Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Elég zűrös ügy, ajándékozás...

Elég zűrös ügy, ajándékozás visszakövetelése lehetséges?

Figyelt kérdés
Anyám 40 éves korára meghülyült,rájött,hogy nem élte ki magát, megcsalta apámat, kiprovokálta a pofont, apámat ki kellett rakni a házból, teljesen belebetegedett, alkoholista lett. Anyám új fas.zija kihasználta, végig a pénzre ment, de anyám tiszta idióta lett és elvakult a szerelemtől. 2milliót lopott a pali miatt,hogy ráköltse,amire rájöttek és van 3hónapja visszafizetni kül. sittre megy. Tönkretette a 17-19éves időszakomat,arra kényszerültem,hogy a csávóval éljek mikor pontosan tudtam,hogy átveri anyámat. Apám gyűlöl miatta és a félroonság is,pedig nekem csakamuszáj miatt kellett vele maradnom. A csávó egy igazi szemétláda, dobta anyámat nem rég,mert rájött,hogy én nem engedem,hogy egy Ft-t is lásson a pénzünkből. A lakásunk a nevemen van, ajándékozás útján. Én elakarok költözni Németországba jövőre,mert itt nincs jövőm. Elakarom adni a házat és a pénzből új életet kezdeni, anyámnak kifizetem a 2 kilót és viszlát. Ő azt akarja,hogy vegyek neki egy lakást majd a pénzből..ebből az lenne,hogy visszafogadja a csávót és megint kihasználja az én lakásomban. Anyám egy igazi k... lett miután dobta a pasija, de nem részletezem.Nem elég hogy a rendőrségen töltöttem 2 évem felét, de még utálnak is, tiszta gáz..szégyen az anyám. El akarok menni innen örökre és vissza se nézni, ha nem veszik neki lakást visszakövetelheti?Mert hogy engem nem érdekel,hogy hol fog lakni. Én szó nélkül lelépek az tuti.
2012. okt. 10. 21:33
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
fél rokonság* bocsi ha van még hiba.
2012. okt. 10. 21:34
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Ha a lakás a te neveden van,akkor nem is kell tudnia,hogy kinek mennyiért adtad el.

Szerintem jól látod a helyzetedet,és örülök,hogy nem nyávogsz azon,hogy "de hát mégis csak az anyám",mint itt sokan mások.Ha így viselkedett,vállalja a következményeit.Apukáddal lehet,hogy érdemes lenne később normalizálni a kapcsolatodat,a rokonság meg le van sajnálva.

2012. okt. 10. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Nem tiszta, hogy ki ajándékozott, mit és mikor. Az ajándékot 10 éven belül lehet visszakövetelni, ha ez segít...
2012. okt. 10. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Anyád ha nem veszi el a faszit, és ha nincs másik testvéred(ezt nem írtad,erről nem írtál semmit),akkor ha anyád életében nem ír a faszira tulajdonrészt,akkor tulajdonjogot utána szerintem tutira nem örökölhet más, csak te. (nem vagyok jogász)


Ami lényeg, hogy haszonélvezeti joga ne legyen a faszinak, mert bár az "csak" az illető haláláig szól, nem tudhatod, nem tudhatja senki, hogy meddig él, és ha mondjuk 2050-ig húzza, akkor lehet téged is túlél és cseszheted...


Amúgy most mi gátol a lelépésben? A pénzhiány? Az indulótőke hiánya?

2012. okt. 10. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Apám sem normális, esélytelen a helyzet már próbáltam..pedig sajnálom nagyon.

Az a baj,hogy van jelzálog a házon ami anyám nevén van a kezes én vagyok. Tehát tudni fog róla,hogy eladjuk, egyrészt mert vele lakok..a pénzt én fogom kérni saját számlára eladás után, de félek,hogy elvehetik,mert olvastam,hogy az értékét is visszakövetelhetik az ajándéknak.

2012. okt. 10. 21:44
 6/11 A kérdező kommentje:

Bocsi de csak 5 percenként tudok írni.


tehát tisztázzuk: nem telt el a 10 év sajnos.

a ház házasságon kívüli-anyámé volt a fele, fele az enyém bébi korom óta,másik felét megkaptam ajándékkal kb 3 éve, 1 db féltesóm van apám részéről. minden ilyesmi kizárva.

nem akarok egy Ft-t sem költeni anyámra, nem érdemli meg. kifizetem neki,hogy ne menjen sittre és viszlát, hallani sem akarok róla. még tanulok, ez az utolsó évem és lépnék is el ebből az országból. Csak mivel nem tudom hová fog menni lakni nem tudom,hogy emiatt visszakövetelheti e, de én odaadnám egy jó barátomnak addig és azt mondom,hogy már nincs meg a pénz akkor sittre vágnak?

2012. okt. 10. 21:51
 7/11 anonim ***** válasza:
Fizesd ki neki azt a részt, ami egyébként megilletné, így a legtisztább. Ami pedig a Tiéd babakorod óta, az a Tiéd. Így tuti nincs galiba, még erkölcsileg sem lehet belekötni - ez sem utolsó szempont. Erkölcsileg tisztának, avagy fölényben lenni minden pénzt megér, hidd el! Tapasztalatból mondom. ;-)
2012. okt. 10. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
haha, ha neki nem volt erkölcse nekem sem lesz. tönkretett idegileg és még sorolhatnám. előbb adományoznám oda a pénzt egy kutyamenhelynek ;) engem csak az érdekel,hogy ne tudjon pereskedni.
2012. okt. 10. 22:13
 9/11 anonim ***** válasza:
A jó barátot felejtsd el ebből a szempontból!Nyiss egy számlát saját névvel,a kivonatokat küldetheted a jó barát címére.
2012. okt. 10. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

A Polgári Törvénykönyv (Ptk.) ajándékozási szerződés alapján az ajándékozó a saját vagyona rovására a megajándékozott részére ingyenes vagyoni előny juttatására köteles. Az ajándék, vagyis az ingyenes vagyoni előny a legtöbb esetben tulajdonjog átengedését, átruházását jeleni, így az ajándék tipikusan az adásvétel ingyenes formája. Ingatlan ajándékozásának érvényességéhez a szerződés írásba foglalása szükséges. A továbbiakban járjuk körbe az ajándékozással kapcsolatos eseteket.



Ajándékozás esetén tehát a szolgáltatással szemben nem áll ellenszolgáltatás, de az ajándékozót rendszerint feltárható – az akaratát motiváló – körülmények indítják arra, hogy a megajándékozottnak ingyenes vagyoni előnyt juttasson. Az ajándékozás ugyanakkor nem egyoldalú nyilatkozat, hanem szerződés, amely azt is jelenti, hogy ez alapján a megajándékozott követelheti az ajándék tárgyának átadását. Az ajándékozási szerződés teljesítését azonban az ajándékozó megtagadhatja, ha bizonyítja, hogy az ajánlattétel, illetőleg a szerződés megkötése után a körülményeiben, különösen a megajándékozotthoz való viszonyában olyan lényeges változás állott be, hogy a szerződés teljesítése tőle többé nem várható. A megtagadás feltételeinek fennállására azonban csak az az ajándékozó hivatkozhat, aki még nem teljesített. Teljesítés után csak az ajándék visszaköveteléséről lehet szó.



Nem ajándékozás az olyan előnyben részesítés, amelynek nincs vagyoni értéke. Harmadik személyek védelme és jogaik kijátszásának megakadályozása érdekében a hozzátartozók között létrejött szerződések ingyenességét vélelmezni kell.

Az ajándékozási szerződés is lehet semmis vagy megtámadható (pl. tévedés vagy megtévesztés címén) az általános szabályok szerint. Lényeges kérdésben való tévedésnek minősül, ha az ajándékozó tévedett a tekintetben, hogy a megajándékozott méltó az ingyenes juttatásra.


Gyakran előfordulnak olyan esetek, amikor az ajándékozást követően következik be olyan komoly esemény, amely feljogosítja az ajándékozót az ajándék visszakövetelésére. Ilyen esemény bekövetkezhet mind az ajándékozó, mind a megajándékozott oldalán. A Ptk. meghatározza a visszakövetelésre alapot adó komoly okokat, továbbá azt is, hogy mikor nincs helye a visszakövetelésnek.

Visszakövetelésre az ajándékozó létfenntartásának veszélyeztetettsége, a megajándékozott súlyos jogsértése, továbbá az ajándékozó téves feltevése esetén kerülhet sor.


Részletesebben:

1) a még meglévő ajándékot vissza lehet követelni, amennyiben arra az ajándékozónak a létfenntartása érdekében szüksége van, és az ajándék visszaadása a megajándékozott létfenntartását nem veszélyezteti;

2) az ajándékozó visszakövetelheti az ajándékot, vagy az ajándék helyébe lépett értéket, ha a megajándékozott vagy vele együttélő hozzátartozója az ajándékozó vagy közeli hozzátartozója rovására súlyos jogsértést követ el;


3) az ajándékozó az általános elévülési időn belül visszakövetelheti az ajándékot, vagy követelheti az ajándék helyébe lépett értéket akkor is, ha az a lényeges körülményre vonatkozó feltevés feltevés, amelyre figyelemmel az ajándékot adta, utóbb véglegesen meghiúsult, és enélkül az ajándékozásra nem került volna sor;


Az ajándék visszakövetelésének joga nem korlátlan. Nincs helye a visszakövetelésnek:

- amennyiben az ajándék vagy a helyébe lépett érték a jogsértés elkövetése időpontjában már nincs meg, továbbá

- ha az ajándékozó a sérelmet megbocsátotta,

- a szokásos mértékű ajándék esetén, valamint

- ha az ajándékozás alapjául szolgáló feltevés meghiúsulását az ajándékozó felróható magatartása okozta.


A törvény rögzíti, hogy megbocsátásnak számít, ha az ajándékozó az ajándékot megfelelő ok nélkül hosszabb ideig nem követeli vissza. Téves feltevésre alapított visszakövetelés joga az általános elévülési időn belül is elenyészik, ha azt az ajándékozó megfelelő ok nélkül hosszabb ideig nem gyakorolja.


Néhány esetkör:

Nászajándék – A tartós házasság reményében adott ajándék nem követelhető vissza, ha az ajándékozás alapjául szolgáló feltevés meghiúsulását az ajándékozó felróható magatartása okozta.

Házastársnak adott ajándék – Volt házastársak esetén ajándék visszakövetelésére csak akkor kerülhet sor, ha a házasság megromlását kizárólag a megajándékozott házastárs felróható magatartása idézte elő.

Házastársi különvagyon – A szülőktől származó ajándék – mint különvagyon – megtérítésére a házastárs akkor is igényt tarthat, ha az ajándék visszakövetelésének feltételei nem állnak fenn.


Pénzben adott ajándék – Pénz ajándékozása esetén az azon vásárolt dolog követelhető vissza.

A megajándékozott örökösétől – téves feltevésre alapítottan az ajándék visszakövetelésének további feltétele az ajándékozás körülményeire és az ajándékozó életviszonyainak alakulására tekintettel a társadalmi felfogás szerinti indokoltsága.

Az ajándékozó örökösét – általában nem illeti meg az ajándék, illetőleg a helyébe lépett érték visszakövetelésének joga. Az ajándékozó által már megindított pert azonban a perbeli jogutódlás szabályai szerint folytathatja.

Lásd még Ptk. 579-582. §-ai, valamint LB PK 76. sz. állásfoglalás.

2012. okt. 11. 06:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!