Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Jogosan kérik, hogy kezdjek...

Jogosan kérik, hogy kezdjek "önálló életet" és ne otthon lakjak csak azért mert nekik így kényelmesebb lenne?

Figyelt kérdés

A ház ahol élünk, az apai nagyszüleimé volt, ők a telken egy különálló kisebb házban laktak. Édesapám halála után édesanyám összeállt egy férfival és született 4 féltesóm, én később megismerkedtem a párommal és született egy gyermekünk is. Ők a nagyobbik házban laknak, mi meg a nagyszüleimmel, illetve az utóbbi 2 évben csak a nagymamámmal a kisebbikben. A nagymamám halála után arra gondoltam, hogy tavasszal a kisebb házat felújítom (örökség+ félretett pénz) és tökéletesen alkalmas lesz arra, hogy ott éljünk a továbbiakban is a családommal. Erre most anyám élettársa elkezdett szervezkedni, hogy a kisebb ház az ő menedékévé alakuljon, mert elege van a zajból. Mikor szóltam, hogy ez nem így volt megbeszélve, ők anyámmal mindketten azt mondták, hogy ez őket nem érdekli, húzzunk el albérletbe vagy bárhová, mert ennyi idősen, családosan már nem otthon kellene terpeszkednem, hanem önálló életet kellene kezdenem külön a szülői háztól.

Ez nagyon rosszul esett, nem ezt vártem tőlük. Ráadásul ezek szerint simán kiraknának az örökségemből is, amit szerintem meg sem tehetnek.


2013. jan. 28. 08:05
1 2 3
 1/30 anonim ***** válasza:
41%
Edesanyadnak nyilván özvegyi haszonelvezete van az ingatlanokon, ami erősebb, mint a tulajdonjog, igy valóban kitehet. "Összeállt egy férfivel" elég becsmérlő en hangzik, pláne hogy egyértelműen hosszabb ideje tart a kapcsolatuk, mint a tied.... Mellesleg nem egészséges a szülőkkel lakni. Költözzetek el.
2013. jan. 28. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/30 anonim ***** válasza:
63%

1. Ha a ház nem a tTE tulajdonod, akkor elküldhetnek.

2. Ha anyádé, akkor NEKI joga van eldönteni, hogy ki lakjon benne.

3. Ha már saját családod van, akkor miért akarsz a szüleid nyakán élni?

4. Ha nem fizetsz lakbért meg rezsit - márpedig erröl szó sincs a kérdésben, akkor teljesen jogos. Ha igen, akkor meg megint nincs gond, keress másik albérletet és lakj ott.


Mellesleg NEKED nincs még örökséged, mert anyád még él.

2013. jan. 28. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/30 anonim ***** válasza:
59%

Ha még azért is kérik, hogy nekik kényelmesebb legyen, jogos a kérés.


Az az érdekes, hogy benned nem merült fel az önálló éltre az igény.

2013. jan. 28. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/30 anonim ***** válasza:
53%
Jogilag biztos megteheti. De ennek jó lenne utánajárni. Az egy dolog, hogy erkölcsileg kifogásolható. De tényleg nem jó szülőkkel élni, tapasztalatból mondom, hogy ott és úgy semmiznek ki, ahogy nekik jól esik.
2013. jan. 28. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/30 anonim ***** válasza:
28%
Kisemmizni..... Ez érdekes. Az örökség az ugy lesz, hogy VALAKI megdolgozott érte anno. Eselyes, hogy nem az, aki örökli. Hogy a csudába lehet akkor kisemmizni? Nagyobb eséllyel az anya vette ki a részét abból, hogy majd legyen valami örökség, nem a lánya.... Aki szerint "összeállt" egy férfivel, aki -a gyerekek számából kiindulva- legalább 4 eve a társa....
2013. jan. 28. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/30 anonim ***** válasza:
42%

Apai örökség a ház,vagyis a nagymamáé a fele,másik fele a kérdezői,kérdezuő anyjának van a felén haszonélvezete.


Nem tehet ki,főképp mig él a nagyi.

2013. jan. 28. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/30 anonim ***** válasza:

Nem akarok ítélkezni, mert sem részedről, sem anyád részéről nem tiszta az eljárás.

A fentiekkel ellentétben szerintem ha van hely, akkor belefér, hogy valaki közel lakjon a családjához. Persze szerencsétlen, mert ilyen konfliktus lesz belőle. Tapasztalok én is ilyeneket mostanában..


Mindamellett ha nagyon jogi alapon akarjuk nézni, akkor meg kell kérdezni hozzáértőt. Az nyilvánvaló, hogy özvegyként erős jogosultsága van, de nem vagyok róla meggyőződve, hogy a gyereket -még ha nagykorú is- csak úgy ki lehetne dobni -ha erre kerülne a sor-, annál is inkább, mivel ha hosszabb ideig laksz egy helyen, akkor már úgyis jogot formálhatsz az ottlétre, ha semmi közöd nincs hozzá. Erre megvannak a szabályok, azt hiszem, néhány hónapot legalább biztosan ki lehet harcolni.


DE: szerintem próbáld meg békésen intézni, amíg lehet. Beszélj anyáddal kettesben erről, mert nyilván kerüli a konfliktust a párjával, és ezért nem is lehet nagyon hibáztatni. Még akkor sem, ha szerintem sem egészen korrekt, hogy a párja a kényelme érdekében akarja kisajátítani azt a házat, ami nektek az elemi fedelet nyújtja.


És végül: gondold végig az önálló élet lehetőségét és tegyél félre. Ha nem erre kell majd, hát másra lesz jó

2013. jan. 28. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/30 anonim ***** válasza:
96%

Ha jól értem, akkor a kérdező apja meghalt, aki a nagyszüleitől örökölt és mivel az apa már meghalt, ezért azt pedig ez esetben a lánya, vagyis a kérdező örökölte. Na már most, ha a haszonélvezeti jog erősebb is, de a kérdezőnek van öröksége, akkor ha ki is rakná anyuka, akkor az örökségét nem kéne kifizetnie véletlenül? Mert öröklésből ugye kitagadni nem lehet, márpedig a kérdező apukája meghalt, tehát az apai részt a kérdező jogosan örökölte meg.

Mellesleg a szülő gyerek kapcsolat sokkal erősebb, mint egy élettársi kapcsolat, szerintem. Tehát akkor miért is az élettárs akarja megszabni, hogy a kérdező mit csináljon a háznak abban a részében, amit ő megörökölt az apukája után? Azért ez egy kicsit furcsa.

2013. jan. 28. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/30 A kérdező kommentje:

A tulajdonosok a nagyszüleim voltak, az ő haláluk után én örököltem mindent. A nagypapám, halála után 50%-ot, amin a nagymamámnak haszonélvezete volt, az ő halála után pedig a másik 50%-ot. Már senkinek nincs haszonélvezete a házon. A nagy ház 3 éve lett felújítva, rá a hitelt én vettem fel, én fizetem még 7 évig.

Azért a nagyszüleimmel laktam/laktunk mert ők neveltek fel és az utóbbi 10 évben már gondozásra szorultak. 12 voltam, amikor apukám meghalt, rá 2 hónapra jött az új pasi én meg átköltöztem a nagyszüleimhez. Anyukámat csak megtűrték miattam (azt mondta nekik, hogy ha kiteszik, akkor engem többet nem látnak), majd jöttek a féltesóim és kisgyerekkel, csecsemővel meg egy munkakerülővel csak nem akarták kitenni. Anyám élettársa a mai napig nem dolgozik, anyám tartja el.

Rezsit a nagy házban valóban nem fizetek, de miért is tenném, ha mi nem ott lakunk? A kisebb ház számlái az én nevemre jönnek, azt természetesen mi fizetjük. A fiunk itt jár bölcsibe, mi a párommal itt dolgozunk a közelben és hamarosan jön a kistesó is.

2013. jan. 28. 08:52
 10/30 anonim ***** válasza:
100%
8-as vagyok, mielőtt valaki leharapná a fejem, mert itt szokás, a kérdező a mamája halála után, tehát amikor már érvényes lesz az örökség, akkor szeretné megvalósítani a dolgokat, amikor már érvényes lesz az örökség. Mert akkor az. És arra értettem, hogy akkor nem biztos, hogy az lesz a helyzet, ahogy most anyuka élettársa elképzeli.
2013. jan. 28. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!