Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Mit lehet az ellen tenni, ha...

Mit lehet az ellen tenni, ha valakit kisgyermekkorától kezdve lehúztak és elnyomtak és a túlzott engedelmességre nevelték ami nem célravezető és akadályoz az önérvényesítésbe?

Figyelt kérdés

Ez elég összetett téma.Sajnos az engem is elnyomtak otthon ami miatt engem hibáztatnak a külvilágban.Miért hagytam ,meg hasonló reakciók.Miért hagytam,hogy bántsanak annak idején a suliba?Sokan csak ezt a megközelítést ismerik. Eléggé ég a pofám,mert anyuék így neveltek.Sokszor magamat hibáztatom a gyenge jellememért,pedig anyósom és a párom is nyugtat nem az én szégyenem.

Kisgyerekkoromtól fogva anyám lehúzott.Nem engedte,hogy segítsek neki a konyhába,még jól oda is csapott a kezemre,mert el akartam választani a tojás sárgáját a fehérjétöl.Utána folytatódott ez a suliba.Nem engedte ,hogy német tagozatra menjek,mert úgy is megbukok,majd később tiltotta a gimnáziumot,mert úgy is kiszórnak és stb.Szóval a rokonaim szerint is nagyon belefolyt a dolgokba anyám még a párválasztásba is.Ha meg nem akartam abba a suliba menni amit anyám elképzelt ,akkor jött a zsarolás,hogy akkor nem lesz csak 8 osztályom,meg nem lesz érettségim és nem ad pénzt bérletre.

Ez a probléma a közösségbe okozott gondot.Párkapcsolatba nem hála istennek.Van egy szeret ő párom és családom.

Olyan szintig tudtam fejlődni,hogy kimerem mondani amit gondolok,de mindenkivel szembe nem tudom megvédeni magam.Van határozott véleményem és lehet velem társalogni de ,ha megjelenne egy dominánsabb akkor én húznám a rövidebbet.Ezt én föl merem vállalni.E miatt is hagytam ott több pasit,mert tudtam,hogy nem tudom fölvenni a harcot a zsarnok pasikkal és inkább elvből távoztam.Hála istennek a párom nem dirigálós inkább ő is érzékenyebb lelkű amit szeretek benne.Olyan tanácsokat kaptam még,hogy ne hallgassak anyámra ,mert nem biztos,hogy jót akar.

Mások is emlegették nekem anyám nem célszerű nevelését és eléggé eltér a korosztályom szüleitől akik 50-60 éves kor között vannak most.

Hogyan lehet ezekből kigyógyulni teljesen?


2013. jan. 4. 12:49
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
85%
Van ilyen amikor a saját szülő csinál rosszat. Mert ugye senki nem tanulja a pszichológiát, hogy milyen tettével milyet árt a gyerekének.
2013. jan. 4. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
87%

pont ezért tenném kötelezővé minden várandós nőnek, h elolvasson pár gyereknevelésről szóló könyvet. anyám szerencsére olvasott ilyesmit, egyébiránt pedig óvónő végzettsége van, szóval voltak hozzá előtanulmányai :)


sosem nyomott el, mindig partnerként kezelt, megtanított mindenre, amire szükségem volt.


sok elbacott nevelést látok a korosztályomban. zsarnok szülők, parancsolgatás, tekintélyelvek. és ezeknek van a legnagyobb pofájuk szidni a saját gyereküket, h elcseszett szerencsétlen. de hát könyörgöm, ki nevelte azt a szegény gyereket?!

2013. jan. 4. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
77%

Amit leírtál anyudtól azt én is mind megkaptam, de ehhez képest én nem tapasztalom magamon, hogy hagynám, hogy elnyomjanak. Bár az igaz, hogy én meg amolyan magányos farkassá váltam, mert úgy érzem jól magam, ha a magam ura lehetek és nem kell alkalmazkodnom máshoz, elviselni másokat...


Gyógyulás? Szerintem a személyiségünket nem tudjuk megváltoztatni teljesen.

2013. jan. 4. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
47%
Zárd le a múltad! Felnőttél már, saját családod van. Nem lehet állandóan a szülőkre mutogatni, és velük takarózni. Levontad a megfelelő következtetést, tudod, hogy bizonyos dolgokat rosszul tettek. Te majd másképp csinálod. Lépj túl ezen, és éld a saját életed!
2013. jan. 4. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

Te még szerencsésebb helyzetben vagy azáltal, hogy nőnek születtél. Én férfi létemre vagyok (illetve voltam) ilyen sajnos. Engem apám húzott le gyerekkoromban örökké azzal, hogy minden kedvenc dolgomat leszarozta, a véleményemre legyintett, a terveimről azonnal meg tudta magyarázni, hogy az miért hülyeség, ha kiválasztottam egy iskolát, amit szerettem volna tanulni, azonnal odavágta, hogy azt én úgysem fogom tudni megtanulni, stb.stb... És sajnos felnőtt koromra olyan lettem, amiket Te is írtál magadról. Másoknak nem mertem megmondani a véleményemet. Pedig mindig van véleményem, de adott szituációkban mindig inkább ledermedtem, és bennem maradt. Így sikeres párkapcsolatom sem volt még, hiszen ott is, mint az élet minden területén, ki kell(ene) állnia az embernek magáért, különben elhatalmasodnak felette. Hiába a szeretet, a párkapcsolat is a folyamatos határkóstólgatásokról szól... Igazából nálam egy nagy változás hozta el azt a szemléletet, amivel már könnyebben fenn tudok maradni. A párom összepakolt, és elment tőlem terhesen, aztán a szüleimben is csalódnom kellett. Ezek a dolgok edzették meg a lelkemet annyira, hogy már elő tudom venni a "leszarom" stílust, és vissza tudok szólni annak, aki megbánt. Már nem az lebeg a szemem előtt, hogy "úristen, mi lesz, ha megsértődik?", "én miért bántsak másokat?", "mi lesz, ha visszaszól?"... Persze még így is sokszor át kell gondolnom az emberekhez való hozzáállásomat, és időről időre helyre kell ezt raknom magamban, hogy igen, ez a helyes út. Régen mindig JÓ akartam lenni, meg akartam húzódni, mindenkihez alkalmazkodni, mégsem voltam jó senkinek. Igenis, aki veszi a bátorságot, hogy engem kóstolgat, annak MEG KELL mondanom a magamét. Aki pedig szánt szándékkal megsért, azzal szemben tudok nagyon büszke lenni. Tudom, ez a legtöbb ember számára természetes, de nekem nem az, és nagy dolognak tartom, és örülök, hogy el tudtam jutni erre a szintre. És megmondva az őszintét, sokkal, de sokkal jobban érzem így magam! Hogy nem magamra veszem és nyelem, nyelem mások problémáit, beszólásait, tiprásait, nem meghunyászkodok.

Igazából Neked is lelkileg kellene átlépned valahogyan azt a küszöböt. Nálam az említett komoly stresszek hozták meg a változást, de nem tudom, hogy egyéb módon hogyan tudtam volna eljutni erre a szintre. Valahogy Neked is át kellene gondolnod ezeket a dolgokat. Elsősorban azt kell magadban helyretenni, hogy TE nem vagy kevesebb másoknál! Én mindig így gondolkodtam magamról. Bármilyen szituáció adódott az életben, én ahhoz ELEVE úgy álltam hozzá, hogy ÉN kisebb, kevesebb vagyok a másik félnél, és én csak veszíthetek. Pedig nem!!! Szerintem elsősorban ez a gyökere ennek az egész dolognak. Ha komolyan magadba nézel, te hogyan képzeled el magadat egy-egy kapcsolatban, szituációban? Kisebbnek, kevesebbnek érzed magad a másiknál? MIÉRT? Ezen gondolkodj. szerintem ez az első lépés. TE=másik fél. Bármilyen helyzetben. Még a szüleiddel szemben is!!! Még ők sem bánthatnak ok nélkül!!!

2013. jan. 4. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
"Olyan szintig tudtam fejlődni,hogy kimerem mondani amit gondolok,de mindenkivel szembe nem tudom megvédeni magam.Van határozott véleményem és lehet velem társalogni de ,ha megjelenne egy dominánsabb akkor én húznám a rövidebbet.Ezt én föl merem vállalni.E miatt is hagytam ott több pasit,mert tudtam,hogy nem tudom fölvenni a harcot a zsarnok pasikkal és inkább elvből távoztam." Zsarnok pasival nem is kell felvenni a harcot, egyszerűen nem kell vele lenni. Egy párkapcsolatot nem a hatalmi harc kellene, hogy jellemezze. Egyébként pedig gratulálok, hogy sikerült helyrejönnöd, ez sem kis dolog, amit elértél. Igenis munkával járt, biztos vagyok benne. A múltat pedig hagyd magad mögött :)
2013. jan. 4. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
100%
Jó dolgok amiket az utolsó előtti írt hosszan, én is ilyen vagyok, voltam, csak nehéz megmaradni ilyen szinten, ha az ember nem úgymond gyakorolja. volt mikor erősebb voltam lélekben, csak pl mikor jön egy hosszabb melónélküliség, vagy visszajön anyánk hangja, és igaza van valamiben, amit nem úgy kellett volna mondania anno de kísért a múlt néha engem is.
2013. jan. 4. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
32%
Egy szakember sok mindenben tudna neked segíteni. Másokat okolsz még, ez is mutatja, hogy nem nőttél fel lelkileg, nem vagy még önálló felnőtt. Akárhány éves is vagy. A mostani önmagadért nem tehetsz felelősség 20 évvel ezelőtti cselekedeteket. Akkor igen, így bántak veled. Amilyen ember MA vagy, az már csak rajtad áll! Dolgoznod kell a változáson, és akkor meg tudod csinálni. Ha egyedül nem találod a megfelelő utat, keress hozzá pszichológust! De ne okold anyád, ő ilyen és nem is fog megváltozni. A kérdés nem az, hogy mi történt veled régen, hanem az, hogy MOST mit kezdesz magaddal!
2013. jan. 4. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
100%
Hasonlóképpen nőttem fel és most pont ezzel a problémával próbálok megküzdeni.Engem apám nyomott el.A szüleim azt vallották,hogy rajtam csak a határozottság és a verés segít és ennek meg is lett az eredménye.18 éves koromra lett egy csomó problémám,de a szüleim csak fegyelmezni tudtak,arra egyik sem vette a fáradtságot,hogy leüljön velem beszélgetni és meghallgasson,pedig csak erre volt szükségem.A nagymamám húzott ki a gödörből.Nekem még gyógyszert is írattak fel a szüleim,mert túl engedetlen voltam,évekig szedtem azt a sz@rt és meg is lett az eredménye.A személyiségem teljesen elkorcsosult,nagyon nehéz volt összeszedni magam.Legszívesebben beperelném azt,aki feltalálta ezt a nyomorult gyógyszert.Most azzal a problémával küzdök,hogy rájöttem,mert egy barát felnyitotta a szemem,hogy nemcsak hogy nincs túl erős személyiségem,de még kialakult személyiségem sincs 23 éves fejjel.Ez eléggé megnehezíti a helyzetem,ha közösségben vagyok.Én sose tűrtem,hogy bárki is uralkodjon rajtam,éppen ezért nagyon sok konfliktusom van,de megéri.Sokan szerintem nem is szeretnek,vagy lenéznek azért,mert visszahúzódó vagyok,de lesz@rom.különösen az erősebb személyiségekkel szoktam fasírtba kerülni,valamiért mindig megtalálnak és belém akarnak rúgni,amikor meg visszaszólok,akkor meg meglepődnek.De régebben még ennyire se voltam képes,ha valaki beszólt,egyből rám jött a remegés,amin sehogy sem tudtam uralkodni.Remélem,egyszer belőlem is "normális",egészséges ember lesz.Úgyhogy együtt érzek,kérdező.
2013. jan. 4. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
Még annyit,hogy gondot okoz az,hogy nem tudok megbocsájtani a szüleimnek.Ők elvárják tőlem,hogy mindig jópofizzak velük,de nekem nagyon össze kell szorítanom a fogam ahhoz,hogy ne küldjem el őket a bús pics@ba és hogy ne legyen bunkó.
2013. jan. 4. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!