "belegondoltam, hogy a szüleim is elvesztették a szüleiket, s hogy hogy lehet tovább folytatni ekkora hiánnyal és fájdalommal az életünket?" - Lehetetlennek tűnik, de valójában tovább él az ember, mást nem tehet. Élni kell, meg kell élni a napokat, el kell végezni a teendőinket, nem állhatnak le a dolgok, akkor sem, ha az ember szíve szerint mindent abbahagyna.


Hogy lehet elviselni, hogy folyton keressük azt, aki már nincs és hogy mindenről ő jut eszünkbe? Nagyon nehezen! ...de valahogy meg kell próbálni a szép emlékeket felidézni, ez egy idő után mosolyt is tud csalni az ember arcára. Muszáj megpróbálni a lehető legerősebbnek lenni és tovább élni. A Szeretteink itt vannak velünk, akkor is, ha nem látjuk egymást!


Azt mondom Neked, hogy ne idegesítsd Magad előre ilyesmin, ez tönkretesz! Ne félj, a Szüleid még biztosan sokáig Veled lesznek! A kórházban fekvő barátod is remélhetőleg jobban lesz, bár nem tudom, mi baja, de így ismeretlenül is kívánom, hogy javuljon az állapota!

2012. szept. 1. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Bocs az offért!


Most látom, hogy már előttem írtak és Őhozzá szólnék: Fogadd őszinte részvétem a Mamád miatt!

2012. szept. 1. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Sziasztok!


1. válaszoló: részvétem a mamád miatt. Nem azt mondom, hogy anyukám anyukáját nem szerettem, de egészen másképp szerettem/szeretem, mint a szüleimet vagy a testvéreimet. Legalábbis a kapcsolatunk más volt. Viszont mai napig bennem él, hogy 3 zoknit húzott a lábára a rossz vérkeringése miatt, hogy a stroke-ja után mindent csak leírt a kórházban, és ami megdöbbentő, hogy ahogy ő is és akiknél bent voltam a kórházban, s végül elmentek, a haláluk előtt 1 napra mindannyian jobban lettek. Nagymamám csak egy vérrög miatt volt bent, azt mondták a halála előtt, hogy teljesen jól van, eszik stb., holnap mehet is haza; hát nem jött. És engem is mardos a bűntudat mai napig (4 éve), mert az ÁNTSZ miatt nem látogathattam, és már 1,5 hónapja nem láttam. Még azt se tudtam bevinni neki, amit kért. Mai napig, amikor kijárok a temetőbe, bocsánatot kérek ezért (is). Egy másik személyre pedig azt mondták, hogy a terápiának köszönhetően eltűntek a rákos sejtjei, teljesen! Már csak fel kell erősödnie, és hazamehet. Ő is el kezdett jobban lenni, és másnak ő is elment. Azt mondta erre a Csernus, hogy szerinte ezek a személyek visszajönnek elbúcsúzni, hogy ha látjuk egy beteg hozzátartozónkon, hogy hirtelen elkezd felépülni, akkor mondjuk el, mennyire szeretjük és mindent, ami bánt minket, vagy amit tudatni akarunk. És az én nagymamám is egyedül hunyt el, teljesen egyedül! Külön rakták elfekvőbe, pedig azt mondták, jobban van! Abban sem vagyok biztos, hogy mondjuk éjszaka ment el, és reggel vették észre... Tudod, habár nagyon szeretem a szüleimet, nem vagyunk olyan viszonyban, hogy mindent elmondok, sőt, inkább olyan "milyen az időjárás"-kapcsolatban vagyunk... Próbálok mindig erre gondolni, hogy nem megbántani őket, hogy inkább elszenvedem én a bármilyen jellegű kárt stb., csak később ne kelljen úgy elengednem őket, hogy ezek mardossanak, minthogy miért nem mutattam ki, miért ordibáltam vele, miért nem töltöttem el velük több időt... Csak tudod, az ember ezek szerint próbál cselekedni vagy próbálja megfogadni, de mégiscsak emberből van, szóval nehéz... Aki most barátom kórházban van, ő is már ilyeneket mondott a minap, hogy bárcsak ne kelne föl reggel, már annyira szenved... Nagyon fáj(t) így látni, főleg tehetetlennek lenni...

2012. szept. 1. 23:43
 5/9 A kérdező kommentje:
2. válaszoló: őszinte részvétem az a barátnőd és az anyukád miatt! Képtelennek érzem, hogy egyszer tudnék úgy mosolyogni egy emlék miatt, hogy közben ne sírjon a lelkem! Valamelyik nap Apu azon is elsírta magát (pedig erős ember, életemben kétszer láttam sírni/21 éves vagyok), hogy kezébe akadt egy fiatalkori képe, amin ping-pongozik a Balatonnál, és ő sem azért sírt, mert milyen jó volt visszaemlékezni, hanem azért, mert fáj a saját elmúlása, hogy telik az idő. Én sem szeretem a fényképeket...sem a nosztalgiát. Hogy tönkretesz az ezen való idegeskedés? Ez igaz! Mára napi szinten álmodom meg, hogy valaki elvesztek, és valami hátborzongatóan valósághűen élem meg az álombéli érzéseket! Volt sokszor, hogy könnyezve keltem! A javulós jókívánságod a barátom miatt köszönöm! Ami az illeti, neki 15 éve 50%-os a szíve, szóval 50%-ban halott a szíve. Egy ki tudja mikor lábon kihordott tüdőgyulladás miatt lett egy folt a tüdején, meg felgyűlt víz benne. Ettől rettentően fulladt, aludni sem tudott a vízszintes póz miatt, elment dokihoz, adott neki antibiotikumot, s egy szívbetegnek legyintve azt mondta, "kis tüdőgyuszi, hazamehet". Beszedte a gyógyszereket, továbbra is egyre rosszabbul érezte magát, megint elment, s habár nem szabad antibiotikumból többet vagy sokat beszedni, még írtak fel neki. Majd bement egy másik kórházba, már fél szavak után is fulladt, azt nem tudta kinyőgni, hogy már nem bírja, csináljanak valamit, és közölték, hogy olyan ramaty állapotban van, hogy befektetik a kórházba. Most 1,5 hete kapja a vízhajtókat, különböző gyógyszereket, injekciókat. Azóta is köhög, fullad, mondja hogy már mindene fáj, a háta, a hasa, a szíve, a tüdeje, a betegségtől meg a köhögés megerőltetésétől is, meg amúgy is szívbeteg, ez terheli. Ráadásul ahogy lefekszik, még jobban fullad, köhög, napi 10 perceket alszik, mert arra ébred 5 perc szunya után, hogy kapkod a levegő után! Borzasztó lehet. Pénteken közölte a fő-fődoki, aki alaposabban megnézte a leleteket (ez is nevetséges, nem tudom, mindenhol ez a bánásmód megy?), s megkérdezte a barátomtól, műtét vagy koporsó? Mondták, hogy abból az 50-ből a terhelődés miatt már csak 25-30%-ban dolgozik a szíve, koszorúér-elzáródása is van, de az is lehet, ha megműtik, a műtőasztalon hal meg (merthogy gyenge szívvel műtenék, és maga a műtét sem kispályás dolog, akár el is vérezhet), de a műtét mindenféleképp szükséges. Lényegében 2 hónap orvoshoz járás után ott tartunk, hogy műtét, de így is-úgyis meghalhat, szóval nagyon aggódom, ráadásul jövőhét pénteken műtenék, mert sokan vannak előtte! Alig bírja már ezt az állapotot, már a saját halálát kívánja, pedig fél szívvel mindig életvidámabb volt, mint bárki, és akkor egy hetet még várjon ebben az állapotban! Ez az egészségügy semmit nem ér!
2012. szept. 2. 00:03
 6/9 anonim ***** válasza:

Szia!


Köszönöm a részvétnyilvánítást!


Megértem, hogy úgy érzed, hogy soha nem tudnál úgy mosolyogni, hogy ne sírjon a lelked. Az igazság az, hogy nem is lehet. Én is úgy mosolygok - bár elég ritkán van ilyen sajnos - hogy közben nekem is a lelkemet szorongatják az emlékek. Az is normális, hogy Apukád elérzékenyült annak a fényképnek a láttán. Akkor is, ha erős ember. Én is az vagyok, de pl. pont tegnap este sikerült kiakadni nekem is, főleg Anyu miatt.

Nagyon sajnálom, hogy rémálmaid vannak! Nagyon is jól tudom, hogy milyen ez, velem detto ez van! ...csak sajnos én azt álmodom vissza, amit átéltem. Anyuról, vagy a Barátnőmről szoktam álmodni. Anyunak végignéztem sajnos a haldoklását, a Barátnőm balesetet szenvedett, az Ő halálánál nem voltam Vele, de mégis kísért. Én is keltem már könnyes szemmel:/

Ó... nagyon rossz olvasni, amit a barátodról írsz! Sajnos tényleg hajlamosak sokszor legyinteni a Dokik a bajokra, aztán kiderül, hogy nem is az volt a gond, hanem valami sokkal nagyobb. Nekem írtak már fel rossz antibiotikumot, de a betegségemet is majdnem félrediagnosztizálták. Még jó, hogy végül meglett, mert most nem kezelnek félre. Tovább olvastam, amit írtál a barátodról, nagyon sajnálom! Szegénynek tényleg nagyon rossz lehet:/ Írod, hogy "ez is nevetséges, mindenhol ez a bánásmód megy?" Sajnos igen. Én is tartósan beteg vagyok, tehát járok az orvoshoz, de a bánásmód hagy némi kívánnivalót maga után. Sajnos ez a helyzet.

Borzalmas olvasni, hogy mi várható... és azért is szörnyű, mert az én Édesanyám is szívbeteg volt, ugyanaz volt, hogy azt mondták: ha megműtik, nagy eséllyel a műtőasztalon fog meghalni. Nem műtötték meg végül, mert belehalt volna tényleg, mondta a Dokija, hogy addig fog élni, amíg bírja a szíve. Így még kaptunk 3 napot...


Nem tudom, hogy mit mondjak... sokkoló, hogy ennyire beteg embereket így váratnak! Én csak azt tudom mondani, hogy így ismeretlenül is a lehető legjobbakat kívánom a barátodnak, Neked pedig erőt, bármi is történjék!

2012. szept. 2. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Részvétem.


Ha nem tudsz továbblépni akkor előbb-utóbb beteggé tesz ez a dolog.

Ez az élet rendje ezt el kell fogadni. Főleg, hogy a már megtörtént dolgokon nem tudsz változtatni. De azon sem, hogy az apukád mikor menjen el. Egyszer elmegy.


Javaslom olvasd le a Sikerkalauz 2-t abban több ilyen történet és megoldás is van.

2012. szept. 2. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

"Megértem, hogy úgy érzed, hogy soha nem tudnál úgy mosolyogni, hogy ne sírjon a lelked. Az igazság az, hogy nem is lehet. Én is úgy mosolygok - bár elég ritkán van ilyen sajnos - hogy közben nekem is a lelkemet szorongatják az emlékek." Ezt nagyon szépen fogalmaztad, és milyen igaz.


Ami leginkább baj, hogy ha az ember elfogadja, megtanul a veszteségekkel együtt élni, és egy idő után úgy érzi, hogy jobban van, periódusosan vagyis szinte azonos idő elteltével mindig összetörik, és aztán megint folytatja tovább... Tehát egy tartós vagy hosszabb távú állapotot nem lehet elérni, hiszen elfelejteni nem lehet, mint egy volt párkapcsolatot, vagy az idő kezeltével megmásult érzéseket táplálni... Vagy ezért, vagy azért, egy "kiadós kiakadás" mindig lesz. Persze, ezeket nem tanácsnak és nem okoskodásnak írom, pusztán így érzem.


Szörnyű lehetett, amit Anyukáddal, Anyukád miatt átéltél. Nem tudom, mi a rosszabb, ha valaki a szemünk előtt megy el, vagy ha nem vagyunk ott. Én azt tudom, hogy voltam olyan genny, hogy nem kísértem be apukám a mamámhoz, mielőtt elhamvasztották. Apukám még képeket is csinált róla, de elképzelhetetlen számomra, hogy ilyen képeket hordozzak magamnál vagy bármikor visszanézzem. Szerintem már neki sincsenek meg. Sok mindenre mondjuk, mi, emberek, hogy "annál nincs rosszabb érzés, hogy...", de igazából ez a legrosszabb érzés, elveszteni valakit, akit szeretünk, és megbírkózni mindezzel. Apu úgy érezte, amikor elment a mamámat "meglátogatni" az elhunyta után, hogy ha egy testhez beszél, az többet ér. Én nem akartam halmozni a rossz emlékeket azzal, hogy fizikálisan látok egy hozzám közel állót, de igazából nincs köztünk, legalábbis én nem tudom érzékelni. Látni a véget valakin, hogy "ennyik vagyunk", nagyon durva. Nagyon sok dolog van, amit elképzelni sem tudunk, amíg nem éljük át. Tudod, ilyenkor irigylem a lelki szegényeket, akik mélyen nem tudják megélni az érzelmeket. De inkább maradok magam, álboldogság helyett a saját életemben.


Beszélgettem egy baptista osztálytársammal (hozzáteszem, én nem vagyok hívő, "mire fel" legyek?, de hiszek valamiféle rendben), ő azt mondta, ha valaki elmegy, akár egy 3 éves gyerek, bárki, az azért történik, mert az illető bűnhődik, másrészt ilyenkor valaki születik vagy felgyógyul. Én csak nevettem erre. Ebben aztán sok értelem van. Egy csecsemőnek, egy kisgyereknek milyen bűne van? Hogy nem szólt, hogy bekakilt? Erre azt mondta, az előéletében elkövetett bűnök miatt... Nah, erre már nem is reagáltam... Aztán annak mi értelme, hogy valaki elmegy, valaki felépül? Vagyis egyszrű logika: a mérleg nem billen, tévhit, ez nem valamit valamiért. Ez egy isteni átverés, az ő hitük kapcsán.


Szörnyű volt olvasni, hogy végül nem műtötték anyukád, s mit élhettél át már magától a tudattól... nagyon sajnálom!


Kívánom Neked, hogy lelki erőben, energiában teljék az életed, s mi többet kívánhatnék még: a legjobbakat! A boldogság amúgy is pillanatnyi állapot, de a legtöbbet belőle!

2012. szept. 2. 00:59
 9/9 anonim ***** válasza:

Szia!


Megkérdezhetem, mi lett végül a barátoddal? Ugye felépült?

2013. ápr. 16. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!