Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Jogosan esik rosszul, ha az...

Jogosan esik rosszul, ha az apám így kezel?

Figyelt kérdés
Sokáig elég visszahúzódó voltam, nem nagyon voltak barátaim, féltem az idegeneketől. Sokat jártam pszichológushoz, mára rengeteget fejlődtem, vannak barátaim, járok bulizni. Most sem vagyok az az extrovertált társaság közepe típus, és időnként előfordul nagy megrázkódtatás, változás hatására, hogy kicsit visszaesem, de szerintem ez belefér. Apám viszont folyton utalgat arra, hogy én nem olyan vagyok, mint az átlag, hanem kicsikét defektes. Pl ha új közösségbe (suli, munkahely stb) kerülök, rögtön kérdezgeti, hogy vannak-e már barátaim, kikkel vagyok jóba. Amikor egyetemre mentem, a harmadik héten valami problémám támadt. Javasolta, hogy hívjak fel valakit, mondtam, hogy még senkinek a számát nem tudom. Erre azzal a szokásos "ugye tudod, hogy ez nem normális"hangsúlyával megkérdezte ,hogy még nem tudod senki számát? Az hogy lehet? Nagyon bántó volt. Vagy pár éve elvitt egy múzeumba, ahol egy kvízt ki lehetett tölteni és a helyes kitöltők között könyveket sorsoltak ki. Az egyik kérdésnél . Ott volt az idegenvezető, apa mondta, hogy menjek oda, kérdezzem meg. De egyszerűen nyilvánvaló volt, hogy tesztelni/gyakorlatoztatni akar. Emiatt borzasztóan megalázva éreztem magam és kijelentettem, hogy nem megyek oda. Mondta, hogy ő viszont nem hajlandó, menjek oda én. A végén odamentem, de nagyon rossz volt, hogy szerinte tízenakárhány évesen nem merek odamenni egy idegenhez és megkérdezni tőle valamit. (Végül én nyertem meg a könyveket. Olyan elégtétel volt ez nekem, hogy bár a könyvek témája nem érdekelt túlzottan, de azóta is nagy becsben vannak tartva.) Most legutóbb azzal verte ki a biztosítékot, hogy elárultam neki, hogy tetszik egy fiú. Erre elkezdett tanácsokat adni, de olyanokat, ami mindenkinek nyilvánvaló. Nézzek a szemébe, beszéljek normális hangerővel stb. Szerintetek jogosan érzem magam megalázva ilyen helyzetben, vagy csak túl sértődékeny vagyok? Tudom, hogy csak segíteni akar, de nekem ezek azt sugallják, hogy nem hisz bennem/nem fogad el.
2013. jan. 28. 11:33
 1/5 anonim ***** válasza:

Nekem a történetedből az jött le, hogy történetesen Apukád az a személy, aki miatt ennyire háttérbe érzed magad. Én mint szülő úgy gondolom egy gyermeknek már egészen kicsi kora kezdetétől nagyon fontos a pozitív megerősítés, és elég bántó tud lenni amikor egy szülő tudattalanul, de akár kész akarva a gyermekét lebecsméreli vagy éppen a negatív tulajdonságait kihangsúlyozza. Esetedben: "Nézzek a szemébe, beszéljek normális hangerővel"

Én úgy gondolom nem csak neked kéne szakemberhez járni, hanem Apukádra is ráférne egy pár terápiás ülés. Ebből a történetből is látszik, hogy igen is vannak "mérgező " szülők. Anyukáddal milyen a kapcsolatod?

2013. jan. 28. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Je t'aime válasza:
Egyetértek az első kommentelővel. Apád az, aki miatt az önértékelésed nehezen alakul megfelelő szintűre. Én anyám miatt nem jártam sokáig sehova, nem voltak úgy igazán barátaim. És a mai napig is leértékel, degradál folyamatosan. De páran, akik értékelnek, sokszor mondják nekem, amikor ez lehangol, hogy próbáljam meg elengedni a fülem mellett. Barátom például azt mondta: "Figyelj! Ez kizárólag az ő véleménye! Nem az enyém, nem apádé, nem a tiéd. Te nem olyan vagy, amilyennek ő leír. Miért kellene mindenki más pozitív véleménye helyett erre az egy negatívra adnod? Ne hangoljon le, ez csak az ő véleménye, nem másé!" Neked is ezt tudnám ajánlani. Természetesen nem mindig könnyű, van még úgy, hogy kibukok.. olyankor nagyon. De összességében még mindig könnyebb, ha erre próbálom emlékeztetni magam, amikor épp megkapom a "véleményét"..
2013. jan. 28. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Anyukámmal jó a kapcsolatom, bár ő is fura, mert neki meg semmivel nincs problémája, mindent elbagatellizál Szerinte pozitív gondolkodással, agykontrollal meg vonzás törvényével mindent meg lehet oldani. Ha mondom neki, hogy mi a bajom, akkor elkezdi, hogy "Nem! Egyre jobban és jobban vagyok, aut kell mondani! Csinálj a problémából feladatot!"


Amúgy szerintem apának is vannak önértékelési zavarai bőven. Neki rengeteg haverja van, de igazi barátja szerintem nem nagyon. Állandóan tökéletesnek szeretné láttatni magát és szerintem minket, a gyerekeit is ilyennek akar. Az ő álomgyereke egy értelmiségi, többdiplomás, sok nyelven beszélő élsportoló, aki emellett hihetetlenül népszerű társasági és bombanő, akit imádnak a pasik.

2013. jan. 28. 15:20
 4/5 A kérdező kommentje:
*társasági ember
2013. jan. 28. 15:29
 5/5 A kérdező kommentje:
Egyébként valószínűleg ő is tudja, hogy hibás a kialakult helyzetben. Ezért próbálja mindig megjavítani dolgokat, de ezzel csak rosszabb minden. Egyébként nagyon sokan nem értik, hogy ilyenkor egyszerűen az a legnagyobb segítség, ha normális emberként kezelnek,nem pedig segítségre szoruló szerencsétlenként.
2013. jan. 28. 15:34

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!