Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Mit értenek sokan az alatt,...

Mit értenek sokan az alatt, hogy a gyerek "az apja nevére kerüljön"?

Figyelt kérdés

Sokszor olvasom ezt a kifejezést itt, ellentmondásos szövegkörnyezeteben.

Az apa családnevét kapja?

Az apa ismerje el az apaságot?


Illetve sokszor a kettőt olyan kombinációban alkalmazzák, mintha nem lenne más út. Attól, hogy az apaságot elismeri az apa, még nem következik egyenesen, hogy az ő családnevét KELL megkapnia a gyereknek.


2012. dec. 13. 06:34
 1/9 anonim ***** válasza:
71%
A kettőt együtt. Az apasagi elismerő nyilatkozat megtételekor megkérdezik, hogy mi legyen a gyerek vezetékneve es 90 százalékban az apae kerül oda.
2012. dec. 13. 06:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
12%
Ha egy férfi elismeri, hogy ő az apa, akkor neki és a gyereknek is joga van ahhoz, hogy az apja nevét viselje.
2012. dec. 13. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
94%
Mi következik automatikusan? Hogy az apa nevet kapja a gyerek? Ez nem igaz. A gyerek család nevéről ketten döntenek.
2012. dec. 13. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Általában az apaság elismerését értik alatta (a névviseléssel együtt az esetek többségében), csak ma már ez egy kissé elavult kifejezés ebben az értelmezésben. Régen tényleg úgy volt, hogy az apa nevének a viselése egyben az apaság elismerését is jelentette, a mai szabályozás szerint viszont a kettő nem függ szorosan össze.

Ha az apa nem ismeri el az apaságot, akkor nem kaphatja meg a gyerek a vezetéknevét, viszont ha elismeri, akkor viselheti az apáét, vagy az anyáét, vagy mindkettejükét, de ez már jogi szempontból lényegtelen, akárkinek a nevét viseli a gyerek, csak az számít, hogy az apa hivatalosan elismerte, hogy a gyerek az övé. Ettől függetlenül a "nevére veszi" egy régebbről fennmaradt kifejezés, ami általában az apaság elismerését jelenti.

2012. dec. 13. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Na ez egy igen jó kérdés, mert én is morogni szoktam a pontatlan fogalmazásokon, amikor kétszer annyit kell gépelni, mert nem tudom, mire utalt a kérdező. De többnyire arra, hogy el van-e ismerve az apaság, mert általában gyerektartás és hasonló ügyekben jönnek a kérdések. Mindenesetre néha igyekszem nevelni a népet, de lassú munka :)

második válaszolónak: mindkét szülőnek joga van, hogy az ő nevét viselje a gyerek, épp ezért lehet választani a törvény szerint. Persze a gyereknek is joga van névhez, mindegy, melyik szülőjééhez.

2012. dec. 13. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

na itt az újabb gyöngyszem a pontosan fogalmazóktól:

"húgomnak gyereke van egy pasitól... a pasi a gyereket a nevére vette, de a húgomat nem"


én már itt feladom :D

2012. dec. 15. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Ezt én is láttam, egy darabig kikívánkozott belőlem egy hozzászólás, de végül úgy döntöttem, inkább hagyom a fenébe :D
2012. dec. 15. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
#6 - ez melyik kérdésben volt? Be tudnád linkelni?
2012. dec. 16. 10:52
 9/9 anonim ***** válasza:
most nem találom sajnos... pár napja volt itt a családi kapcsolatokban.
2012. dec. 16. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!